Teplý listopad pokračuje, na lyžování si ještě počkáme

Dagmar Honsová, Meteopress
22. 11. 2009 15:00
Přečtěte si předpověď počasí na další týden
Foto: Aktuálně.cz

Praha - O víkendu se v místech se slunečnou oblohou teplota vzduchu zastavila až na 15 °C. Také v horských oblastech se teplota vzduchu pohybovala hodně nad 10 °C.

I poslední listopadový týden bude ve znamení nadprůměrných teplot, které se budou zastavovat až na 13 °C. Naši pocitovou teplotu ale bude výrazně snižovat čerstvý vítr, který bude zesilovat už během noci na pondělí. Větrno očekáváme až do středy.

Lyžování zatím neplánujte

V pondělí bude zpočátku dne převážně oblačno a ojediněle přeháňky. Večer bude od západu docházet k dalšímu přibývání oblačnosti s deštěm. Nejvyšší teploty vystoupí na 7 až 11 °C, v  1000 m na horách kolem 5 °C. Foukat bude čerstvý jihozápadní vítr o rychlosti 5 až 9 m/s, s nárazy kolem 15 m/s, v horských oblastech až 25 m/s, tj. 90 km/h. Naši pocitovou teplotu bude čerstvý vítr snižovat až o 3 °C.

Také během noci a v úterý během dne bude na většině území foukat čerstvý vítr o rychlosti 5 až 9 m/s, s nárazy kolem 20 m/s, v horských oblastech až 25 m/s, tj. 90 km/h. V úterý bude z celého týdne oblačnosti nejvíce - očekáváme převážně zataženo, občas dešťové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na 8 až 4 °C, odpolední vystoupí na  8 až 12 °C.

Ve středu bude oblačno až polojasno, zejména po ránu místy mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat v intervalu 7 až 3 °C, denní na 9 až 13 °C. Foukat už bude pouze mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, zpočátku dne místy s nárazy 15 m/s.

Konec týdne bude ve znamení oblačné až zatažené oblohy místy s přeháňkami nebo občasným deštěm. V horských oblastech se o víkendu  bude jednat převážně o srážky sněhové. Odpolední teploty se budou pohybovat v intervalu 8 až 12 °C, na víkend se ochladí na 4 až 8 °C. Ranní teploty budou i nadále zůstávat nad bodem mrazu v intervalu 6 až 1 °C.

Do konce listopadu si tak na českých horách nezalyžujeme. Za posledních 10 let na konci listopadu nebyl v horských oblastech sníh v letech 2000, 2002, 2003 a 2006. Nevíce sněhu bylo v roce 2001 - to na vrcholcích hor leželo i přes metr sněhu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy