"Tomiovi se to líbilo." Prodejce aut vydává Okamurovy noviny, o politiku se dřív nezajímal

Jiří Pšenička
17. 10. 2017 19:05
Ani jeho spoluhráči z fotbalového klubu FK Union Strašnice příliš nevěří, že by mohl být skutečným vydavatelem Okamurových volebních novin, které v minulých týdnech zaplavily Česko. Přesto Michal Klement - amatérský fotbalista a prodejce amerických aut z firmy automobilového závodníka Jana Charouze - odmítá, že by byl jen nastrčeným "bílým koněm" některého z pražských zákulisních hráčů. Noviny Na vlastní oči prý Klement pro SPD vydává v mnohamilionovém nákladu proto, aby po boku Okamury pomohl zamezit průniku migrantů do Česka.  
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Matej Slávik

Praha - Do začátku června letošního roku se Michal Klement z Prahy 10 o politiku prakticky nezajímal. Soudě podle jeho facebookové stránky, na níž několik let výrazně převažovaly příspěvky o amerických luxusních vozech, občas proložené zprávami z fotbalu.

Ovšem na začátku léta u tohoto 31letého muže, jenž několik let pracuje jako vedoucí prodeje nových aut ve firmě United cars & services, došlo k pozoruhodné proměně. Fakticky ze dne na den se z něj stal "homo politicus", věrný podporovatel Tomia Okamury a jeho Svobody a přímé demokracie (SPD).

O Klementových současných názorech není pochyb. V minulých dnech na Facebooku například sdílel příspěvek, v němž je šéf pirátů Ivan Bartoš nazýván "sluníčkářským hovadem".

Stačily tři měsíce, aby se zaměstnanec firmy, která patří automobilovému závodníkovi Janu Charouzovi (synovi známého podnikatele Antonína Charouze), stal dokonce oficiálním vydavatelem novin SPD. Tak sám sebe Michal Klement představuje v plátku nazvaném Na vlastní oči, jehož zářijové číslo bylo zdarma distribuováno po Česku v nákladu půl milionu kusů, říjnové dokonce v desetkrát vyšším.

Klement svou politickou konverzi dává do souvislosti s aktuálním děním na starém kontinentě. "Denně slýcháme zprávy o atentátech, násilí, vraždách a znásilněních v kdysi poklidných městech Evropy. Všechno má společného jmenovatele a to jsou imigranti odkudsi z Afriky nebo Arábie, kteří k nám denně proudí v nekontrolovaných davech. Toto u nás nechceme a nesmíme nikdy dopustit. Proto jsem se rozhodl podpořit Tomia Okamuru a na podporu SPD vydat tento časopis," objasňuje svou motivaci Klement v periodiku vyhotoveném v bulvárním stylu.

Letos v červenci založil vydavatelskou firmu Praha Na Vlastní Oči (se základním kapitálem tisíc korun) a následně oznámil ministerstvu kultury, že hodlá noviny vydávat čtyřikrát ročně (do ministerstvem vedeného registru byla Klementova firma zapsána 1. září).

Nejasná volební podpora

Politický občasník, který Tomia Okamuru prezentuje jako budoucího českého premiéra a místopředsedu SPD Radima Fialu coby ministra financí, zaujal i lidi z projektu Rekonstrukce státu a z organizace Frank Bold. Mají totiž podezření, že Klementovy aktivity porušují volební zákon, jelikož není zřejmé, zda se vydavatel registroval jako takzvaná třetí osoba u Úřadu pro dohled nad financováním politických stran. Proto minulý týden dali zmíněnému úřadu podnět k šetření.

Ať už prověřování dopadne jakkoliv, nezodpovězena zůstává i otázka, kdo tisk plátku - který čtenářům nabízí i deskovou hru Okamurův domeček o nejnovější iPhone - skutečně platí a v čem spočívá přidaná hodnota mladého nezkušeného vydavatele. To SPD redakci Aktuálně.cz nezodpověděla. Marcela Zýchová, asistentka Tomia Okamury, jen odkazuje na transparentní účet hnutí SPD u Fio banky, z něhož 14. září odešlo více než 3 miliony korun s poznámkou "SPD - výroba volebních novin".

Šlo o zatím největší jednorázový volební výdaj Okamurova hnutí. Přesto nelze předpokládat, že by tato platba byla schopna uhradit obě dvě čísla, když celkový udávaný náklad je 5,5 milionu výtisků. Nelze ale vyloučit, že hnutí, jehož šéfové si na volby vzali osmnáctimilionovou půjčku, počítá s další platbou.

Je také možné, že tisk novin zčásti zaplatil ze svého Michal Klement. Ten se ale o konkrétní pomoci SPD nechce vůbec bavit. "Můj názor je takový, že česká média jsou politicky nekorektní," zdůvodnil to doslova v telefonickém rozhovoru.

Sdělil pouze, že je členem SPD a vydávání časopisu je jeho přímou podporou volební kampani tohoto hnutí, přičemž je přesvědčen, že nedělá nic špatného, kvůli čemuž by měl být osočován a popotahován novináři a politickými konkurenty.

"Myslím, že není podstatné, zda to platím já, nebo přímo SPD, faktem ale je, že já to zaštiťuju. Já jsem taky s tou myšlenkou přišel, Tomiovi se to líbilo, proto v tom pokračujeme. Nic víc k tomu neřeknu a k žádným spekulacím se vyjadřovat nebudu," ukončil po dvou minutách Klement hovor.

Ve vydavatelské schopnosti Michala Klementa příliš nevěří lidé, kteří jej poznali zblízka jako milovníka fotbalu a stále aktivního hráče pražského klubu FK Union Strašnice.

"Upřímně řečeno, Kléma nikdy nebyl žádný génius a to, že by vydával noviny, mi u něj moc nehraje a velmi mě to překvapuje. Ani o politiku se nikdy, pokud vím, nezajímal. Vím jen, že se točil kolem aut. Na druhou stranu, my jsme se spolu bavili téměř výhradně o fotbale, co kdo dělá mimo hřiště, jsme nikdy moc neřešili," říká Klementův někdejší spoluhráč z B-týmu strašnického Unionu, který v této souvislosti nechce být jmenován.

Hrdlička: Noviny jsou profesionální

Když hovoří Michal Klement o spekulacích, nejčastější je taková, že prodejce amerických aut pouze zakrývá identitu skutečného mecenáše této části volební kampaně SPD. Mluví se hlavně o bývalém zákulisním hráči pražské ODS Tomáši Hrdličkovi, jehož doménou vždy byla Praha 10, kde byl svého času i radním.

"Pana Klementa neznám. Noviny jsem ale měl v minulém týdnu ve schránce a jsou profesionální," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Hrdlička, který o sobě říká, že už je osm let v politickém důchodu a drží se stranou veškerého veřejného dění. "Jen občas se jako občan vyjadřuji k politice, a pokud jsem požádán, poradím i kamarádům," dodal.   

Jeden z hlavních pražských politických bossů, který stál u zrodu protestních Věcí veřejných, je podezírán proto, že noviny s totožnou grafikou, s téměř shodným názvem (Na vlastní oči Praha 10) a identickým ideologickým zacílením byly vydávány i loni v "jeho" desátém pražském obvodě. A to v souvislosti se senátními volbami.

Tehdy šlo o tři čísla, vydávaná zcela anonymně, bez uvedení jakéhokoliv vydavatele. Všechna byla namířena proti Renatě Chmelové, která do senátu loni kandidovala jako bezpartijní, přičemž byla společnou kandidátkou KDU-ČSL, pirátů, LES a místního pražského politického hnutí Desítka pro domácí. Žena, která je i vůdčí osobností opoziční koalice z Prahy 10 nazvané Vlasta, nakonec mandát senátora získala, a to pod heslem "navzdory kmotrům".

I Chmelová má jisté podezření na Hrdličku a lidi na něj napojené, byť se zdržuje konkrétnějších komentářů. "Nebudu se k tomu teď vyjadřovat, ale jsou zde vidět dosti jasné spojitosti mezi loňskými senátními novinami, které šly proti mně, a těmi novinami, co vychází dnes jménem SPD," uvedla senátorka pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy