Pražský strážník udeřil dívku, která byla s kamarády u rybníku. Dostal výpověď

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 6. 4. 2020 15:14
Pražská městská policie propustila strážníka, který v neděli vpodvečer udeřil devatenáctiletou dívku u rybníka v Řepích. Další strážníky, kteří u zásahu byli, jejich nadřízený převelel na jinou práci, uvedly Novinky.cz. Dívka byla ve skupině čtyř lidí, porušila tak vládní nařízení, které kvůli šíření koronaviru zakazuje shromažďování více než dvou osob žijících společně.
Teenagerka dostala od policisty facku | Video: Facebook / Tereza Smažinková

Informace o incidentu se objevily v neděli odpoledne na sociálních sítích, kam je umístila devatenáctiletá Tereza Smažinková. Ta popsala incident a připojila video, na kterém je zachycena pouze část konfliktu.

Dívka popisuje, jak se třemi kamarády seděla u rybníka v Řepích, když na místo přijeli strážníci. "Přijeli ze dvou stran, dohromady jich přišlo pět nebo šest. Začali se chovat agresivně a vyhrožovali nám pokutou, na což měli právo, uvědomujeme si, že jsme porušili vyhlášku, a tedy toto jejich chování absolutně nevyvracím," píše dívka s tím, že ona i kamarádi měli roušky. Problém byl ale v tom, že podle rozhodnutí vlády není možné, aby se lidé shromažďovali. 

Podle ní začal konflikt v okamžiku, kdy se ozval jeden z kamarádů. "Vše probíhalo v pořádku, dokud strážníka jeden z kamarádů nekonfrontoval s tím, že jsou tam taky ve více lidech a ani nedodržují odstup." Poté ho strážník podle ní udeřil do obličeje, to na záznamu vidět není.  "Ve chvíli, kdy jsem se ho (slovně) zastala, tak jsem dostala facku. Strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru," tvrdí dívka. 

Přiložené video začíná okamžikem, kdy jsou vidět záda strážníka, pád dívky a zvuk, který připomíná facku na tvář. "To je profesionální chování?" říká strážníkovi dívka. "Mně je devatenáct let. Já jsem se vás absolutně nedotkla," pokračuje. "Přijde vám profesionální se ke mně takto chovat? Mě takto urážet?" reaguje strážník. "Já vás urážím?" reaguje dívka, přičemž v tomto okamžiku video o délce 33 sekund končí.   

Městská policie strážníka propustila   

Mluvčí městské policie uvedla, že video bylo okamžitě předáno Inspekci Městské policie hlavního města Prahy. "Přestože zatím nevíme, co se přesně na místě odehrálo, již z prezentované části videa je zřejmé, že se náš strážník choval neprofesionálně a v rozporu se zákonem, což je pro nás zcela nepřijatelné a velmi nás to mrzí," stojí v prohlášení.

V pondělí městská policie uvedla, že strážníka propustila. "Bylo rozhodnuto o ukončení pracovního poměru s dotyčným strážníkem. Současně bude celá věc postoupena orgánům činným v trestním řízení," sdělila mluvčí Irena Seifertová serveru Novinky.cz.

Pražská městská policie má přes 2200 zaměstnanců. "Velmi bychom si přáli, aby se všichni vždy chovali, tak jak se sluší a patří. Bohužel to nejsme schopni vždy ovlivnit a v tuto chvíli to vnímáme jako selhání jednotlivce. Jakmile budeme mít k dispozici výsledky šetření inspekce, zveřejníme je. K celé situaci se stavíme čelem, bez vytáček a rádi bychom se za selhání našeho zaměstnance omluvili," řekla mluvčí.

Na místě incidentu byli další čtyři strážníci, jejichž míra zodpovědnosti se ještě došetřuje. Do úplného ukončení případu dostali jinou práci v rámci městské policie, aby nebyli v přímém kontaktu s veřejností, uvedl server.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy