Téměř zázrak v Litomyšli: Nepolitikaří. A město kvete

Karel Toman
6. 10. 2010 13:30
Jsme zvyklí být první, zní z města, kde se výrazně zlepšila kvalita života
Obnova klášterních zahrad v Litomyšli od architektů Václava Babky, Radko Květa a Zdeňka Sendlera z roku 2000 získala letos v létě ocenění International ELCA Award. Z ukrytých reproduktorů hraje u této fontány vážná hudba.
Obnova klášterních zahrad v Litomyšli od architektů Václava Babky, Radko Květa a Zdeňka Sendlera z roku 2000 získala letos v létě ocenění International ELCA Award. Z ukrytých reproduktorů hraje u této fontány vážná hudba. | Foto: Karel Toman

Litomyšl - "Cože, až třetí?" diví se energická úřednice ve své šanony zavalené kanceláři na radnici v Litomyšli. V právě končícím volebním období obsadilo její město bronzovou příčku v žebříčku Aktuálně.cz, který mapoval zlepšení kvality života u 300 sledovaných sídel v zemi.

Nezávisle na sobě pak úplně stejně reagují i místostarosta a tajemník města.

"Jsme tady zvyklí být ve všem první," vysvětluje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Michaela Severová.

Dvacet let po pádu komunismu je Litomyšl sebevědomé a ambiciózní moderní město.

Proti kraji si Litomyšl vybojovala zachování své nemocnice, v létě získala titul Město pro byznys Pardubického kraje, její kulturní kalendář strčí v sezóně do kapsy polovinu krajských měst.

Své 750 let staré historii vtiskla moderní tvář, kterou přímo na místě stále častěji obdivují architekti z celé republiky, ale třeba i z USA.

Jak postavit supermarket? Ptejte se v Litomyšli

Trik je v místních lidech - v desetitisícovém městě je přes sto občanských spolků a sdružení. "Všichni se chtějí angažovat. A když něco nepořádají, mají pocit, že se musí aspoň zúčastnit," popisuje Severová ducha královského města pod Orlickými horami.

Litomyšl ale dokázala víc.

Do nepsané učebnice městské samosprávy patří třeba příběh tamního supermarketu Billa. Je přesným opakem toho, jak si tuzemské radnice nechávají řetězci diktovat ničení veřejného prostranství.

Supermarket Billa v Litomyšli
Supermarket Billa v Litomyšli | Foto: Karel Toman

"Investoři kolem toho místa dlouho brousili," vzpomíná vedoucí odboru rozvoje města Antonín Dokoupil. "Radnice ale nepodlehla vábničce shrábnout rychle pár drobných."

Město trvalo na svém a nejen že donutilo Billu postavit působivé průčelí na masivních dřevěných nosnících, stejných, jaké architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahl naplánovali pro sousední budovu městského autobusového nádraží. S řetězcem se dohodlo na proměně prostranství před obchodem na park s lavičkami a fontánkou.

Obvyklý asfaltový čtverec před obchodem tak vystřídala zeleň a auta teď parkují v zálivech obloukové ulice, která park směrem k Bille obtéká.

Billa tak prostavěla kolem 40 milionů, zatímco město pouze dva miliony. Budova autobusového nádraží s pekárnou, cukrárnou a veřejnými záchody byla nominována na Stavbu roku 2008 a místo dnes tepe životem.

Školící centrum dotuje neziskovky

"Je to časově náročný postup, ale vždycky se to vyplatí. Tohle je toho příklad," komentuje Severová podobný přístup radnice k právě dokončované stavbě kostela od Zdeňka Fránka, pro který město věnovalo pozemek pod podmínkou, že vybere architekta.

Evropské školící centrum v Litomyšli.
Evropské školící centrum v Litomyšli. | Foto: Karel Toman

Podobný příběh, jak pro občany získat maximum a z městské kasy vydat minimum, nabízí i rekonstrukce bývalého zámeckého pivovaru.

Roku 2006 z něj podle projektu architekta Josefa Pleskota vzniklo Evropské školící centrum, kterým od té doby prošlo přes 50 tisíc klientů. Na záměr dala 75 milionů Evropská unie, samotné město pak 12 milionů. Středisko dnes spravuje městská obecně prospěšná organizace, která z vydělaných peněz vypisuje granty pro místní neziskovky.

Svým způsobem to je ale teprve začátek. Nedávno byla totiž Litomyšli přiznána dotace 400 milionů korun na revitalizaci celého zámeckého návrší, kde bývalý pivovar stojí.

Podobných příkladů najdete ve městě spousty, ať už jde o nedávno oceněnou rekonstrukci Klášterních zahrad z roku 2000, nebo chystané otevření moderní stavby městského krytého bazénu z dílny atelieru DRNH. I zde hradila EU z poloviny potřebných 115 milionů.

Navzdory krizi se město rozvíjí. A bez dluhů

Město tak navzdory krizi a masivní výstavbě hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem.

Kromě podpory služeb občanům a úspěšného čerpání evropských fondů pomohla Litomyšli k bronzové příčce v žebříčku Aktuálně.cz také výstavba nových bytů. I na té se často podílejí renomovaní architekti.

Michaela Severová. Vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu, mluvčí města, výkonná ředitelka sdružení České dědictví UNESCO. A podle kolegů žena s významným podílem na úspěchu Litomyšle v čerpání evropských dotací.
Michaela Severová. Vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu, mluvčí města, výkonná ředitelka sdružení České dědictví UNESCO. A podle kolegů žena s významným podílem na úspěchu Litomyšle v čerpání evropských dotací. | Foto: Karel Toman

Podobně jako s památkami a veřejným prostranstvím navíc město zachází i se svým kulturním odkazem. Slavnou Smetanovu Litomyšl tak obohatily Dny Japonské kultury. "Japonci jsou totiž na Smetanu hodně ulítlí," vysvětluje Severová.

Litomyšl se zkrátka narozdíl třeba od Kroměříže nespolehla jen na své dědictví UNESCO. V kvalitě života ukazuje českým a moravským městům záda hlavně díky své úspěšné vizi moderního města.

Litomyšl dala šanci mladým architektům

"Lví podíl na tom má někdejší starosta Miroslav Brýdl," napsal vloni v Neviditelném psu architekt Zdeněk Lukeš. "Zprvu v tom nebyl žádný koncepční záměr. Brýdl vždy tvrdil, že se ani ve světě moderní architektury nijak zvlášť neorientoval. Nechal si však poradit odborníky a dal příležitost především nastupující generaci architektů," dodal.

Tuhle linii dokázali sdílet i jeho nástupci. "Rada zůstávala víceméně stejná a mohla realizovat svoje představy v rozsahu 20 let, ne jen jednoho volebního období," shrnuje výhody "nepolitikaření" Severová, která kromě funkce výkonné ředitelky sdružení České dědictví UNESCO zastává i roli mluvčí města.

V radě tak dnes sedí všichni tři starostové (ti bývalí i ten současný). Jenže právě to začíná některým lidem v Litomyšli vadit.

Trojka kandidátky volební strany Patriot obchodník Rostislav Boušek před svým obchodem.
Trojka kandidátky volební strany Patriot obchodník Rostislav Boušek před svým obchodem. | Foto: Karel Toman

"Až na komunisty tu není opozice, vládne nám tady klika Národní fronty," komentuje to Rostislav Boušek prodejce výpočetní techniky v obchodě na náměstí a trojka kandidátky volební strany Patriot, která chce hlavně zprůhlednit jednání zastupitelstva a zrušit jeho neveřejné semináře před hlasováním.

Popudem k vzniku hnutí složeného především z místních živnostníků byl záměr současného starosty Michala Kortyše (ODS) výrazně omezit parkování na auty zaplaveném náměstí.

Chce to změnu, po volbách to bude složitější

"Na 23 zastupitelských míst je letos deset stran a hnutí a každé nejspíš získá minimálně jedno křeslo. Bude to teď složitější," vysvětluje mluvčí Severová změnu atmosféry, která v Litomyšli po volbách zřejmě nastane.

"Určitě by si to změnu zasloužilo," souhlasí i paní, která u svého domu nad průzračnou řekou Loučná plnou obrovských pstruhů pleje předzahrádku. "Šanci by měli dostat mladí," dodává.

____________________________

Výsledky komunálních voleb 2006 (počet hlasů v % a počet mandátů v zastupitelstvu):

  • Nestraníci 17.57 / 4
  • KDU-ČSL 18.46 / 4
  • KSČM 8.29 / 2
  • SNK ED, NK 13.53 / 3
  • ODS 24.62 / 6
  • ČSSD 17.86 / 4

Komentář autora žebříčku kvality života v 300 městech ČR, reportéra Aktuálně.cz Petra Holuba:

"Litomyšl je příklad východočeské idyly, která válcuje zbytek republiky. Projevuje se tu ideální spojení podnikavosti a tradice jako hlavní deviza českých měst. A nepochybně příroda, za kterou se lidé dost často stěhují."


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 5 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 6 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy