Tesco chystá nové lákadlo: Nejekologičtější hypermarket

Pavel Baroch
26. 4. 2010 5:00
Nový chrám konzumu, první svého druhu ve střední Evropě, má mít nulovou uhlíkovou stopu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obchodní řetězec Tesco se chce ukázat v lepším, zeleném světle.

Plánuje, že postaví v Česku první středoevropský hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou.

To znamená, že by provozem obří nákupní haly - svícením, topením či chlazením - nevznikal žádný skleníkový oxid uhličitý, který uniká do atmosféry například při spalování uhlí v elektrárnách. Respektive: firma by kromě úsporných technologií zavedla taková další ekologická opatření, která by skleníkové emise z provozu hypermarketu stáhla na nulu.

"Mohli by třeba na střechu namontovat fotovoltaické panely a vyrábět elektřinu. Nebo někde vysadit les, který pohlcuje oxid uhličitý," řekl Aktuálně.cz Viktor Třebický, který se výpočtem uhlíkové a ekologické stopy z různých lidských činností zabývá. (Svou uhlíkovou stopu si můžete vypočítat ZDE.)

Tesco údaje o novém obchodu tají

Společnost Tesco ovšem podrobnosti o novém nejekologičtější nákupním centru tají. Nechce ani říct, kde bude stát.

"Nový hypermarket bude využívat zcela unikátní technologii, kterou bychom rádi představili při otevření obchodu. Stejně tak bychom neradi nyní prozrazovali místo, kde bude nový obchod stát. O všem budeme včas informovat," řekla Aktuálně.cz Eva Karasová, mluvčí společnosti Tesco.

Hypermarket s denním světlem

Tesco bez bližších podrobností prozradilo například jen to, že se chystá využít oxid uhličitý jako médium v potravinářském chlazení, že se na stavbu použije dřevěná konstrukce anebo že do obchodu bude na rozdíl od jiných velkoobchodů svítit sluneční světlo.

Hypermarket. Ilustrační foto
Hypermarket. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

"Díky tomu spotřebujeme i méně elektrické energie k osvětlení," poznamenala Karasová. Dodala, že v některých případech zákazníci na první pohled poznají, že jde o ekologický prvek.

"Mnohé technologie a opatření přispívající k ochraně životního prostředí ale zákazník nezaznamená," upozornila mluvčí společnosti Tesco Eva Karasová.

Nejškodlivější je doprava

Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha upozornil, že u hypermarketů je největším ekologickým problémem doprava.

Obchody na okrajích měst nutí lidi jezdit na nákupy autem, zboží se tam mnohdy vozí přes půlku zeměkoule. Například banány z jižní Ameriky nebo jablka z Afriky.

"Hypermarket může zavést mnoho užitečných ekologických opatření, ale doprava je problém," řekl Aktuálně.cz Kotecký. Dodal, že nové velkoplošné obchody navíc zabírají půdu na okrajích měst a mění krajinu. "Zabetonováním krajiny vzniká jiný ekologický problém," poznamenal Kotecký.

Většina obchodů v poslední době zelená

Plán společnosti Tesco zapadá do současného trendu velkých obchodů a dalších firem, které se v posledních letech předhánějí v různých ekologických opatřeních.

Například IKEA oznámila, že by chtěla, aby všechny její obchody, sklady nebo kanceláře byly zásobeny elektřinou a teplem výhradně z obnovitelných zdrojů energie.

Foto: Středočeský krajský úřad

"V roce 2008 jsme na českém trhu investovali do nákupu stoprocentní obnovitelné elektřiny. Odhadujeme, že se nám díky tomuto kroku podařilo snížit emise oxidu uhličitého vyprodukované obchodními domy IKEA v České republice o 81 procent," uvedla IKEA.

Ani Tesco nezůstává pozadu. "Od roku 2006, kdy se aktivně věnujeme ekologicky šetrnému provozu, se podařilo dosáhnout šestnáctiprocentní úspory v emisích oxidu uhličitého na metr čtvereční prodejní plochy," uvedl obchodní řetězec.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy