Tisíce domácností jsou bez proudu, ČEZ hlásí kalamitu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 8. 2013 16:34
Nejvíce poruch na zařízeních vysokého napětí je ve Středočeském a Pardubickém kraji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Zhruba 4 tisíce českých domácností jsou po nočních bouřkáchstále bez proudu. Nejvíce poruch na zařízeních vysokého napětí je ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Ve středních Čechách navíc stále trvá kalamitní stav, bez elektřiny je zde asi 2500 domácností. "Situace se od dnešního rána podstatně zlepšila, do tmy by se měly všechny domácnosti rozsvítit, slíbit to ale nemůžu," řekl po 15:00 mluvčí skupiny ČEZ Martin Sobotka.

V Praze byly následky bouřek na dodávkách elektřiny odstraněny během noci.

Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce byly poruchy pouze v některých okrajových částech hlavního města, a to v Písnici, Kunraticích, Šeberově a Holubicích. Bez proudu tak byly v noci maximálně desítky domácností, řekl.

Strom zranil fotbalové fanoušky

Bouře, která se v neděli přehnala nad Českou republikou, za sebou nechala popadané stromy a přetrhaná elektrická vedení, výjimkou nebyly ani stržené střechy či zatopené objekty. Na mnoha místech se v pondělí dál odklízejí způsobené škody.

Hasiči kvůli bouřce už vyjeli téměř k 2000 zásahů, přitom dlouhodobý denní průměr je 150. Na šesti železničních tratích byl v pondělí po ránu stále omezen provoz.

Počasí si vyžádalo i zranění, například při nehodě letadla na Domažlicku či pádu stromu na fotbalovém utkání v Brně.

Hasiči evakuovali deset dospělých a 43 dětí ze skautského tábora u obce Ochoz u Brna a 25 lidí, většinou dětí, z dětského tábora v Jablečnu na Rokycansku.

Jednu budovu musel opustit dětský tábor v Seči u Chrudimi, když se pod náporem silného větru vychýlila štítová konstrukce. Děti a rodiče ji vyklidili ještě před příjezdem hasičů, kteří pak odstřihli hromosvod, na kterém zeď visela, a stěna spadla na zem.

Desetkrát více výjezdů

Bouřky zasáhly v neděli vpodvečer jižní a západní Čechy a večer a v noci se přesouvaly na Moravu. Nárazy větru při bouřce srazily k zemi stovky stromů a větví, které zablokovaly řadu silnic a přes 20 tratí, většina z nich byla ale postupně zprovozněna.

Provoz na trati Praha - Beroun bude omezen do středy, některé vlaky jsou nahrazeny autobusovou dopravou.

V Praze nejčastější problémy při bouřce působily pády stromů, hasiči měli v neděli proto téměř desetkrát více výjezdů než obvykle, v souvislosti s počasím vyjeli k 205 případům.

Ve středních Čechách vyjížděli do půlnoci ke 400 událostem, obvykle vyjíždějí zhruba čtyřicetkrát za 24 hodin, a v Pardubickém kraji od neděle 19:00 do pondělních 06:00 vyjeli k 168 událostem.

V Královéhradeckém kraji hasiči vyjeli ke čtyřem desítkám zásahů a v Ústeckém kraji zasahovali na deseti místech na Ústecku, Lounsku, Litoměřicku a Teplicku.

Osmiletého chlapce našli v lese

V Plzeňském kraji byla nejsilnější bouřka zřejmě na Plzeňsku a Tachovsku, na Domažlicku nebo Klatovsku a jen za pondělí tamní hasiči evidují přes 50 výjezdů.

Na Tachovsku například vyprošťovali automobil se dvěma lidmi. Uvěznily ho spadlé stromy, nikomu se nic nestalo.

Přes 90 výjezdů mají za sebou hasiči ve Zlínském kraji. Například ve Vlčnově na Uherskohradišťsku vítr utrhl střechu sportoviště a v části Valašského Meziříčí Krásno nad Bečvou střechu bytového domu.

Vedle toho v okolí Rajnochovic na Kroměřížsku hledali asi osmiletého chlapce, který se ztratil v neděli večer, v pondělí ráno ho našli v lese. Po celonočním pobytu v lese byl podchlazený.

Rekordní počet výjezdů měli hasiči i na jihu Moravy, v noci na pondělí kvůli bouřce vyjeli k 219 zásahům. Obvykle jich mají asi 160 týdně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy