Vlajka pro Tibet se objevila na desítkách škol a radnic. Protestovalo se i před čínskou ambasádou

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2018 19:24
Do akce Vlajka pro Tibet, která připomíná 80 tisíc obětí potlačeného povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959 a rovněž upozorňuje na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, se zapojily desítky radnic a škol v Česku.
Protesty u čínské ambasády v Praze.
Protesty u čínské ambasády v Praze. | Foto: ČTK

Praha - Tibetské vlajky, které připomínají oběti tibetského povstání potlačené čínskými vojáky v roce 1959, zavlály na 736 radnicích a 109 školách po celé  České republice. 

Lidskoprávní organizace Amnesty International v sobotu odpoledne uspořádala shromáždění před čínskou ambasádou v Praze. Na happeningu kvůli podpoře lidských práv v Tibetu se v Dejvicích sešly zhruba dvě stovky lidí.

Mezi jinými dorazili socioložka Jiřina Šiklová či bývalý ministr Daniel Herman (KDU-ČSL). Součástí akce byla možnost podepsat petici za propuštění Číňany vězněného Tibeťana Tašiho Wangčuka.  

Podle webu spolku Lungta, který v Česku kampaň Vlajka pro Tibet zastřešuje, se k akci letos připojilo víc než 730 radnic a oficiálně i Jihomoravský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský a Pardubický kraj. Počet radnic je podobný jako loni, mezi kraji přibyl Moravskoslezský.

Škol se loni zapojilo 97, letos počet přihlášených překročil stovku. Z oken Sněmovny stejně jako v předchozích letech vyvěsil tibetskou vlajku poslanecký klub TOP 09, uvedl šéf klubu Miroslav Kalousek na twitteru.

V Praze vlajku Tibetu vyvěsila většina radnic městských částí, magistrát ale ne. Nejvíce obcí se do akce letos zapojilo ve Středočeském a Jihomoravském kraji, vyplývá z webu spolku Lungta. Ve středních Čechách letos vyvěsila tibetskou vlajku například Příbram nebo Mladá Boleslav, která se k iniciativě Vlajka pro Tibet poprvé připojila už v roce 1998.

Podruhé vyvěsil vlajku Nymburk. Na jižní Moravě vlaje vlajka Tibetu na brněnské radnici, radní podobný krok schválili také ve Znojmě. Vyvěšení naopak neschválili v Hodoníně a v Břeclavi se tím ani nezabývali.

Tibetská vlajka zavlála v kraji i před desítkami městských a obecních úřadů, třeba před hradeckým magistrátem počtrnácté. Podeváté se do kampaně zapojila Správa Krkonošského národního parku (KRNAP).

Některé akce byly už v pátek

Královéhradecký kraj vlajku vytáhl na oficiální stožár na hradeckém Pivovarském náměstí v pátek. "Lidská práva musí stát na prvním místě před kšeftem. Z pohledu Číny se Česko jeví jako dobré nástupiště pro vstup do Evropy a posilování čínského vlivu v Evropě," řekl náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Už v pátek vlajku vyvěsil také Liberecký kraj. V sobotu se připojily radnice například v Liberci či Turnově, tradičně se naopak neúčastní Jablonec nad Nisou ani Česká Lípa. Tibetská vlajka znovu vlaje rovněž na budově Pardubického kraje, pardubickém magistrátu a městských obvodů. K akci se připojila také Univerzita Pardubice.

"Tuto iniciativu vnímám nejen jako projevení solidarity Tibetu, ale hlavně jako symbolickou podporu všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti. Vždyť i my tuto zkušenost sami máme z nedávné doby," uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Rozhodnutí vyvěsit vlajku podle něj vzniklo jako reakce na aktuální dění ve světě i v Česku.

V Plzeňském kraji letos vyvěsila tibetskou vlajku necelá desetina z 501 obcí v regionu. Na stožáru magistrátu v Plzni oficiálně nevlaje, z okna své kanceláře ji vyvěšuje náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Ani kraj ji na budovu na dnešní den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci nevyvěsil. Rozhodli o tom zastupitelé.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česko se ke světové akci na podporu Tibetu aktivně připojilo poprvé v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice.

VIDEO: Lidovec Jan Bartošek o setkání s dalajlámou. 

Čína je náš standardní partner, spolupráci musíme rozvíjet ale i v oblasti lidskoprávní, říká Jan Bartošek /KDU-ČSL/. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy