Tisk: Kopřiva byl na obraně jen článkem v systému

Domácí Domácí
2. 9. 2010 12:50
Nahradit jej měl podle MF Dnes odborník TOP 09 na obranu Pavel Severa
Měl Jaroslava Kopřivu nahradit Pavel Severa (na obrázku)?
Měl Jaroslava Kopřivu nahradit Pavel Severa (na obrázku)? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Armádní skandál, na který v úterý upozornil deník Mladá Fronta Dnes, má další pokračování.

Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva, který byl odvolán z funkce kvůli dojednávání provize ze stamilionové zakázky s finskou firmou Patria, byl podle deníku jen jedním článkem v dobře a léta fungujícím systému.

S odvoláním na tajně pořízené rozhovory list uvádí, že Kopřiva počítal i s případným odchodem z funkce a měl již připravený způsob, jak obchody řídit dál.

Na postu by jej zastoupil expert TOP 09 na obranu a bývalý člen KDU-ČSL Pavel Severa, který měl být podle Kopřivy i jeho lobbisty Josefa Jindry garantem toho, že se systém nijak vážně nenaruší. Jindra navíc zástupce finské zbrojovky ujišťoval, že náměstek Kopřiva "nastavil mechanismy tak, aby nákup dokázal ovládat i zvenku" uvádí MF Dnes.

Obchod je pojištěný

"Takhle je to nalajnovaný, mluvil jsem s ním," řekl podle deníku Kopřiva o Severovi na jedné ze schůzek s partnery, když jim vysvětloval, jak je celý obchod pojištěný. "Tenhle projekt by se mu strašně líbil," dodal podle MF Dnes.

Pavel Severa se měl podle tvrzení Kopřivy stát náměstkem ministra obrany za TOP 09. "Jestli jo, tak si tam může příští týden sednout, já budu jeho poradce," poukazuje Kopřiva na své další plánované působení na ministerstvu.

Severa sám ale spojení se zmanipulovanou zakázkou popírá. "Odmítám, že bych o něčem podobném vůbec slyšel, natož o tom jednal. Byl jsem hodně překvapený, když jsem si to přečetl. Mohu vás ubezpečit, že jsme spolu o tom nikdy nemluvili, že mi pan Kopřiva neřekl nic o tom, že vyjednává o této záležitosti," sdělil deníku.

Čistka a audit na ministerstvu

Samotný Kopřiva pro Českou televizi uvedl, že věří, že ho policejní vyšetřování očistí. Jinak své aktivity komentovat nechce, píše Mladá fronta Dnes. KDU-ČSL jej ve středu vyzvala, aby vystoupil ze strany.

Ministr obrany Alexandr Vondra potvrdil, že mu TOP 09 Severu dvakrát nabídla. Na středeční tiskové konferenci také sdělil, že případ je důsledkem vztahů budovaných na ministerstvu od 90. let a podle něj se jedná pouze o špičku ledovce.

Vondra již náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivu odvolal. O místo přišel také ředitel sekce správy majetku Jiří Král a bezpečnostní ředitel David Průša. Podle Vondry provede ministerstvo ve svých organizačních útvarech hloubkový audit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy