Tomáš Halík je kněz, vyvrací církev Hájkovo nařčení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 12. 2011 18:45
Vicekancléř prezideta Petr Hájek zpochybnil Halíkovo vysvěcení
Tomáš Halík s dalajlámou v roce 2006
Tomáš Halík s dalajlámou v roce 2006 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česká biskupská konference na své webové stránky umístila potvrzení o kněžském svěcení kněze a filozofa Tomáše Halíka.

Reagovala tak na výroky vicekancléře prezidenta republiky Petra Hájka, který s odvoláním na "důvěryhodné zdroje" ve středu v rozhovoru pro Parlamentní listy Halíkovo svěcení zpochybnil.

"Nařčení pana Hájka je tím prokazatelně vyvráceno jako nepravdivé a nepodložené," komentoval to sám Halík.

Rozhodnutí jeho osvědčení zveřejnit vyšlo od předsedy konference arcibiskupa Dominika Duky. Z dokumentu plyne, že Halík byl vysvěcen 21. října 1978 biskupem Hugem Aufderbeckem v kapli jeho rezidence v Erfurtu.

Kritika Klause

"Z naprosto důvěryhodných zdrojů vím, že je to lež," prohlásil tento týden Hájek o Halíkově údajném tvrzení, že jej na kněze vysvětil Joachim Meisner, v té tobě biskup v Kolíně nad Rýnem. Doplnil, že se takovému Halíkovu tvrzení se Meisner v soukromém rozhovoru mezi "více než čtyřma očima" velmi divil.

Halík už ve středu v reakci zdůraznil, že vždy uváděl, že jej vysvětil nikoliv Meisner, ale jeho tehdejší nadřízený Aufderbeck. Meisner prý ale celý akt zprostředkoval a o den později také koncelebroval Halíkovu první mši.

"Možná by stálo za to zeptat se i kolínského arcibiskupa kardinála Meisnera, zda opravdu při své nedávné návštěvě Prahy před svědky Hájkovi vyjádřil pochybnosti, zda jsem knězem," míní Halík.

Halík patří k vytrvalým kritikům názorů prezidenta Klause a jeho okolí.

Kritizoval například Klausův projev na letošní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, kde podle něj prezident náboženskou slavnost zneužil a církvi se snaží účelově vlichotit. Církev kvůli tomu před sbližováním s prezidentem varoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy