Termín setkání Trumpa se Zemanem je ve hvězdách. Prezident je trpělivý, rádi počkáme, tvrdí Hrad

Barbora Němcová Barbora Němcová
26. 5. 2017 11:48
Na summitu NATO, kterého se zúčastnili státníci z celého světa včetně prezidenta Miloše Zemana a americké hlavy státu Donalda Trumpa, spolu oba státníci nemluvili. Nedošlo ani k posunu ve vyjednávání bilaterální schůzky Česka a USA, kterou Hrad původně avizoval už na duben.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu nemluvil a nedošlo ani k žádnému posunu v jednání o termínu jejich společné schůzky. "Takovou debatu formát setkání neumožňoval. Ostatně, šlo především o oficiální předání nové budovy velitelství sil NATO," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jestli Zeman s Trumpem krátce pohovořil, nebo se alespoň pozdravili.

Ovčáček upozornil na to, že oba státníci spolu nemluvili, protože se nejednalo o bilaterální schůzku. "K tomu jistě časem dojde," upozornil mluvčí.

K žádnému posunu ve vyjednávání tak zatím nedošlo. "Pokud by tomu tak bylo, již bychom informovali. V této věci nikterak nespěcháme. Víme, že prezident USA musí nejprve vyřešit globální i domácí priority," napsal redakci Ovčáček.

Trump se i přes nabitý program v minulých dnech setkal například s gruzínským premiérem Giorgiem Kvirikashvilim. Mluvčí na otázku, zda prezidenta nemrzí, že na Kvirikashviliho si Trump čas udělal, zatímco na Zemana zatím ne, odpověděl: "Nemrzí, protože je trpělivý."

Datum schůzky amerického a českého prezidenta je tedy zatím velkou neznámou. Původně Hrad avizoval, že se Zeman vydá na návštěvu Bílého domu už v dubnu. K setkání ale nedošlo, Hrad to zdůvodňoval Trumpovou vytížeností kvůli řešení krize v KLDR. "Termín setkání s Donaldem Trumpem trápí vás. Pana prezidenta a Hrad nikoliv. Rádi počkáme na pravý čas," uzavřel Ovčáček.

Bruselského summitu NATO se zúčastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ani ten se ale s hlavou USA nesetkal. "Pan ministr se na summitu NATO setkal s řadou osob, včetně některých členů delegace USA. S Donaldem Trumpem se ale nesetkal," napsala mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy