Termín setkání Trumpa se Zemanem je ve hvězdách. Prezident je trpělivý, rádi počkáme, tvrdí Hrad

Barbora Němcová Barbora Němcová
26. 5. 2017 11:48
Na summitu NATO, kterého se zúčastnili státníci z celého světa včetně prezidenta Miloše Zemana a americké hlavy státu Donalda Trumpa, spolu oba státníci nemluvili. Nedošlo ani k posunu ve vyjednávání bilaterální schůzky Česka a USA, kterou Hrad původně avizoval už na duben.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu NATO v Bruselu nemluvil a nedošlo ani k žádnému posunu v jednání o termínu jejich společné schůzky. "Takovou debatu formát setkání neumožňoval. Ostatně, šlo především o oficiální předání nové budovy velitelství sil NATO," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jestli Zeman s Trumpem krátce pohovořil, nebo se alespoň pozdravili.

Ovčáček upozornil na to, že oba státníci spolu nemluvili, protože se nejednalo o bilaterální schůzku. "K tomu jistě časem dojde," upozornil mluvčí.

K žádnému posunu ve vyjednávání tak zatím nedošlo. "Pokud by tomu tak bylo, již bychom informovali. V této věci nikterak nespěcháme. Víme, že prezident USA musí nejprve vyřešit globální i domácí priority," napsal redakci Ovčáček.

Trump se i přes nabitý program v minulých dnech setkal například s gruzínským premiérem Giorgiem Kvirikashvilim. Mluvčí na otázku, zda prezidenta nemrzí, že na Kvirikashviliho si Trump čas udělal, zatímco na Zemana zatím ne, odpověděl: "Nemrzí, protože je trpělivý."

Datum schůzky amerického a českého prezidenta je tedy zatím velkou neznámou. Původně Hrad avizoval, že se Zeman vydá na návštěvu Bílého domu už v dubnu. K setkání ale nedošlo, Hrad to zdůvodňoval Trumpovou vytížeností kvůli řešení krize v KLDR. "Termín setkání s Donaldem Trumpem trápí vás. Pana prezidenta a Hrad nikoliv. Rádi počkáme na pravý čas," uzavřel Ovčáček.

Bruselského summitu NATO se zúčastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ani ten se ale s hlavou USA nesetkal. "Pan ministr se na summitu NATO setkal s řadou osob, včetně některých členů delegace USA. S Donaldem Trumpem se ale nesetkal," napsala mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy