Tisíce lyžařů přitáhlo slunce, jiné odradil velký mráz

ČTK ČTK
26. 1. 2014 18:00
Střediska mohla díky mrazům začít vyrábět technický sníh a otevírat dosud zavřené sjezdovky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Slunečné počasí přitáhlo v sobotu a v neděli do tuzemských hor tisíce lyžařů.

Provozovatelé středisek mohli díky mrazům začít vyrábět technický sníh a otevírat dosud uzavřené sjezdovky. Někteří si víkend dokonce pochvalovali jako vůbec nejlepší v dosavadní sezoně.

V Beskydech nebo Jeseníkách, kde byly mrazy silnější než v českých horách, ale nízké teploty lyžaře místy odrazovaly. Běžecké stopy jsou stále ve špatném stavu, přírodního sněhu i přes občasné sněžení není dost.

"Jednak bylo sluníčko, jednak byly výborné mrazy, takže šlo dobře technicky zasněžovat. Kvalita lyžování se výrazně zlepšila," řekl Zdeněk Spilka z areálu ve Špindlerově Mlýně, kde o víkendu lyžovalo přibližně 14 tisíc lidí.

V provozu tam bylo 12 kilometrů sjezdovek z celkových 25 kilometrů a jsou už zasněžené v celé své šířce. "Byl to první kvalitní víkend této zimy," doplnil Petr Hynek ze společnosti Mega Plus Janské Lázně.

Omezený provoz zůstává také v Rokytnici, kde je na sjezdovkách 30 až 40 centimetrů sněhu. Nového napadlo necelých deset centimetrů. Podle ředitele Spartaku Rokytnice Jiřího Krtičky by areál potřeboval dva týdny, aby mohl být v provozu celý.

Večerním lyžováním v pátek se znovu rozjel i liberecký areál na Ještědu. "Dnes jsme pustili Libereckou, F10 a Nové Pláně, tratě jsou dobře vysněžené, je na nich kolem 40 až 50 centimetrů sněhu," řekl ředitel areálu Jan Svatoš.

V šumavském areálu Lipno se v sobotu a a v neděli vystřídalo dohromady přes 3000 lyžařů. Na závěr ledna to je dobrý výsledek, řekl Jiří Falout ze společnosti Lipno Servis. K dispozici je tam téměř šest kilometrů sjezdovek, na kterých leží kolem 60 centimetrů sněhu. Pokrývka se navíc díky zasněžování zvětšuje a stejné je to v lyžařském areálu České unie sportu na Zadově. Tam o víkendu lyžovalo zhruba tisíc lidí denně.

Na sjezdovkách šumavského střediska Ski&Bike Špičák je mezi 20 až 40 centimetry technického a přírodního sněhu. Na Železnorudsku jsou v provozu ještě větší areály Nad nádražím, Samoty, Belveder, Weissova louka a Goldhof.

"Jede také sedačková lanovka na Pancíř, ale tam zatím není v provozu sjezdovka," uvedla Ivana Vilišová ze železnorudského infocentra. Víkendová návštěvnost podle ní byla průměrná. Na Šumavě bylo možné lyžovat také ve skiareálu v Kašperských Horách.

V Krušných horách je na Klínovci na sjezdovkách 50 až 60 centimetrů sněhu, areál hlásí "rapidní zlepšení podmínek pro lyžování". Na Božím Daru je v provozu areál Neklid a Novako, lyžovalo se také na Bublavě. Provoz byl sice omezený, stejně jako v Zadní Telnici na Ústecku a Klínech na Mostecku, zájem lyžařů byl ale díky slunečnému počasí velký. Hlavně v Telnici parkoviště praskala ve všech, v sobotu tam poprvé rozjeli novou sedačkovou lanovku.

"Když bylo teplo, nejezdili. Jsou mrazy, taky nejsou"

Lyžování v Beskydech uškodilo mrazivé počasí. Teploty hluboko pod bodem mrazu sice provozovatelům areálů umožnily ve velkém vyrábět technický sníh, chlad ale odradil lyžaře. Návštěvnost tak byla spíše podprůměrná. "Konečně máme dost sněhu. Podmínky pro lyžování jsou perfektní. Jen chyběli lidi. Když bylo teplo, nejezdili. Jsou mrazy, taky nejsou," řekl spoluprovozovatel areálu Mezivodí Zbyněk Žák.

Mrazy hlavně v sobotu omezily také návštěvnost skiareálů ve Zlínském kraji. Nedělní slunečné počasí však pomohlo sjezdovky zaplnit. Vleky se rozjely po několika týdnech, kdy kvůli vysokým teplotám stály. Návštěvníci Jeseníků se s mrazem vyrovnávali snáz. "Lyžařů přijelo hodně, i když v sobotu bylo více zima, navíc to násobil studený vítr," řekl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

Na Vysočině se v pěti otevřených střediscích střídaly stovky lyžařů, ve špičkách se někde tvořily u vleků a lanovky i fronty. Správci areálů označili víkend za nejlepší v letošní zimě, co se týče počtu lyžařů i sněhových podmínek na svazích.

Ve středních Čechách se lyžovalo v areálech Šibeniční vrch u Mnichovic nedaleko Prahy, Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku a Chotouň u Prahy, provozovatelé byli spokojeni s počasím i s návštěvností. Sjezdovky ožily o víkendu díky mrazivému počasí i na dvou místech na jihu Moravy.

 

Právě se děje

Další zprávy