Tísňové linky nově umí volající lokalizovat s přesností na 30 až 50 metrů

ČTK ČTK
11. 2. 2020 14:15
Na linkách tísňového volání 150, 155 a 158 i na univerzální evropské tísňové lince 112 od úterý funguje zpřesněná lokalizace volání, která pomůže přesně určit místo volajícího. Integrovaný záchranný systém si od zavedení této služby slibuje výrazné zkrácení doby, která uplyne mezi voláním a poskytnutím pomoci volajícímu.
V současnosti operační středisko záchranné služby vyřizuje v průměru 600 až 700 volání na tísňové linky denně.
V současnosti operační středisko záchranné služby vyřizuje v průměru 600 až 700 volání na tísňové linky denně. | Foto: ZZSHMP

Služba Advanced mobile location (AML) bude zatím fungovat v Praze, během několika týdnů by měla být rozšířena po celé zemi. Na tiskové konferenci to v úterý uvedli zástupci ministerstva vnitra, hasičů, policie a záchranářů.

Generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba upozornil, že pro fungování služby není potřeba stahovat do mobilu žádnou aplikaci, je automatická. Zatím bude fungovat na zařízeních s operačním systémem Android, pro smartphony s operačním systémem iOS by měla být dostupná do půl roku.

AML je schopna člověka lokalizovat v průměru na 30 až 50 metrů. Ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund vysvětlil, že telefon automaticky ve chvíli, kdy volající vytočí číslo tísňové linky, zjistí stav baterie a spustí GPS nebo jinou službu pro zjišťování polohy. Poté pošle údaje o poloze na číslo, které určil stát.

Funkce byla spuštěna symbolicky v dnešní Evropský den tísňové telefonní linky 112. Česko tuto linku zavedlo v roce 2004, kdy země vstoupila do Evropské unie. O zavedení evropského dne této telefonní linky se pak zasloužila Česká republika v roce 2009, když předsedala Evropské unii. Dnešní datum v kalendáři vytváří číslici 112.

VIDEO: Jak funguje aplikace záchranka

Mobilní aplikace přivolá záchranku nebo horskou službu stiskem jednoho tlačítka | Video: Záchranka
 

Právě se děje

před 12 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy