Tisíce lidí přišly v Praze a Brně vzdát úctu Havlovi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 12. 2011 21:17
Vzpomínková shromáždění se uskutečnila pod sochou svatého Václava a na Moravském náměstí
Národní třída.
Národní třída. | Foto: Jan Langer

Praha - Do centra metropole a na Pražský hrad lidé přicházeli spontánně uctít památku Václava Havla. Svolávali se také prostřednictvím sociálních sítí.

Lidé se sešli  na Václavském náměstí pod sochou svatého Václava či na Národní třídě. Na osmnáctou hodinu bylo svoláno vzpomínkové shromáždění na Václavské náměstí. Rozezněly se také zvony českých kostelů.

"K jeho památce nechť se dnes rozezní všechny zvony všech kostelů a kaplí v naší zemi v 18 hodin," vyzval ve svém prohlášení arcibiskup Dominik Duka.

Vedle svíček je na podstavci také Havlova fotografie. Lidé drželi minutu ticha, někteří nad svými hlavami rozvinuli českou vlajku, zazněla také Modlitba pro Martu, tedy jeden z hlavních songů sametové revoluce. Policie vpodvečer uzavřela horní část náměstí pro automobilovou dopravu.

Účastníci shromáždění spontánně zpívali českou hymnu. Po konci akce se vydali přes Národní třídu na Kampu.

Na Národní třídě už předtím lidé zapalovali svíčky na místě, kde byl 17. listopadu 1989 rozehnán studentský průvod a začala sametová revoluce.

Ve dvacet hodin začalo vzpomínkové shromáždění v centru Brna. Sešla se zhruba tisícovka lidí.

Kolem fontány na Moravském náměstí lidé zapalovali už odpoledne svíčky. Večerní shromáždění svolali Havlovi obdivovatelé prostřednictvím sociálních sítí. Motto akce znělo "Nenechme umřít Havla v nás". Shromáždění začalo vyzváněním zvonů na věži kostela svatého Tomáše.

Ke shromážděným promluvil dramatik a bývalý předseda Poslanecké sněmovny ČR Milan Uhde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy