Termín setkání Trumpa se Zemanem je ve hvězdách. Prezident je trpělivý, rádi počkáme, tvrdí Hrad

Barbora Němcová Barbora Němcová
26. 5. 2017 11:48
Na summitu NATO, kterého se zúčastnili státníci z celého světa včetně prezidenta Miloše Zemana a americké hlavy státu Donalda Trumpa, spolu oba státníci nemluvili. Nedošlo ani k posunu ve vyjednávání bilaterální schůzky Česka a USA, kterou Hrad původně avizoval už na duben.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu nemluvil a nedošlo ani k žádnému posunu v jednání o termínu jejich společné schůzky. "Takovou debatu formát setkání neumožňoval. Ostatně, šlo především o oficiální předání nové budovy velitelství sil NATO," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jestli Zeman s Trumpem krátce pohovořil, nebo se alespoň pozdravili.

Ovčáček upozornil na to, že oba státníci spolu nemluvili, protože se nejednalo o bilaterální schůzku. "K tomu jistě časem dojde," upozornil mluvčí.

K žádnému posunu ve vyjednávání tak zatím nedošlo. "Pokud by tomu tak bylo, již bychom informovali. V této věci nikterak nespěcháme. Víme, že prezident USA musí nejprve vyřešit globální i domácí priority," napsal redakci Ovčáček.

Trump se i přes nabitý program v minulých dnech setkal například s gruzínským premiérem Giorgiem Kvirikashvilim. Mluvčí na otázku, zda prezidenta nemrzí, že na Kvirikashviliho si Trump čas udělal, zatímco na Zemana zatím ne, odpověděl: "Nemrzí, protože je trpělivý."

Datum schůzky amerického a českého prezidenta je tedy zatím velkou neznámou. Původně Hrad avizoval, že se Zeman vydá na návštěvu Bílého domu už v dubnu. K setkání ale nedošlo, Hrad to zdůvodňoval Trumpovou vytížeností kvůli řešení krize v KLDR. "Termín setkání s Donaldem Trumpem trápí vás. Pana prezidenta a Hrad nikoliv. Rádi počkáme na pravý čas," uzavřel Ovčáček.

Bruselského summitu NATO se zúčastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ani ten se ale s hlavou USA nesetkal. "Pan ministr se na summitu NATO setkal s řadou osob, včetně některých členů delegace USA. S Donaldem Trumpem se ale nesetkal," napsala mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy