Temelín je mimo provoz, kvůli závadě odstavili i druhý blok

ČTK ČTK
12. 8. 2015 16:31
Závada se objevila v nejaderné části Temelína, a to na chlazení generátoru, s vedry ale nesouvisí.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Aktuálně.cz

Temelín - Jaderná elektrárna Temelín pokrývající pětinu spotřeby elektřiny v Česku je opět mimo provoz. Ve středu ráno byl kvůli závadě odpojen druhý blok elektrárny a zároveň stále trvá plánovaná odstávka prvního bloku.

Závada se objevila v nejaderné části Temelína, a to na chlazení generátoru, s vedry ale nesouvisí, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Temelín byl mimo provoz i po většinu července, druhý blok byl odstaven téměř třetinu roku.

Pětina elektřiny vyrobené v Česku

Temelín je nejvýkonnější tuzemskou elektrárnou a v posledních letech pokrýval až pětinu celkové české spotřeby. Přesto podle elektrárny odběratelé elektřiny souběh odstávek obou bloků nepocítí.

Ovšem jen kvůli tomu, že energetická firma ČEZ, která Temelín provozuje, pokryla výpadek nákupem energie v cizině. "ČEZ dnes v noci nakoupil dostatek elektřiny v zahraničí jako náhradu jeho výkonu. Bilance v české přenosové soustavě je tak naprosto vyrovnaná," řekla mluvčí společnosti Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) Barbora Peterová.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž doplnil, že ČEZ má jím vyrobenou elektřinu téměř neustále vyprodanou, na denní obchodování je určena jen menší část. "V případě nenadálých událostí tedy elektřinu na trzích nakoupíme. Není to nic výjimečného," dodal.

Druhý blok naposledy obnovil výrobu po plánované odstávce 31. července. Odstávka se tehdy protáhla na 104 dnů kvůli netěsnosti parogenerátoru. Plného výkonu dosáhl druhý blok po ukončení odstávky 2. srpna. Stalo se tak po 20 dnech, kdy nepracoval žádný blok.

Příčina nesouvisí s tropickými teplotami

"Tentokrát se poškodila jedna ze šesti průchodek, přes které je vyváděna z generátoru vyrobená elektřina. Aktuálně probíhá odtlakování generátoru a následně dojde k výměně průchodky," popsal Sviták. "Příčinu závady zjišťujeme, rozhodně ale nesouvisí s nynějšími tropickými teplotami," doplnil.

Podle předběžného harmonogramu druhý blok obnoví výrobu elektřiny začátkem příštího týdne. Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. V reaktoru je již palivo vyměněno, nyní odborníci zkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Blok má obnovit výrobu elektřiny do konce srpna.

Výkon druhého bloku má být díky novým rotorům, které byly do turbíny instalovány v době předchozí odstávky, o dvě procenta vyšší. Nově tak turbogenerátor může pracovat na výkonu 1078 MWe. První blok modernizací turbíny prošel v loňském roce.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Letos zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

Další zprávy