Těžba zlata není v Česku žádoucí. Senátoři podpořili zákaz

ČTK ČTK
19. 6. 2014 20:48
Senát podpořil zákaz těžby zlata v Česku. Vyhověl tak petici, kterou zorganizovalo sdružení Šumava nad zlato a získalo pro ni přes třináct tisíc lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Senát podpořil ve čtvrtek zákaz těžby zlata v Česku. Vyhověl tak petici, kterou zorganizovalo sdružení Šumava nad zlato a získalo pro ni přes 13 tisíc lidí.

Senátoři se shodli na tom, že "vzhledem k tuzemské potřebě zlata, cenám zlata a zejména vzhledem k význačným negativním vlivům těžby na životní prostředí není těžba zlata na území ČR žádoucí".

Hrozila novela horního zákona

Petice vznikla loni ve snaze zabránit zrušení zákazu použití kyanidu při získávání zlata, o čemž se uvažovalo v rámci novely horního zákona. Nynější koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ale v programovém prohlášení zavázala, že "neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata".

Proti obnovení těžby zlata se už loni postavil Plzeňský kraj a také prezident Miloš Zeman. "Tuto těžbu zastavila už moje vláda před 1dvanácti lety, a nevidím důvod, proč by se tato těžba měla obnovovat," prohlásil prezident loni v říjnu.

Těžařská společnost Bohemia důlní loni v dubnu prohrála u Ústavního soudu spor, v němž žádala 773 milionů korun jako náhradu škody za to, že jí ministerstvo životního prostředí v roce 1999 neprodloužilo licenci k průzkumu ložiska zlata v Kašperských Horách. Podle dřívějších odhadů je v lokalitě přes 120 tun zlata v údajné hodnotě 130 miliard korun.

Tvůrci petice požadovali zachování zákazu těžby zlata kyanidovým loužením, obávají se znečištění zdrojů pitné vody. Chtějí také, aby stát se zlatem a také wolframem nakládal jako se strategickými zásobami a aby ministerstva postupovala v tomto směru jednotně.

Zlato je i u Mokrska

Senátoři na základě stanoviska svého výboru pro veřejnou správu a životní prostředí doporučili neměnit současný stav, podle něhož zlato i wolfram jsou vyhrazenými nerosty ve vlastnictví ČR.

Pro stanovení dobývacího prostoru je podle nich nezbytné kladné stanovisko obce, na jejímž katastru by se případná těžba i její průzkum uskutečnily.

Protesty proti případné těžbě zlata se konaly také u Mokrska na Příbramsku, kde je údajně třetí největší evropské ložisko zlata. Jeho zásoba byla odhadována na osmdesát tun.

Těžařské firmy měly o tuto oblast zájem zejména na začátku 90. let, kdy tehdejší ministerstvo hospodářství vypsalo na průzkum lokality mezinárodní výběrové řízení. Možnost průzkumu zlata však nakonec zablokovalo ministerstvo životního prostředí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Maďarský parlament v pondělí ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, informovala maďarská tisková agentura MTI. Termín tohoto hlasování ale není jasný.

Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do aliance společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do pondělí posledními členy NATO, které ještě přistoupení dvou skandinávských států neratifikovaly.

Také v Turecku se pravděpodobně Finové dočkají souhlasu dříve než Švédové. V polovině tohoto měsíce turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ujistil svého finského kolegu Sauliho Niinistöa, že Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti. Vyjádřil přitom naději, že zákonodárci vstup severské země potvrdí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku.

Švédsko bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat. Důvodem je podle Ankary nedostatečné potírání skupin, které Turecko považuje za teroristické.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy