Těžké časy na Novojičínsku: práce málo, vody moc

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 6. 2009 23:31
Velká voda zasáhla region, kde je bez práce každý devátý
Foto: Jan Langer

Nový Jičín - Na jedno pracovní místo je v Moravskoslezském kraji dvaadvacet uchazečů. Ve statistikách míst, kde je nejtěžší v tomto koutě republiky sehnat práci, tradičně na prvních místech figuruje i Novojičínsko.

Právě tento region zasáhly v noci na čtvrtek tragické povodně. A následky budou kvůli velké nezaměstnanosti horší než jinde.

"Bude těžké dát to tady znovu dohromady. Mnoho lidí tu nemá práci. Už doteď žili jen z životního minima, nevím, jak se jim podaří postavit se na nohy," říká Věra Bezunková ze sociálního odboru městského úřadu v Novém Jičíně.

Podle ní je důležité, aby se rychle obnovily železniční trati a lidé nezůstali odříznuti od světa i práce.

Bezunková vypočítává velké firmy, které poslední dobou skončily nebo hodně propouštějí. Mezi nimi je třeba i společnost Tonak, která v Novém Jičíně vyrábí klobouky.

Pojistka na dům? Nemáme

Do svízelné situace se dostanou hlavně ti, kteří nemají své domy pojištěny. Zatím se přesně neví, kolik takových je. "Někteří lidé pojistku mají, ale mnoho z nich ne," krčí rameny Věra Bezunková, která organizuje pomoc v místní části Nového Jičína Bludovicích.

I tady jsou na tom nezaměstnaní hůře. Když někdo přijde o práci, stokoruny měsíčně určené na pojištění domu jsou potřeba jinde.

Některé po minulých povodních pojišťovny zklamaly. "Dlouho jsem pojistku platil, ale pak přišly povodně v devadesátém sedmém a dostal jsem jen pár stovek. Za to se neopraví nic," říká muž z Bludovic, který měl v domě ještě ve středu přes metr vody.

Krize dolehla na všechny 

Antonín Hub z Hustopečí nad Bečvou
Antonín Hub z Hustopečí nad Bečvou | Foto: Jan Langer

Pan Antonín Hub žije se svojí rodinou v městysu Hustopeče nad Bečvou, kde se protrhla hráz rybníka a voda zdevastovala šest ulic.

Rekonstrukce jeho domu si vyžádá statisíce a přiznává, že i jemu se nyní v době krize peníze šetří hůř než dřív. "Pracuji ve stavebnictví jako projektant. Práce je méně a navíc začínáme mít problém se zákazníky, kteří nezaplatí práci, kterou si zadají," říká pan Hub na dvoře svého domu, který pokrývá tlustá vrstva bahna.

Ke smůle Hubových než přišla velká voda, zrovna dům opravovali. Povodňová vlna vzala pytle sanační omítky, které byly připraveny na dvoře, spousta dalšího materiálu je zničená. "Palubky za sto tisíc můžeme vyhodit jsou nacucané, nepůjdou použít."

Energická manželka pana Huba Eva k tomu dodává, že lidé i obce budou potřebovat pomoc. "Nedá se nic dělat, budou nám se muset poslat nějaké peníze, jinak se nevzpamatujeme."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy