Dětem horníků poslali lidé 600 tisíc. Popálený horník zůstává dál v kritickém stavu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 15:32
Na konto Spolku Svatá Barbora na pomoc sirotkům po hornících, kteří zemřeli ve čtvrtek v Dole ČSM na Karvinsku, dárci přispěli zhruba 600 tisíc korun. Výbuch metanu a následný požár nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků. Horník, který utrpěl hluboké popáleniny na polovině těla, zůstává v kritickém stavu. Oproti pondělí, kdy lékaři zaregistrovali náznaky drobného zlepšení, se jeho stav nezměnil. Podobné to je i u druhého, méně zraněného horníka. Jeho stav je stabilizovaný.
U místa důlního neštěstí zapalují lidé svíčky.
U místa důlního neštěstí zapalují lidé svíčky. | Foto: ČTK

Peníze pro sirotky po mrtvých hornících z Dolu ČSM mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí.

"K dnešnímu dni je na účtu už okolo 587.000 korun," řekla předsedkyně výboru spolku Monika Němcová. Peníze spolek rozdělí výhradně mezi sirotky, kteří po zemřelých hornících zůstali. "Jako spolek můžeme podporovat právě jen hornické sirotky," uvedla. Dodala, že půjde minimálně o deset dětí. "Přesný počet ale v tuto chvíli nemáme," řekla.

Druhý účet, na kterém je zatím 85 000 korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. "Celkový výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever. Číslo účtu je 342342342/0800," uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Ředitelka nadace Karolína Preisingerová řekla, že tyto peníze budou rozděleny mezi všechny rodiny bez ohledu na to, zda v nich jsou nebo nejsou děti. "Sbírka není časově omezená. V lednu uvidíme, jak dlouho ji necháme. Záleží na dohodě s OKD," řekla.

Horník je nadále v kritickém stavu

Při důlním neštěstí zemřelo 13 lidí, deset dalších utrpělo zranění. Tři zranění skončili v nemocnicích, z toho dva v ostravské fakultní nemocnici. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je od pátku v domácím ošetřování.

Nejvážněji zraněný horník má hluboké popáleniny přibližně na polovině těla. "Zůstává dál v kritickém stavu. Situace se nezměnila," řekla mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Naďa Chattová. Lékaři u něj ale v pondělí zaznamenali mírné zlepšení.

Důl je nyní uzavřen, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma. Těžba bude obnovena 27. prosince. Prostor zasažený výbuchem zůstane zatím uzavřen speciálními hrázemi.

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy