Policie srážku vlaku se stromem šetří jako obecné ohrožení. Pachateli hrozí osm let

Domácí Domácí
2. 6. 2017 11:55
Ve čtvrtek na Mladoboleslavsku narazil osobní vlak do stromu. Na místě byl nalezen vzkaz, na kterém bylo napsáno česky a latinkou "Alláh je velký". Policie případ šetří jako obecné ohrožení, pachateli hrozí až osmileté vězení.
Provokace, nebo pokus o teror? Podívejte se na místo, kde narazil vlak do stromu | Video: TV Nova

Mladá Boleslav - Policisté čtvrteční srážku osobního vlaku se stromem na Mladoboleslavsku kvalifikovali jako obecné ohrožení. Ve čtvrtek se objevily spekulace, zda nešlo o teroristický útok. Na místě byl totiž nalezen vzkaz odkazující na islám. Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek nevyloučil jak pokus o teroristický čin, tak provokaci.

"Případ šetříme jako obecné ohrožení. V případě prokázání viny zatím neznámému pachateli hrozí sazba 3 až 8 let," řekla mladoboleslavská policejní mluvčí Lucie Nováková.

Možnost, že šlo o pokus o teroristický čin, nevyloučila. "Vyšetřování stále probíhá. V současné době je věc kvalifikována jako obecné ohrožení a takto se ta věc také šetří. Takový je současný stav, nicméně vyšetřování není uzavřeno," řekla.

Deník Aktuálně.cz ve čtvrtek informoval, že na místě byl nalezen vzkaz, na němž bylo česky a latinkou uvedeno "Alláh je velký", a to s pravopisnými chybami. Podle Chovance i policistů ale mohlo jít i o provokaci.

Policii se zatím pachatele vypátrat nepodařilo a o pomoc prosí i veřejnost. "Žádáme svědky, kteří včerejšího dne v době od sedmi do osmi hodin projížděli uvedeným úsekem ve vlaku, ve vozidle či například na kole, aby sdělili na linku 158 informace, které by napomohly celou věc objasnit," žádá mluvčí.

Vlak narazil do stromu ve čtvrtek ráno na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav - Debř a Bakovem nad Jizerou. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka cestovalo v soupravě devět lidí, nikdo se nezranil. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy