Je čas na změnu. Blíží se unikátní festival o vzdělávání, nově je pro všechny zdarma

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 11. 11. 2019 16:18
Už tento čtvrtek začne v Praze třídenní festival The Prague Education Festival, který nemá v Česku obdoby. Stovky učitelů a dalších odborníků budou hovořit o zajímavých projektech v českém i zahraničním vzdělávání. Na programu bude vedle přednášek dost prostoru na debaty. Festival je však určen i pro školní třídy a rodiče s dětmi, pro které je připravena řada akcí.
Mottem ojedinělého vzdělávacího festivalu PREF jsou tři slova: Čas na změnu
Mottem ojedinělého vzdělávacího festivalu PREF jsou tři slova: Čas na změnu | Foto: Aktuálně.cz

The Prague Education Festival (PREF) je jednou z největších akcí o vzdělávání, jaká se kdy v Česku konala - konat se bude v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Na devíti pódiích tam během tří dnů vystoupí kolem 400 řečníků z řad učitelů, ředitelů, výzkumníků, analytiků a dalších odborníků na vzdělávání z domova i ze zahraničí. 

Jedno z pódií, Hyde Park, bude vyhrazeno speciálně pro diskuse, na zbylých budou probíhat krátké i delší přednášky, semináře a workshopy. Odborný program doplní i více jak šedesát vystavovatelů z oblasti školství a vzdělávání.

Díky spolupráci s partnery festivalu je vstup na PREF nově pro všechny návštěvníky zdarma. 

Podtitul celého setkání tvoří tři slova: Čas na změnu. Mnozí lidé, kteří se věnují vzdělávání v Česku, včetně ministra školství Roberta Plagy (ANO), totiž tvrdí, že je nejvyšší čas na to, aby nastala v českém školství změna k lepšímu.

"Jsem přesvědčen, že jde o skutečně výjimečnou, a přitom dostupnou akci, která u nás dosud chyběla," tvrdí David Souček, který se jako člen programové rady festivalu věnuje dramaturgii jeho odborné části včetně výběru hostů. V oblasti vzdělávání se pohybuje od revoluce, je ředitelem společnosti Kalibro Projekt, která již čtvrt století systematicky mapuje znalosti a dovednosti českých žáků stejně jako školní klima, vztahy, komunikaci mezi žáky, rodiči, učiteli a vedením škol a další důležité parametry vzdělávání.

"Učitelé, ředitelé škol, žáci, studenti i jejich rodiče a nejširší veřejnost se zájmem o vzdělávání, budou mít poprvé možnost zažít pestrost v názorech na vzdělávání a různých výukových přístupech v celé její šíři. Můžou také naslouchat spoustě inspirujících osobností z praxe a seznámit se s mnoha novými i osvědčenými vzdělávacími projekty," dodává.

Hlavním organizátorem celého festivalu je vydavatelství Economia, jehož součástí jsou i weby Aktuálně.cz a iHNed.cz a Hospodářské noviny, které se tématům vzdělávání věnují velmi často. V současnosti například vytvářejí projekt s názvem Chytré Česko. Odkazy na dosud publikované články je možné najít mimo jiné na Facebooku, kde se zájemci mohou dočíst i řadu zajímavostí o festivalu PREF.  

Chytré Česko

  • České školství je v krizi. Stát do něj dlouhodobě posílá málo peněz a výsledky českých žáků se v mezinárodním srovnání stále zhoršují. Zvláště v některých regionech se to projevuje nízkou kvalitou vzdělávání.
  • Čeští žáci jsou navíc se školou nejméně spokojeni v celé Evropě, jejich kantoři zase často trpí syndromem vyhoření.
  • Speciální projekt CHYTRÉ ČESKO on-line deníku Aktuálně.cz a Hospodářských novin otevírá debatu o stavu českého školství, pojmenovává hlavní problémy a poukazuje na možná řešení.

Diskuze, přednášky, ale i program pro děti

Vyčerpávající množství informací se nachází také na speciálním webu Pref.cz, který je doplněný mobilní aplikací umožňující návštěvníkům zamluvit si místa na jednotlivých pódiích.

Čtvrteční program se zaměřuje především na základní školství a bude slavnostně zahájen v 9 hodin ráno za účasti ministra školství a dalších osobností, které nad festivalem převzaly záštitu. Poté už budou následovat přednášky, semináře a diskuse, a to až do pozdních odpoledních hodin. Naplánované jsou desítky přednášek a setkání, ty první začnou v devět hodin ráno, ty poslední od pěti hodin odpoledne. 

Velmi napěchovaný je také páteční "středoškolský" program, kdy se bude mluvit například o uplatnění středoškoláků v praxi, jak nastavit funkční testování na školách nebo proč země jako Finsko, Polsko a Lichtenštejnsko přistoupily k reformě školství a co z jejich zkušeností lze přenést do Česka.

Sobotní program pod heslem "Rodina jako základ pro vzdělávání" nabízí například tématické bloky nazvané Role rodiče v procesu vzdělávání, Mimoškolní výchova a vzdělávání, Škola budoucnosti, Vzdělávací alternativy, Předškolní výchova, Technologie a děti, nebo Jak děti vzdělávají rodiče. Zástupci České televize budou například mluvit o roli veřejnoprávních médií při výchově a vzdělávání, v jiné části dne budou odborníci odpovídat na otázku, jak se pozná dobrá mateřská škola. 

"Sobotní program je koncipován zejména pro rodiče s dětmi, ale nejen pro ně. Velmi nám záleží na tom, abychom k zájmu o vzdělávací tematiku přitáhli co nejširší veřejnost. Pokud se na našem festivalu rodiče seznámí s různými projekty a vzdělávacími přístupy, budou lépe vědět a formulovat, co chtít od školy, kam chodí jejich děti, jak lépe komunikovat s jejím vedením a učiteli," avizuje Souček. 

David Souček ze společnosti Kalibro Projekt, měl mimo jiné na starosti výběr vystupujících, kterých bude kolem 400.
David Souček ze společnosti Kalibro Projekt, měl mimo jiné na starosti výběr vystupujících, kterých bude kolem 400. | Foto: Archív Davida Součka

Po celé tři dny pak budou vystavovatelé v malých i větších výstavních prostorách nabízet učebnice a učební pomůcky, IT vybavení, vzdělávací software a řadu dalších produktů na podporu výuky. Dospělí návštěvníci i děti a mládež budou moci navštívit mimo jiné i interaktivní zónu s ukázkami virtuální reality, kino dětských a studentských filmů, vyzkoušet si práci v televizním studiu a mnoho dalších zajímavých aktivit.

Ministr bude diskutovat s řediteli škol

Hned první den bude možné vyzpovídat  ministra školství Roberta Plagu (ANO), který vystoupí na hlavním pódiu Hyde park v rámci bloku Školská politika státu. Společně s ním se diskuse zúčastní i senátor a dlouholetý ředitel gymnázia Jiří Růžička a ředitel Smíchovské střední školy Radko Sáblík.

"Hlavní pódium určitě přitáhne velkou pozornost návštěvníků. Budou tam probíhat klíčová vystoupení našich i zahraničních osobností. Ve čtvrtek tam například budou odpovídat na otázky: Co společnost od škol očekává? Jaká jsou zásadní témata českého školství formulovaná ve strategii 2030+? Co dalšího ministerstvo školství plánuje a připravuje? A co z toho budou učitelé a co žáci?" doplňuje Souček.

S učiteli přijde diskutovat ministr Robert Plaga.
S učiteli přijde diskutovat ministr Robert Plaga. | Foto: Ludvík Hradilek

Finsko jako inspirace

Organizátoři také chtějí návštěvníkům umožnit, aby se mohli důkladně seznámit s finským školstvím, které má velké obdivovatele, ale také kritiky. Mezi přednášejícími je profesorka psychologie vzdělávání na univerzitě v Helsinkách Kirsti Lonka, programový ředitel společnosti EDUCATION Finland Jouni Kangasniemi a Kalle Komulainen, ředitel Komplexní školy Metsokangas, což je nejrozsáhlejší škola ve Finsku s 1380 studenty a 127 zaměstnanci.

"Téma finského školství jsme chtěli v prvním ročníku festivalu PREF pojmout šířeji, proto jsme se snažili zajistit z této země co největší účast inspirativních hostů z různých úrovní vzdělávacího systému. Jejich zkušenosti pro nás budou určitě zajímavé, stejně jako možnost s těmito hosty diskutovat. Překlad samozřejmě zajistíme," říká Souček.

Podle jeho slov by Češi mohli od Finů převzít přinejmenším to, jak se finské vzdělávání drží dlouhodobé koncepce bez ohledu na politické změny. "U nás je tomu bohužel jinak a s každou novou vládou se v minulosti mohli učitelé dočkat zásadních, často protichůdných změn ve státní vzdělávací politice, což při průměrné životnosti ministra školství asi 18 měsíců znemožňovalo skutečně koncepční práci. Současný ministr Robert Plaga se zatím překvapivě snaží jednat rozvážně a koncepčně, za pomoci širší shody, což je právě podle zkušeností skandinávských zemí klíčové," míní David Souček.

Program se rozrostl do sedmi tříd 

On sám coby jeden z hlavních organizátorů připouští, že festival je velká výzva. "Celá akce narostla do opravdu velkých rozměrů, což bude samozřejmě pro návštěvníky jen a jen dobře, ale organizátorům to dává pěkně zabrat," vysvětluje Souček. 

Poukazuje přitom na to, jak se rozrůstal počet festivalových "tříd", tedy menších polouzavřených pódií, kde bude možné navštěvovat semináře a přednášky a zároveň s přednášejícími debatovat.

Takto vypadá program jednoho festivalového dne: dějištěm bude Hlavní podium, Hyde park a sedm PREF tříd.
Takto vypadá program jednoho festivalového dne: dějištěm bude Hlavní podium, Hyde park a sedm PREF tříd. | Foto: Aktuálně.cz

"Původně jsme počítali jen se čtyřmi třídami. Potom jsme zvýšili počet na šest a teď už je tříd sedm," říká s uspokojením a dodává, že tento zájem je důkazem toho, jak chce odborná i učitelská veřejnost sdílet své zkušenosti s ostatními. Zároveň doporučuje všem zájemcům o účast v těchto třídách, aby si co nejdříve zakoupili vstupenku a pomocí mobilní festivalové aplikace si zamluvili místo ve zvolených třídách. Návštěvníkům, kteří se nechtějí vystoupení ve třídách účastnit, postačí registrace a nákup vstupenky.

 

Právě se děje

Další zprávy