Tisícikoruna na prvňáka? Sněmovna je pro

Redakce DOM, ČTK
7. 12. 2005 14:26
Praha - Rodiče většiny prvňáčků zřejmě budou dostávat tisícikorunu na nákup školních pomůcek. Vedle toho se zvýší i porodné.
Foto: Ondřej Besperát

Počítá s tím novela, kterou dnes schválila sněmovna. Nyní míří do Senátu. ODS, která v něm má většinu, však tvrdí, že vláda novelou uplácí voliče a jde jen o "čirý populismus".

Porodné při narození jednoho dítěte by se podle návrhu mělo zvýšit z nynějších 8600 na 17.500 korun. Při narození dvojčat by pak tato částka měla zřejmě činit zhruba 26.000 korun, uvedl lidovec Josef Janeček, jehož pozměňovací návrh k porodnému sněmovna schválila. Čísla potvrdil i úřad ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Dopad novely na rozpočet odhadl na stamiliony korun.

Příspěvek na školní pomůcky dostanou jen rodiny, které pobírají dětské přídavky. Vláda uvedla, že nárok tak bude mít asi třiaosmdesát procent dětí. "Na začátku školního roku se u rodin s dětmi, které začínají plnit povinnou školní docházku, kumulují mimořádné výdaje a řada domácností se s touto zátěží těžko vyrovnává," uvedla Škromachova mluvčí Kateřina Beránková.

"Podmínkou, aby dostali rodiče peníze, bude zápis dítěte do první třídy základní školy, a to do konce měsíce května v roce, ve kterém má dítě nastoupit do školy. Pokud bude nástup odložen, přiznají úřady nárok na příspěvek až v následujícím školním roce," doplnila. Poprvé budou úřady příspěvky přiznávat k prvnímu červnu 2006 a dávka bude prvňáčkům poskytnuta v červenci 2006.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy