O účasti ČSSD ve vládě rozhodne referendum, termín závisí ukončení vyjednávání s ANO

ČTK ČTK
28. 4. 2018 12:20
Proti vládnímu spojenectví s ANO se postavili například senátoři ČSSD nebo někteří hejtmani.
Foto: ČTK

Hradec Králové - ČSSD by měla o účasti ve vládě rozhodnout v referendu. Předsednictvo strany to doporučí sociálním demokratům na sobotním jednání jejich ústředního výkonného výboru, řekl novinářům předseda strany Jan Hamáček. Termín referenda bude záležet na ukončení vyjednávání s ANO a KSČM, stanovit by jej mělo předsednictvo, uvedl Hamáček.

Předseda strany také řekl, že doporučení, jak v referendu hlasovat, dá "podle toho, jak dopadnou ta vyjednávání". Otázku pro referendum by mělo zformulovat předsednictvo ČSSD po ukončení vyjednávání o vládě, sdělil Hamáček.

"Výbor by měl hlasovat o tom, za jakých podmínek a kdy se uskuteční referendum o vstupu do vlády s Andrejem Babišem," řekl novinářům před jednáním místopředseda strany Roman Onderka. Hamáček očekává velmi otevřenou diskusi. Proti vládnímu spojenectví s ANO se postavili například senátoři ČSSD nebo někteří hejtmani.

Předsednictvo podle Hamáčka a Onderky bude navrhovat, aby se v referendu hlasovalo tajnou volbou na místních organizacích, a to klasickou formou, nikoliv elektronicky. Elektronickému hlasování brání podle Onderky to, že příslušná změna stanov zatím není zaregistrována ministerstvem vnitra. Výsledek by měl být platný v případě, pokud by se hlasování zúčastnila nejméně čtvrtina členů ČSSD, dodal Onderka.

Vedení ČSSD před týdnem souhlasilo s obnovením jednání s ANO o vládní koalici, přestože ANO odmítlo splnit podmínku, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. Podmínka se aktuálně týká předsedy ANO Andreje Babiše. ANO nicméně socialistům nabídlo pět ministerstev včetně sporného vnitra. Sociální demokraté nově chtějí, aby koaliční smlouva zavázala premiéra do týdne rezignovat, pokud všichni ministři ČSSD podají demisi.

"Pokud bychom se dohodli na nějaké formulaci tohoto typu, tak si nemyslím, že je v kolizi s usnesením sjezdu," uvedl Hamáček. Sjezd se v únoru usnesl na tom, že "považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě ČR za zásadní problém". Současně vyzval ANO, aby do vlády nenominovalo osoby obviněné nebo trestně stíhané a odblokovalo tak vznik možného stabilního kabinetu.

Proti účasti ve vládě s ANO a podporou KSČM se postavili senátoři ČSSD. Kromě účasti trestně stíhaného šéfa ANO ve vládě jim vadí, že by se menšinový kabinet ČSSD a ANO musel opírat při hlasování o důvěře o komunisty. Senátoři poukázali také na dosavadní hlasovací spojenectví ANO s komunisty a SPD ve Sněmovně.

 

Právě se děje

Další zprávy