Tisíce lidí přišly v Praze a Brně vzdát úctu Havlovi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 12. 2011 21:17
Vzpomínková shromáždění se uskutečnila pod sochou svatého Václava a na Moravském náměstí
Národní třída.
Národní třída. | Foto: Jan Langer

Praha - Do centra metropole a na Pražský hrad lidé přicházeli spontánně uctít památku Václava Havla. Svolávali se také prostřednictvím sociálních sítí.

Lidé se sešli  na Václavském náměstí pod sochou svatého Václava či na Národní třídě. Na osmnáctou hodinu bylo svoláno vzpomínkové shromáždění na Václavské náměstí. Rozezněly se také zvony českých kostelů.

"K jeho památce nechť se dnes rozezní všechny zvony všech kostelů a kaplí v naší zemi v 18 hodin," vyzval ve svém prohlášení arcibiskup Dominik Duka.

Vedle svíček je na podstavci také Havlova fotografie. Lidé drželi minutu ticha, někteří nad svými hlavami rozvinuli českou vlajku, zazněla také Modlitba pro Martu, tedy jeden z hlavních songů sametové revoluce. Policie vpodvečer uzavřela horní část náměstí pro automobilovou dopravu.

Účastníci shromáždění spontánně zpívali českou hymnu. Po konci akce se vydali přes Národní třídu na Kampu.

Na Národní třídě už předtím lidé zapalovali svíčky na místě, kde byl 17. listopadu 1989 rozehnán studentský průvod a začala sametová revoluce.

Ve dvacet hodin začalo vzpomínkové shromáždění v centru Brna. Sešla se zhruba tisícovka lidí.

Kolem fontány na Moravském náměstí lidé zapalovali už odpoledne svíčky. Večerní shromáždění svolali Havlovi obdivovatelé prostřednictvím sociálních sítí. Motto akce znělo "Nenechme umřít Havla v nás". Shromáždění začalo vyzváněním zvonů na věži kostela svatého Tomáše.

Ke shromážděným promluvil dramatik a bývalý předseda Poslanecké sněmovny ČR Milan Uhde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy