Tiskárna Europrint jde do insolvence. Ničí nás exekuce finanční správy, ale vyrábíme dál, říká firma

Martin Ťopek Martin Ťopek
6. 9. 2017 15:00
Vedení společnosti Europrint, jedné z největších tiskáren v zemi, podalo ve středu žádost o prohlášení insolvence a žádost o povolení reorganizace. Prohlášení insolvence podle Europrintu vlastní podnikatelskou činnost neovlivní, společnost pokračuje ve výrobě. Firma tvrdí, že ji k tomuto kroku přivedla likvidace ze strany finanční správy.
Tiskárna Europrint
Tiskárna Europrint | Foto: Europrint

Praha - Tiskárna Europrint, která zaměstnává 350 lidí a ročně tiskne miliony knih a časopisů, míří do insolvence. Ve středu zaslala žádost na Městský soud v Praze. Zároveň uvedla, že pokračuje ve výrobě, zachovává zaměstnanost, nakupuje materiál a služby od dodavatelů, platí nově vzniklé závazky a dodává výrobky odběratelům.

"K vyhlášení insolvence nás dovedl likvidační postup finanční správy, kdy na nás byly uvaleny zajišťovací příkazy a exekuční příkazy na částku převyšující hodnotu 386 milionů korun. Jsme přesvědčení, že zajišťovací příkazy byly neoprávněné, stejně jako následný postup finanční správy," vysvětluje důvod rozhodnutí generální ředitel Europrintu Petr Litvan.

Finanční správa si v květnu 2016 v rámci zajišťovacích příkazů nárokovala na tiskárně 260 milionů korun, a to z důvodu údajného podvodu na DPH ze strany jejího dodavatele. Aby mohla tiskárna pokračovat ve svém podnikání a odblokovat exekuci na svůj účet i ostatní majetek, vzala si úvěr 260 milionů korun a vyplatila požadovanou částku finanční správě.

"Přestože doposud nebylo ve věci oprávněnosti doměření daně pravomocně rozhodnuto, finanční správa přistoupila letos v červenci k exekučnímu vymáhání příslušenství daně - penále ve výši více než 52 milionů korun," řekl Litvan.

Letos v srpnu následovalo exekuční vymáhání další částky, úroků z prodlení ve výši více než 74 milionů korun. Návrhy na odklad či splátkový kalendář vymáhaných částek penále a úroků z prodlení platby správce daně zamítl.

Europrint uvádí, že postup berních úředníků považuje za nebývale agresivní a především nelegitimní. Veškeré kroky finančního úřadu proto společnost napadla ve správním řízení.

"Jak je v poslední době obvyklé, finanční orgány na nás vymáhají DPH, kterou nebyly schopné vybrat u jiného subjektu podezřelého z daňového podvodu. V našem případě ovšem úředníci posunuli absurditu o úroveň výš. Vybírají u fungující společnosti daň, kterou nejenže měl odvést jiný subjekt, bývalý dodavatel tiskárny, ale tato daň se vůbec netýkala plnění poskytovaných Europrintu tímto dodavatelem. Z těchto transakcí jsme neměli a ani nemohli mít žádnou výhodu," řekl Litvan.

Finanční správa si chybějící peněžní prostředky vybrala tím, že Europrintu odepřela nárok na odpočet DPH na vstupu u zboží, kterého se přitom údajný podvod vůbec netýkal, a to za tři roky zpětně. "Veškerá tvrzení a důkazní materiály ze strany tiskárny ovšem úředníci odmítají. Společnost Europrint nehodlá zůstávat nadále rukojmím finanční správy a platit DPH za jiné subjekty u zboží, které se jí netýká," doplnil ředitel tiskárny.

Tím také Litvan zdůvodňuje, proč byl přinucen požádat o vstup do insolvence a povolení reorganizovat firmu. Dodal, že provoz firmy nadále poběží a prohlášení insolvence neovlivní plnění vůči dodavatelům ani odběratelům.

Hlavním cílem reorganizace je podle Litvana očistit fungující podnikatelskou činnost, včetně jejích provozních závazků a vztahů, od závazků vůči státu, o
které se společnost následně bude soudit.

"Rád bych ujistil všechny naše obchodní partnery, že značka Europrint je natolik silná, aby i nadále zůstala na špici polygrafické výroby v Česku, a že společnost bude dál bezpečně plnit svoje závazky vůči svým obchodním partnerům. Náš příběh jsme se rozhodli veřejně publikovat, abychom upozornili na nesmyslný a v důsledku likvidační postup finanční správy. Obáváme se, že neexistuje jiná forma, jak se tomuto bezohlednému postupu vzepřít," řekl generální ředitel Petr Litvan.

Finanční správa se k situaci firmy Europrint odmítla vyjádřit. "Nemůžeme nic komentovat, nejsme zbaveni mlčenlivosti," řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová.

Více o postupu finanční správy čtěte ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy