Mám na to smlouvu podepsanou panem prezidentem. Vlivný Hrdlička odhaluje svou roli v kampani Zemana

Jakub Zelenka Kateřina Frouzová Jakub Zelenka, Kateřina Frouzová
8. 2. 2018 5:30
Prezidentovi Miloši Zemanovi se dostalo v kampani pomoci od vlivného zákulisního hráče a podnikatele Tomáše Hrdličky. Kromě tisku letáků za skoro půl milionu pomohl kanceláři prezidenta i radou, jaká témata využít v kampani.
Tomáš Hrdlička
Tomáš Hrdlička | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V době, kdy Miloš Zeman stoupal na pódium, aby oznámil své vítězství v prezidentských volbách, nebylo zcela jasné, z jakých pohnutek mu řada podnikatelů darovala vysoké částky na kampaň. O ní přitom Hrad tvrdil, že ji nevede. Aktuálně.cz zjišťuje důvody, proč sponzoři Zemana podpořili. Mezi nejdůležitější jména na seznamu dárců patří vlivný podnikatel a zákulisní hráč Tomáš Hrdlička.

Ten na sebe v současnosti upozorňuje hlavně akcemi ve prospěch prezidenta Miloše Zemana a udržováním vztahů s lidmi v jeho nejbližším okolí. Už v roce 2013 mu podle svých slov pomáhal s kampaní a letos mu na ni přispěl částkou asi 440 tisíc korun.

Zaplatil třeba letáky na Zemanovu podporu, a to ve chvíli, kdy oficiálně žádnou předvolební kampaň nevedl. "Mám na to darovací smlouvu podepsanou panem prezidentem," řekl Aktuálně.cz Hrdlička, který v současnosti podniká třeba v pohostinství.

Původně oficiálně vydělával provozem dvou benzinových pump v Praze, v posledních letech však svůj majetek rozšířil třeba o hotely na jihu Čech.

Hrad nechce Hrdličkova slova komentovat. "Kampani jsem se nevěnoval, nepatří do mé působnosti. Takže žádný komentář," napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Kancléř Vratislav Mynář na otázky nereagoval.

Pro lidi z Hradu

Hrdlička tvrdí, že před pěti lety Zemanovi s prezidentskou kampaní pomáhal intenzivně, například tím, že připravoval její strategii. Nyní podle svých slov dal prezidentovi peníze a uděloval neformální rady třeba prostřednictvím svého známého podnikatele a kancléře Vratislava Mynáře. Ten platí za muže, který má vliv na prezidenta. Například se udržel ve funkci na Hradě, přestože nezískal bezpečnostní prověrku, kterou veřejnosti slíbil.

Zákulisní hráč jako Tonda Blaník

Tonda Blaník kandiduje na prezidenta - mítink

Extrovertní podnikatel Hrdlička svým projevem připomíná postavu fiktivního lobbisty ze seriálu a nově i filmu Kancelář Blaník. "Ten film jsem ještě neviděl, nemám na to čas," suše poznamenal na otázku, nakolik snímek odráží realitu pražského podnikatelského a politického prostředí. Pak se zasmál a ukázal černé boty vyrobené z pštrosí kůže, ze kterých svítily křiklavě rudé ponožky. Zálibu v extravagantních botách má totiž i filmová postava Antonína Blaníka.

Hrdlička s potěšením říká, že je transparentní a na rozdíl od jiných výrazných postav politiky nemá na krku trestní stíhání. "Hudeček, Nečas i Babiš. Já jsem úplně čistý," říká s frenetickým smíchem na adresu čelních politiků. Poté rozpřáhne paže do pozice ukřižovaného a oznamuje: "Vám novinářům stačí jen podsunout, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A vy to napíšete."

"Angažovanost v rámci kampaně teď byla marginální. Symbolická ve smyslu, že jsem chtěl těm lidem, kteří to táhli a dělali, říct, že jsem tu a že tu budu, i když to nevyjde," rozkrývá motivaci Hrdlička. 

S hlavou státu se Hrdlička v mnohém shoduje. Třeba v kritice přijímání migrantů. Sice uznává, že mezi základní hodnoty Evropy patří solidarita, ale když běženci nelegálně překračují hranice, měly by je státy podle něj posílat zpátky. Naopak mu na Zemanovi vadilo, když vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie a prohlašoval se za eurofederalistu.

Jako znalec politického prostředí s talentem na rozpoznávání nálad lidí přesto nedokázal Hrdlička odhadnout, zda Zeman ve volbách uspěje. Nebyl si podle svých slov jistý hlavně v okamžiku, kdy média začala upozorňovat na prezidentovy chyby a po Česku se rozšířil leták, který vyzýval lidi k tomu, aby první kolo volby vynechali, protože hlava státu postupuje do druhého kola automaticky. Proti lživé informaci vystoupil na tiskové konferenci i ministr vnitra Lubomír Metnar.

Málokterý ze Zemanových sponzorů je ochotný se bavit o své motivaci přispět prezidentovi na kampaň. Výjimkou je kromě Hrdličky například developer z Teplic Jaroslav Třešňák. Ten tvrdí, že mu v minulém volebním období prezident pomohl s miliardovou zakázkou na Jadranu.

Miliony poslaly na transparentní účty i firmy, které patří zbrojaři Jaroslavu Strnadovi. On i jeho lidé jsou často součástí podnikatelské delegace cestující se Zemanem do zahraničí na diplomatické mise.

Financování kampaně Zemana bylo také kritizováno úřadem dohlížejícím na volby i neziskovými organizacemi kvůli transparentnosti. Podstatná část billboardů a inzerce za miliony byly placeny skrze spolek Přátelé Miloše Zemana, v němž se angažuje hradní kancléř Vratislav Mynář. Seznam dárců prezident zveřejnil až krátce před volbami v televizní debatě v České televizi.

V objetí s Kočkou

Bývalý občanský demokrat Hrdlička dál udržuje kontakty napříč politikou i byznysem. Ještě za éry bývalého primátora Pavla Béma patřil v ODS do skupiny vlivných členů, kteří v hlavním městě dokázali prosadit do čela strany své blízké.

Během rozhovoru s redaktory Aktuálně.cz se v kavárně hotelu na konci Pařížské ulice přátelsky zdravil třeba se známým pražským podnikatelem a bývalým členem ČSSD Janem Kočkou, s nímž se objal a políbili se na tváře. Kočka, syn dlouholetého provozovatele Matějské pouti, loni v létě čelil podezření z daňových úniků.

Hrdlička se také přátelí s místopředsedou SPD Radimem Fialou a v minulosti udržoval kontakty s představiteli Věcí veřejných.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

Další zprávy