Ťok: Jednání Faltýnka bylo nestandardní. Cítil jsem, že Kapsch tlačí na můj odchod

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2019 16:59
Jednání předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru bylo krajně nestandardní, řekl novinářům ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle něj Faltýnek ani nikdo jiný do dopravní politiky ministerstva nezasahoval. Současná kauza kolem Kapsche pak podle něj vysvětluje chování firmy loni na jaře, kdy cítil z její strany tlak, aby nepokračoval ve své funkci. Sám Faltýnek chce navrhnout projednávání údajného ovlivňování mýtného tendru jako mimořádný bod jednání sněmovny. Chce prý vysvětlit svoji roli v celé věci, informovala Česká televize.
Dan Ťok.
Dan Ťok. | Foto: Jakub Plíhal

Faltýnek v pondělí ČT sdělil, že je připraven tento bod navrhnout v úterý grémiu Poslanecké sněmovny. Počítá s tím, že vystoupí a bude připraven odpovědět na dotazy poslanců a vysvětlit svoji roli v případu. O žádném ovlivňování podle něho nemůže být ani řeč.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ťok uvedl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Jednání s účastníky soutěže pak Ťok označil jako krajně nestandardní. "Nemyslím si, že je kohokoliv v politice úlohou jednat s účastníky soutěže," dodal.

Zasahování Faltýnka do mýtného tendru v rozhovoru pro Mladou frontu a Lidové noviny zkritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj není vhodné, aby suploval roli ministra dopravy.

Ťok suplování své práce někým jiným odmítl. Do dopravní politiky mu podle něj nikdo nemluvil, dopravní koaliční rada měla rozhodovat pouze o rozsahu zpoplatnění nového mýtného systému. O schůzkách Faltýnka se zástupci Kapsche a ÚOHS nevěděl.

Kauza osvětluje mnohé věci, které vypadaly zvláštně

K další budoucnosti Faltýnka se ministr dopravy nechtěl vyjadřovat, podle něj je to záležitostí předsedy strany ANO, premiéra Babiše. Ťok však připustil, že v úterý by se o kauze měl bavit poslanecký klub hnutí ANO.

Ťok také poznamenal, že současná kauza podle něj vypovídá o dění na jaře loňského roku. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval. "Tato kauza osvětluje mnohé věci, které v té době vypadaly zvláštně," podotkl dnes Ťok.

Policie v současnosti prověřuje veřejné zakázky, kterými se zabýval ÚOHS, včetně tendru na mýtný systém. Ve čtvrtek kvůli tomu zasahovala na několika místech, mimo jiné v bytě Faltýnka nebo ředitele Kapsche Karla Feixe, dále v sídle současného správce mýtného systému a také na ÚOHS. Nikdo v této kauze zatím obviněn nebyl.

Kněžínek se postavil za Rafaje
Autor fotografie: ČTK

Kněžínek se postavil za Rafaje

K odvolání předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje není důvod, řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kěžínka ale bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj věří, že vyšetřování policie prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná, a nikdo je neovlivňoval. Policie minulý týden zasahovala na antimonopolním úřadu a také v sídle firmy Kapsch, která provozuje v ČR mýtný systém. Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného a věcí se zabýval právě antimonopolní úřad. 

"Předseda úřadu Petr Rafaj považuje za standardní, že se v rámci své funkce setkává se všemi zainteresovanými stranami, a to zadavateli, dodavateli, odborníky a dalšími včetně zákonodárců a členů vlády a naslouchá jejich stanoviskům. Tato skutečnost nicméně neznamená, že by takto zprostředkovaná stanoviska měla jakýkoliv vliv na vedená správní řízení," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Zdroj: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy