Tichá je první zemřelou vojačkou na armádní misi. Do vlasti ji doprovodily gripeny

Poslední rozloučení s Michaelou Tichou na vojenském letišti v Kbelích.
Rotmistryně Michaela Tichá zemřela ve čtvrtek po pádu vrtulníku při pozorovací misi na Sinajském poloostrově.
Stroj typu Black Hawk patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), která dohlíží na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody. Zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu zapříčiněnou technickou závadou.
Tichá se narodila v roce 1993, na Sinaji byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády, kde se starala o logistiku české jednotky.
Její kolegové se s ní rozloučili již na letišti na Sinaji.
Foto: ČTK
Martina Heroldová Jana Kramlová Martina Heroldová, Jana Kramlová
Aktualizováno 13. 11. 2020 17:13
Rotmistryně Michaela Tichá zemřela ve čtvrtek při havárii vrtulníku na egyptském Sinajském poloostrově. Je první Češkou, která přišla o život během armádní zahraniční mise. Vrtulník se zřítil kvůli technické závadě. Její ostatky přivezl v pátek do Prahy vládní speciál. Soustrast vyjádřili rodině a blízkým sedmadvacetileté vojákyně lidé na sociálních sítích, ale i představitelé státu.

Tichá byla členkou mise Mnohonárodní síly a pozorovatelé (MFO) od začátku září. Tato mise dohlíží na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, působí v ní 15 vojáků. Osudný let vrtulníku Black Hawk pozorovatelské mise měl za úkol zásobování mise, okolnosti jeho pádu se stále vyšetřují. Na místě nehody zahynulo také pět Američanů a jeden Francouz. 

Svou soustrast vyjádřili blízkým zesnulé vojačky členové armády, státníci i dobrovolní hasiči z Braníku, jejichž byla Tichá členkou. Lítost nad jejím úmrtím vyjadřují také lidé na sociálních sítích.

"Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině," uvedl náčelník českého generálního štábu Aleš Opata.

"Vnímám to jako tragédii samu o sobě. Z našeho pohledu je jedno, jestli padl muž, nebo žena. Jsme všichni vojáci. Tragické je to v každém případě. Navíc je velmi těžké, že byl ukončen tak mladý život," řekla Aktuálně.cz jediná česká generálka a Opatova poradkyně Lenka Šmerdová.

"Výjimečný je každý, kdo slouží v armádě, protože se rozhodl pro náročné povolání, které s sebou nese možnost toho, že jeho život skončí stejně jako rotmistryně Tiché. Proto si všech svých kolegů velmi vážím," dodala Šmerdová s tím, že na zahraniční mise vyjíždějí ženy, které jsou součástí armády, běžně.

Soustrast pozůstalým vyjádřili také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo zástupci opozice.

"Dnes nás během svého poslání na mírové misi na Sinaji opustila nejlepší členka našeho sboru. Upřímnou soustrast rodině. Míša se aktivně věnovala hasičskému sportu, skupině dobrovolníků a mladým hasičům," vzkázali její kolegové ze Sboru dobrovolných hasičů Praha-Braník. 

Před odjezdem na misi se s Michaelou Tichou rozloučili starosta SDH Braník Petr Kobylák a člen výboru Petr Lorenc.
Před odjezdem na misi se s Michaelou Tichou rozloučili starosta SDH Braník Petr Kobylák a člen výboru Petr Lorenc. | Foto: Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska

"Naše země přišla při plnění povinností na misi na Sinajském poloostrově o rotmistryni Michaelu Tichou. Upřímnou soustrast rodině. Buďme hrdí na práci naší armády," uvedl na Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády loni v únoru misi navštívil při cestě na summit Evropské unie a Ligy arabských států. "Naši vojáci tam mají skvělou pověst," dodal. 

Svou účast vyjádřil prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru také prezident Miloš Zeman. "Prezident vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti," uvedl. "Nejhlubší smutek" a kondolence rodinám všech vojáků, kteří při nehodě zahynuli, vyjádřilo také izraelské ministerstvo zahraničí.

Vládní speciál s ostatky české rotmistryně přiletěl v pátek odpoledne na pražské letiště v Kbelích. Stroj doprovodily stíhací letouny české armády gripen. Na letišti se za účasti rodiny a nejvyšších představitelů armády či ministerstva obrany uskutečnil pietní akt. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již rozhodl o povýšení Tiché in memoriam do hodnosti štábní praporčice.

"Jsou nastaveny všechny obvyklé postupy, které armáda při řešení těchto smutných událostí má. Rodině je k dispozici velitel jednotky, vojenský kaplan a psycholog, snaží se jí co nejvíce ulehčit," doplnila generálka Šmerdová.

Na pietní akci promluvil nejprve vojenský kaplan Drahomír Frühbauer, poté na Tichou vzpomínali její kolegové. Velitel letky, v níž Tichá působila, Vít Malina vyzdvihl její nasazení, se kterým pro armádu a kbelskou základnu pracovala. "Míša pro nás byla srdcař, vojenský profesionál, na kterého byl vždy spoleh," uvedl Malina na ní s tím, že ji často potkal v kanceláři dávno po pracovní době. "Nikdy nepolevila, dokud nesplnila, co si předsevzala. Byla úžasně obětavá," dodal.

V cizině zahynulo 30 českých vojáků

Na zahraničních misích od vzniku samostatné České republiky zahynulo dosud celkem třicet příslušníků české armády, Tichá je mezi nimi první zesnulou ženou. K největší tragédii došlo v roce 2014 v Afghánistánu, kde zemřelo pět českých vojáků po explozi improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Tam se odehrál v roce 2018 také útok sebevražedného atentátníka, k němuž se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Zemřeli při něm tři čeští vojáci, kteří byli na pěší hlídce nedaleko základny.

Nejvíce českých vojáků doposud zahynulo právě na misích v Afghánistánu, od roku 2007 padlo na tamní půdě 13 členů české armády, nejčastěji při útocích sebevražedných atentátníků.

Tichá není první českou obětí nehody vrtulníku, tři mrtvé české vojáky po sobě zanechala také havárie helikoptéry v Bosně a Hercegovině v roce 1998. Dva čeští vojáci přišli o život také při dopravní nehodě obrněného transportéru OT-64 poblíž obce Šajkovac v Kosovu, další tři utrpěli zranění. Oběťmi dopravních nehod se doposud na zahraničních misích stalo osm českých vojáků.

Velkou vlnu solidarity vyvolalo také úmrtí rotmistra Tomáše Procházky. Na afghánské základně Šindánd v provincii Herát jej koncem října 2018 zastřelil afghánský voják. U jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

Rozloučení se českou vojačkou, která zahynula při pádu vrtulníku | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy