Sobotka nemá námitky, Ťok může být ministrem dopravy

ČTK ČTK
15. 11. 2014 13:29
Kandidát na ministra dopravy Dan Ťok rozptýlil premiérovy obavy z možného střetu zájmů. Bohuslav Sobotka s kandidaturou souhlasí.
Kandidát na ministra dopravy Daň Ťok.
Kandidát na ministra dopravy Daň Ťok. | Foto: Skanska a.s.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka souhlasí s kandidaturou Dana Ťoka na ministra dopravy. Ťok to řekl pod dnešní schůzce s předsedou vlády, informaci poté potvrdil i Sobotka.

Ťok uvedl, že rozptýlil obavy premiéra z možného střetu zájmů, který vyplývá ze skutečnosti, že až doposud řídil významnou stavební firmu Skanska. Představil totiž pravidla, jak střetu zájmů čelit. Nový ministr by měl podle Sobotky především připravit mýtný tendr. Ťoka, který má ve funkci nahradit Antonína Prachaře, navrhlo hnutí ANO.

Před případným jmenováním chce s Ťokem hovořit i prezident Miloš Zeman.

Ťok dostal domácí úkol

Ťok už se s premiérem setkal ve čtvrtek, předseda vlády ho požádal, aby mu do dnešního dne vypracoval odpovědi na deset otázek ohledně jeho možného působení v čele resortu.

Kromě vyřešení problému se střetem zájmů dostal Ťok za úkol odpovědět mimo jiné na to, jak bude řešit situaci ve špatně fungujícím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které se v minulosti potýkalo s personální nestabilitou. Dále měl nastínit vlastní přístup k otevírání trhu s železniční dopravou, nebo způsob, jakým zajistí včasný výběr nového provozovatele mýtného systému.

Prachař, který na ministerstvo dopravy také přišel s manažerskou zkušeností ze soukromého sektoru, byl často kritizován opozicí i koaličními partnery, mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nebo přípravu tendru na nového provozovatele mýtného systému. Na funkci rezignoval ve středu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy