To, co se stalo, je převrat. Hlavně pro politiky

Petr Holub
16. 6. 2013 7:11
Od revoluce v roce 1989 byli vždy hybateli věcí politici. Teď je zaskočila justice
Petr Nečas, zatím ještě premiér.
Petr Nečas, zatím ještě premiér. | Foto: Reuters

Analýza - Policejní zásah na Úřadu vlády z 13. června znamená převrat. Premiér Petr Nečas emotivním projevem odmítá rezignaci po zatčení vedoucí své kanceláře Jany Nagyové a novým předsedou vlády může být už v září Bohuslav Sobotka.

Změna je přesto v něčem jiném a sami politici si to jen těžko uvědomují.

"Rozhodneme se, až dostaneme další zprávy z policie," řekl ve čtvrtek představitel TOP 09 Petr Gazdík. Premiér dnes kritizoval policii za to, že obviněním vysokých státních představitelů poškozuje dobré jméno České republiky, a spolu s klubem ODS ji důrazně žádal, ať „vysvětlí svůj postup". Právě tyto běžné fráze, které ostatní politici opakují v různých variacích, ilustrují politický převrat, ke kterému právě došlo.

Převratný okamžik

Od revoluce v roce 1989 byli vždy hybateli věcí politici. Plnili sice zadání veřejnosti a v horším případě zájmových skupin, přesto se významné politické záměry realizovaly, až když sami řekli. „Voliči o nás rozhodnou ve volbách," odmítali přitom odpovědnost za jednotlivé chyby.

Ve čtvrtek třináctého však policisté prohledali sídlo centrální moci a zatkli jeho ředitelku. Politici neměli dost informací a nevěděli, co dělat. Začali pouze reagovat na vystoupení představitelů justice.

Výpady premiéra proti policii, které by jindy byly odsuzovány jako arogance moci a nepřípustné vměšování do její práce, dnes nemají žádný zvláštní ohlas. Nepřikládá se jim velká důležitost, protože sám premiér je ohrožen trestním stíháním a za pár dnů třeba bude on sám skládat účty policejnímu vyšetřovateli.

Čtěte analýzu Petra Holuba v deníku Insider

 

Právě se děje

před 6 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 38 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy