reklama
 
 

Termín setkání Trumpa se Zemanem je ve hvězdách. Prezident je trpělivý, rádi počkáme, tvrdí Hrad

26. 5. 2017 11:48
Na summitu NATO, kterého se zúčastnili státníci z celého světa včetně prezidenta Miloše Zemana a americké hlavy státu Donalda Trumpa, spolu oba státníci nemluvili. Nedošlo ani k posunu ve vyjednávání bilaterální schůzky Česka a USA, kterou Hrad původně avizoval už na duben.

Praha - Prezident Miloš Zeman se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu nemluvil a nedošlo ani k žádnému posunu v jednání o termínu jejich společné schůzky. "Takovou debatu formát setkání neumožňoval. Ostatně, šlo především o oficiální předání nové budovy velitelství sil NATO," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jestli Zeman s Trumpem krátce pohovořil, nebo se alespoň pozdravili.

Ovčáček upozornil na to, že oba státníci spolu nemluvili, protože se nejednalo o bilaterální schůzku. "K tomu jistě časem dojde," upozornil mluvčí.

K žádnému posunu ve vyjednávání tak zatím nedošlo. "Pokud by tomu tak bylo, již bychom informovali. V této věci nikterak nespěcháme. Víme, že prezident USA musí nejprve vyřešit globální i domácí priority," napsal redakci Ovčáček.

Trump se i přes nabitý program v minulých dnech setkal například s gruzínským premiérem Giorgiem Kvirikashvilim. Mluvčí na otázku, zda prezidenta nemrzí, že na Kvirikashviliho si Trump čas udělal, zatímco na Zemana zatím ne, odpověděl: "Nemrzí, protože je trpělivý."

Datum schůzky amerického a českého prezidenta je tedy zatím velkou neznámou. Původně Hrad avizoval, že se Zeman vydá na návštěvu Bílého domu už v dubnu. K setkání ale nedošlo, Hrad to zdůvodňoval Trumpovou vytížeností kvůli řešení krize v KLDR. "Termín setkání s Donaldem Trumpem trápí vás. Pana prezidenta a Hrad nikoliv. Rádi počkáme na pravý čas," uzavřel Ovčáček.

Bruselského summitu NATO se zúčastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ani ten se ale s hlavou USA nesetkal. "Pan ministr se na summitu NATO setkal s řadou osob, včetně některých členů delegace USA. S Donaldem Trumpem se ale nesetkal," napsala mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

autor: Barbora Němcová | 26. 5. 2017 11:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama