Pražský strážník udeřil dívku, která byla s kamarády u rybníku. Dostal výpověď

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 6. 4. 2020 15:14
Pražská městská policie propustila strážníka, který v neděli vpodvečer udeřil devatenáctiletou dívku u rybníka v Řepích. Další strážníky, kteří u zásahu byli, jejich nadřízený převelel na jinou práci, uvedly Novinky.cz. Dívka byla ve skupině čtyř lidí, porušila tak vládní nařízení, které kvůli šíření koronaviru zakazuje shromažďování více než dvou osob žijících společně.
Teenagerka dostala od policisty facku | Video: Facebook / Tereza Smažinková

Informace o incidentu se objevily v neděli odpoledne na sociálních sítích, kam je umístila devatenáctiletá Tereza Smažinková. Ta popsala incident a připojila video, na kterém je zachycena pouze část konfliktu.

Dívka popisuje, jak se třemi kamarády seděla u rybníka v Řepích, když na místo přijeli strážníci. "Přijeli ze dvou stran, dohromady jich přišlo pět nebo šest. Začali se chovat agresivně a vyhrožovali nám pokutou, na což měli právo, uvědomujeme si, že jsme porušili vyhlášku, a tedy toto jejich chování absolutně nevyvracím," píše dívka s tím, že ona i kamarádi měli roušky. Problém byl ale v tom, že podle rozhodnutí vlády není možné, aby se lidé shromažďovali. 

Podle ní začal konflikt v okamžiku, kdy se ozval jeden z kamarádů. "Vše probíhalo v pořádku, dokud strážníka jeden z kamarádů nekonfrontoval s tím, že jsou tam taky ve více lidech a ani nedodržují odstup." Poté ho strážník podle ní udeřil do obličeje, to na záznamu vidět není.  "Ve chvíli, kdy jsem se ho (slovně) zastala, tak jsem dostala facku. Strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru," tvrdí dívka. 

Přiložené video začíná okamžikem, kdy jsou vidět záda strážníka, pád dívky a zvuk, který připomíná facku na tvář. "To je profesionální chování?" říká strážníkovi dívka. "Mně je devatenáct let. Já jsem se vás absolutně nedotkla," pokračuje. "Přijde vám profesionální se ke mně takto chovat? Mě takto urážet?" reaguje strážník. "Já vás urážím?" reaguje dívka, přičemž v tomto okamžiku video o délce 33 sekund končí.   

Městská policie strážníka propustila   

Mluvčí městské policie uvedla, že video bylo okamžitě předáno Inspekci Městské policie hlavního města Prahy. "Přestože zatím nevíme, co se přesně na místě odehrálo, již z prezentované části videa je zřejmé, že se náš strážník choval neprofesionálně a v rozporu se zákonem, což je pro nás zcela nepřijatelné a velmi nás to mrzí," stojí v prohlášení.

V pondělí městská policie uvedla, že strážníka propustila. "Bylo rozhodnuto o ukončení pracovního poměru s dotyčným strážníkem. Současně bude celá věc postoupena orgánům činným v trestním řízení," sdělila mluvčí Irena Seifertová serveru Novinky.cz.

Pražská městská policie má přes 2200 zaměstnanců. "Velmi bychom si přáli, aby se všichni vždy chovali, tak jak se sluší a patří. Bohužel to nejsme schopni vždy ovlivnit a v tuto chvíli to vnímáme jako selhání jednotlivce. Jakmile budeme mít k dispozici výsledky šetření inspekce, zveřejníme je. K celé situaci se stavíme čelem, bez vytáček a rádi bychom se za selhání našeho zaměstnance omluvili," řekla mluvčí.

Na místě incidentu byli další čtyři strážníci, jejichž míra zodpovědnosti se ještě došetřuje. Do úplného ukončení případu dostali jinou práci v rámci městské policie, aby nebyli v přímém kontaktu s veřejností, uvedl server.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy