Tomáš Halík je kněz, vyvrací církev Hájkovo nařčení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 12. 2011 18:45
Vicekancléř prezideta Petr Hájek zpochybnil Halíkovo vysvěcení
Tomáš Halík s dalajlámou v roce 2006
Tomáš Halík s dalajlámou v roce 2006 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česká biskupská konference na své webové stránky umístila potvrzení o kněžském svěcení kněze a filozofa Tomáše Halíka.

Reagovala tak na výroky vicekancléře prezidenta republiky Petra Hájka, který s odvoláním na "důvěryhodné zdroje" ve středu v rozhovoru pro Parlamentní listy Halíkovo svěcení zpochybnil.

"Nařčení pana Hájka je tím prokazatelně vyvráceno jako nepravdivé a nepodložené," komentoval to sám Halík.

Rozhodnutí jeho osvědčení zveřejnit vyšlo od předsedy konference arcibiskupa Dominika Duky. Z dokumentu plyne, že Halík byl vysvěcen 21. října 1978 biskupem Hugem Aufderbeckem v kapli jeho rezidence v Erfurtu.

Kritika Klause

"Z naprosto důvěryhodných zdrojů vím, že je to lež," prohlásil tento týden Hájek o Halíkově údajném tvrzení, že jej na kněze vysvětil Joachim Meisner, v té tobě biskup v Kolíně nad Rýnem. Doplnil, že se takovému Halíkovu tvrzení se Meisner v soukromém rozhovoru mezi "více než čtyřma očima" velmi divil.

Halík už ve středu v reakci zdůraznil, že vždy uváděl, že jej vysvětil nikoliv Meisner, ale jeho tehdejší nadřízený Aufderbeck. Meisner prý ale celý akt zprostředkoval a o den později také koncelebroval Halíkovu první mši.

"Možná by stálo za to zeptat se i kolínského arcibiskupa kardinála Meisnera, zda opravdu při své nedávné návštěvě Prahy před svědky Hájkovi vyjádřil pochybnosti, zda jsem knězem," míní Halík.

Halík patří k vytrvalým kritikům názorů prezidenta Klause a jeho okolí.

Kritizoval například Klausův projev na letošní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, kde podle něj prezident náboženskou slavnost zneužil a církvi se snaží účelově vlichotit. Církev kvůli tomu před sbližováním s prezidentem varoval.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy