Tipy na výlety v Libereckém kraji: Dolomitové jeskyně i nejstarší hrad Českého ráje

Tipy na výlety v Libereckém kraji: Dolomitové jeskyně i nejstarší hrad Českého ráje
Pohled na zříceninu hradu Trosky se turistům při projíždění Českým rájem naskytne často. Hrad tvoří dvě věže - přezdívané Panna a Baba, ze kterých je vidět do okolní krajiny, a když je příznivé počasí, lze odsud pozorovat například Mladou Boleslav, Krkonoše, Prahu, Jizerské hory i velkou část Českého ráje. Probíhají zde i různé akce, například sokolnické ukázky nebo ochutnávka vín při západu slunce. I v okolí hradu se nachází mnoho turistických cílů.
Máchovo jezero. Ačkoliv má tato největší vodní plocha Libereckého kraje v názvu jezero, ve skutečnosti se jedná o velký rybník, který se stal turistickým centrem této části země. K dispozici jsou čtyři pláže s tobogány či stánky s občerstvením. Také je tu možnost půjčit si loďku, šlapadlo nebo vyrazit na okružní plavbu ve výletním parníku. V létě se zde konají koncerty a další kulturní akce. Oblíbené Máchovo jezero založil už v roce 1366 Karel IV., tehdy ho pojmenoval Velký rybník. Dnes se však nazývá po básníkovi Karlu Hynku Máchovi, který si zdejší kraj velmi oblíbil. A byl také prvním, kdo velký rybník nazval jezerem.
V Žijícím skanzenu Jindřichovice pod Smrkem najdete muzeum s expozicí života na venkově zejména v 18. a 19. století. Zaujmou zde například různé zemědělské stroje, třeba žentour a mlátička, truhlářská či kovářská dílna, tkalcovský stav, kuchyňské náčiní a podobně.
Hrad Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje, založen byl kolem roku 1260. Přes léto se zde konají různé kulturní akce i tematické prohlídky. Spousta je toho k vidění i v okolí, vydat se můžete třeba na nedalekou rozhlednu Hlavatice.
Foto: Marek Šaroch
Michaela Endrštová Michaela Endrštová
Aktualizováno 31. 7. 2021 8:16
Liberecký kraj je po Praze druhým územně nejmenším krajem Česka, přesto patří k nejrozmanitějším. Jsou tu hory, dolomitové jeskyně, meandrující řeky, vodopády, podzemní jezera či krásné zámky a majestátní hrady. Krásy tohoto kraje lze také pozorovat z mnoha rozhleden. Podívejte se na tipy Aktuálně.cz, kam v Libereckém kraji vyrazit nejen během léta na výlet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy