Na kostitřasu pomáhá nemocným dětem. To je nejvíc, co se mi podařilo, říká legenda

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 6. 2021 10:50
V sobotu skončil další ročník charitativní cyklotour Na kole dětem, jehož účastníci ujeli během deseti etap přes 1200 kilometrů. Vybrané peníze putují na pomoc dětem s onkologickým onemocněním. V čele pelotonu jel po celou dobu třiašedesátiletý legendární jezdec na vysokém kole Josef Zimovčák, který celý projekt také organizuje. Reportér jel jednu etapu s ním na normálním bicyklu. A nestačil mu.
Josef Zimovčák dosáhl na vysokém kole mimořádných úspěchů. Je několikanásobným mistrem světa, držitelem světového rekordu v počtu ujetých kilometrů na 24 hodin, absolvoval také trasu Tour de France.
Josef Zimovčák dosáhl na vysokém kole mimořádných úspěchů. Je několikanásobným mistrem světa, držitelem světového rekordu v počtu ujetých kilometrů na 24 hodin, absolvoval také trasu Tour de France. | Foto: Radek Bartoníček

Moc rád bych ten kopec na kole vyjel, věřil jsem, že na něj mám, ale marná sláva. Nohy už nemůžou, přestože jsem dal ten nejmenší převod, jaký jen byl možný. Vysedám z kola, chvilku si odpočinu a už ho táhnu před sebou. Konec pelotonu charitativní cyklotour Na kole dětem se přede mnou ztrácí a já si ještě víc vážím borců, kteří se této několikadenní akce účastní.

Nejvíce přitom toho, který jede v čele. Na historickém vysokém kole neboli kostitřasu. Josefa Zimovčáka, sportovce, který získal několik titulů mistra světa v jízdě na vysokém kole, se kterým jel po trase ikonické Tour de France či Giro d'Italia. Stejně jako profesionálové na klasických kolech. 

Pohled na trasu letošní cyklotour, která začínala 2. června a končila 12. června 2021.
Pohled na trasu letošní cyklotour, která začínala 2. června a končila 12. června 2021. | Foto: Archív: www.nakoledetem.cz

Právě kvůli tomuto textu jsem si řekl, že zkusím alespoň jednu z deseti etap cyklotour, ve které jde ze všeho nejvíce o dobročinnost. Během celé cesty se peloton zastavuje v řadě měst, městeček i vesnic, jehož zástupci se do projektu zapojili a rozhodli se různými finančními příspěvky podpořit léčení onkologicky nemocných dětí

"Jsem vděčný každému místu, které přispěje na pomoc dětem. Velmi si vážím také všech, kteří se k nám rozhodnou přidat na kole. Ať už na kousek jedné etapy, na více etap nebo třeba na celou cyklotour, účast není ničím omezena," říká Zimovčák na startu "mého" úseku. Konkrétně jsem si vybral druhou etapu v pátek 4. června z lázeňských Luhačovic na Zlínsku do vinařského městečka Bzenec na Uherskohradišťsku.

Josef Zimovčák společně s několika desítkami dalších jezdců měl v té chvíli za sebou prolog a první etapu v celkové délce 200 kilometrů a před sebou ještě přibližně tisíc kilometrů než se v sobotu odpoledne 12. června dostal do cíle. Navzdory soustředění na sportovní výkon a členitou trasu panovala už od startu výborná nálada. Bylo jasné, že z velké části šlo také o setkání kamarádů, kteří jezdí rok co rok.

"Celý tento projekt je o čtyřech pé. Pomoc dětem. Partnerství, tedy  kamarádství. Poznání krásy naší vlasti. A pohyb. Ten pomáhá mentálně, duševně i fyzicky. Pohyb nám dává radost z každého dne. Stejně jako pocit, že pomáháme. Hradíme dětem rekondiční pobyty. Malí pacienti skončí léčbu a nastupuje náš nadační fond," vysvětluj a každou chvíli se zdraví s některým z cyklistů. 

Vzhledem k tomu, že v každé etapě je několik zastavení, může se zdát, že cyklotour je pro každého. Jenže stačí jet v pelotonu nebo se podívat na web, kde je podrobně rozepsaná celá cesta a je zřejmé, že tak snadné to není. Například stačilo vyjet z Luhačovic do kopcovitých Vizovických vrchů a netrénovaný člověk měl problém. Sám jsem toho byl nejlepším příkladem.   

Úžasná parta, navíc pomáháme dětem, říkají Pafko s Pirkem

Druhé setkání s Josefem Zimovčákem a celým pelotonem mě čekalo ve středu 9. června přímo před pražským magistrátem. Právě tady se každoročně cyklotour zastavuje. Jak řekl sám Zimovčák, hlavní město je pro takovou akci velmi důležité. "My vás potřebujeme. Praha by měla vědět, že je součástí našeho projektu. Myslím, že spojení Prahy s naší cyklotour působí dobře a my se budeme těšit na další spolupráci," oznamoval Zimovčák zástupcům magistrátu při oficiálním přijetí před budovou radnice.

Lékaři Pavel Pafko (vlevo) a Jan Pirk během dobročinné cyklotour Na kole dětem.
Lékaři Pavel Pafko (vlevo) a Jan Pirk během dobročinné cyklotour Na kole dětem. | Foto: Radek Bartoníček

Později už mimo mikrofony vysvětloval, jak je obtížné takovou akci zorganizovat a získávat finanční podporu. Zejména v dnešní době, kdy si mnohá města stěžují na úbytky peněz. "Cyklotour je hodně postavená na osobních kontaktech, kolo prostě lidi spojuje," svěřuje se Zimovčák a jako příklad uvádí spolupráci s dvojicí známých lékařů, chirurgem Pavlem Pafkem a kardiologem Janem Pirkem. 

Oba před několika lety začali projekt podporovat a každý rok se "svezou" alespoň několik etap. "Letos jedeme čtyři etapu," informuje Pafko a popisuje, jak je rád, že může pomoci dobré věci. "Nám se ta myšlenka velmi líbí, protože vybírat peníze pro děti s nádorovým onemocněním má určitě smysl," sdělil Pafko a Pirk vedle něj přikyvoval. "Je tady úžasná parta. Už se těšíme na další rok," dodal.  

Na dlouhé povídání před budovou magistrátu ale nebyl čas, sám Zimovčák cyklisty pobízel, že je třeba vyrazil dál. Praha byla totiž v programu jen malou zastávkou v 7. etapě, která začala ve vesnici Zichovec na Kladensku a končila v městečku s názvem Sobotka na Mladoboleslavsku. Celkem 148 kilometrů, včetně projetí Prahou, která je podle Zimovčáka pro kolo náročná nejen kvůli velké dopravě, ale také náročnějšímu profilu.

Navzdory už odjetým etapám ale Zimovčák stále působil svěže a vůbec si nepřipouštěl, že by na vysokém kole nedojel až do sobotního cíle. Podle svých slov se vždy na cyklotour dlouhodobě připravuje. "Jestliže je vysoké kolo symbolem tohoto projektu, tak já chci na něm jet… a proto se musím tvrdě připravovat. Nemůžu nechat nic náhodě. Najel jsem přibližně 5500 kilometrů, snažil jsem se pohybovat všemi možnými způsoby," uvedl muž, který se musel loni v prosinci vyrovnávat s onemocněním covid-19.

Josef Zimovčák takto vyjížděl od pražského magistrátu 9. června 2021 na další část dobročinné cyklotour
Josef Zimovčák takto vyjížděl od pražského magistrátu 9. června 2021 na další část dobročinné cyklotour | Foto: Radek Bartoníček

Na vysokém kole jezdí přes padesát let, od roku 1972, a jak dlouho na něm může ještě vydržet, sám netuší. Určitě je ale rozhodnutý pořádat další ročníky projektu Na kole dětem. "Každý rok si říkám, že se pokusím na další ročník připravit. Tento projekt je nejvíc, co se mi v mé kariéře podařilo. Nebylo by špatné vydržet třeba do sedmdesátky," prohlásil Zimovčák, který se nevyhýbá ani klasickému silničnímu kolu. "Ale na něm jezdím jen za odměnu," smál se.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy