Těžké časy na Novojičínsku: práce málo, vody moc

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 6. 2009 23:31
Velká voda zasáhla region, kde je bez práce každý devátý
Foto: Jan Langer

Nový Jičín - Na jedno pracovní místo je v Moravskoslezském kraji dvaadvacet uchazečů. Ve statistikách míst, kde je nejtěžší v tomto koutě republiky sehnat práci, tradičně na prvních místech figuruje i Novojičínsko.

Právě tento region zasáhly v noci na čtvrtek tragické povodně. A následky budou kvůli velké nezaměstnanosti horší než jinde.

"Bude těžké dát to tady znovu dohromady. Mnoho lidí tu nemá práci. Už doteď žili jen z životního minima, nevím, jak se jim podaří postavit se na nohy," říká Věra Bezunková ze sociálního odboru městského úřadu v Novém Jičíně.

Podle ní je důležité, aby se rychle obnovily železniční trati a lidé nezůstali odříznuti od světa i práce.

Bezunková vypočítává velké firmy, které poslední dobou skončily nebo hodně propouštějí. Mezi nimi je třeba i společnost Tonak, která v Novém Jičíně vyrábí klobouky.

Pojistka na dům? Nemáme

Do svízelné situace se dostanou hlavně ti, kteří nemají své domy pojištěny. Zatím se přesně neví, kolik takových je. "Někteří lidé pojistku mají, ale mnoho z nich ne," krčí rameny Věra Bezunková, která organizuje pomoc v místní části Nového Jičína Bludovicích.

I tady jsou na tom nezaměstnaní hůře. Když někdo přijde o práci, stokoruny měsíčně určené na pojištění domu jsou potřeba jinde.

Některé po minulých povodních pojišťovny zklamaly. "Dlouho jsem pojistku platil, ale pak přišly povodně v devadesátém sedmém a dostal jsem jen pár stovek. Za to se neopraví nic," říká muž z Bludovic, který měl v domě ještě ve středu přes metr vody.

Krize dolehla na všechny 

Antonín Hub z Hustopečí nad Bečvou
Antonín Hub z Hustopečí nad Bečvou | Foto: Jan Langer

Pan Antonín Hub žije se svojí rodinou v městysu Hustopeče nad Bečvou, kde se protrhla hráz rybníka a voda zdevastovala šest ulic.

Rekonstrukce jeho domu si vyžádá statisíce a přiznává, že i jemu se nyní v době krize peníze šetří hůř než dřív. "Pracuji ve stavebnictví jako projektant. Práce je méně a navíc začínáme mít problém se zákazníky, kteří nezaplatí práci, kterou si zadají," říká pan Hub na dvoře svého domu, který pokrývá tlustá vrstva bahna.

Ke smůle Hubových než přišla velká voda, zrovna dům opravovali. Povodňová vlna vzala pytle sanační omítky, které byly připraveny na dvoře, spousta dalšího materiálu je zničená. "Palubky za sto tisíc můžeme vyhodit jsou nacucané, nepůjdou použít."

Energická manželka pana Huba Eva k tomu dodává, že lidé i obce budou potřebovat pomoc. "Nedá se nic dělat, budou nám se muset poslat nějaké peníze, jinak se nevzpamatujeme."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od dnešní veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

před 26 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme mandát je měnit, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 32 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 41 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy