Termín setkání Trumpa se Zemanem je ve hvězdách. Prezident je trpělivý, rádi počkáme, tvrdí Hrad

Barbora Němcová Barbora Němcová
26. 5. 2017 11:48
Na summitu NATO, kterého se zúčastnili státníci z celého světa včetně prezidenta Miloše Zemana a americké hlavy státu Donalda Trumpa, spolu oba státníci nemluvili. Nedošlo ani k posunu ve vyjednávání bilaterální schůzky Česka a USA, kterou Hrad původně avizoval už na duben.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu nemluvil a nedošlo ani k žádnému posunu v jednání o termínu jejich společné schůzky. "Takovou debatu formát setkání neumožňoval. Ostatně, šlo především o oficiální předání nové budovy velitelství sil NATO," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jestli Zeman s Trumpem krátce pohovořil, nebo se alespoň pozdravili.

Ovčáček upozornil na to, že oba státníci spolu nemluvili, protože se nejednalo o bilaterální schůzku. "K tomu jistě časem dojde," upozornil mluvčí.

K žádnému posunu ve vyjednávání tak zatím nedošlo. "Pokud by tomu tak bylo, již bychom informovali. V této věci nikterak nespěcháme. Víme, že prezident USA musí nejprve vyřešit globální i domácí priority," napsal redakci Ovčáček.

Trump se i přes nabitý program v minulých dnech setkal například s gruzínským premiérem Giorgiem Kvirikashvilim. Mluvčí na otázku, zda prezidenta nemrzí, že na Kvirikashviliho si Trump čas udělal, zatímco na Zemana zatím ne, odpověděl: "Nemrzí, protože je trpělivý."

Datum schůzky amerického a českého prezidenta je tedy zatím velkou neznámou. Původně Hrad avizoval, že se Zeman vydá na návštěvu Bílého domu už v dubnu. K setkání ale nedošlo, Hrad to zdůvodňoval Trumpovou vytížeností kvůli řešení krize v KLDR. "Termín setkání s Donaldem Trumpem trápí vás. Pana prezidenta a Hrad nikoliv. Rádi počkáme na pravý čas," uzavřel Ovčáček.

Bruselského summitu NATO se zúčastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ani ten se ale s hlavou USA nesetkal. "Pan ministr se na summitu NATO setkal s řadou osob, včetně některých členů delegace USA. S Donaldem Trumpem se ale nesetkal," napsala mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Slovenského premiéra Pellegriniho hospitalizovali v noci kvůli vysokým teplotám

Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na neděli kvůli akutní infekci dýchacích cest a vysokým teplotám. Informoval o tom slovenský úřad vlády. Premiér kvůli tomu zrušil pracovní program.

Nezúčastní se tedy nedělní televizní předvolební debaty. Premiér se s infekcí potýkal dva týdny. "Bohužel si všechno vybralo svou daň a od včerejšího (sobotního) večera jsou hospitalizovaný v bratislavské nemocnici," uvedl premiér na Facebooku. Podle deníku SME premiéra přijala bratislavská nemocnice sv. Michala.

Kdo Pellegriniho v televizní debatě nahradí, zatím není jasné, sdělil mluvčí strany Směr-SD Ján Mažgút. Pellegrini je volebním lídrem strany. V debatě má chybět i její předseda Robert Fico. Mažgút řekl, že i Fico je zdravotně indisponovaný. Volby budou na Slovensku 29. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy