Temelín je mimo provoz, kvůli závadě odstavili i druhý blok

ČTK ČTK
12. 8. 2015 16:31
Závada se objevila v nejaderné části Temelína, a to na chlazení generátoru, s vedry ale nesouvisí.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Aktuálně.cz

Temelín - Jaderná elektrárna Temelín pokrývající pětinu spotřeby elektřiny v Česku je opět mimo provoz. Ve středu ráno byl kvůli závadě odpojen druhý blok elektrárny a zároveň stále trvá plánovaná odstávka prvního bloku.

Závada se objevila v nejaderné části Temelína, a to na chlazení generátoru, s vedry ale nesouvisí, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Temelín byl mimo provoz i po většinu července, druhý blok byl odstaven téměř třetinu roku.

Pětina elektřiny vyrobené v Česku

Temelín je nejvýkonnější tuzemskou elektrárnou a v posledních letech pokrýval až pětinu celkové české spotřeby. Přesto podle elektrárny odběratelé elektřiny souběh odstávek obou bloků nepocítí.

Ovšem jen kvůli tomu, že energetická firma ČEZ, která Temelín provozuje, pokryla výpadek nákupem energie v cizině. "ČEZ dnes v noci nakoupil dostatek elektřiny v zahraničí jako náhradu jeho výkonu. Bilance v české přenosové soustavě je tak naprosto vyrovnaná," řekla mluvčí společnosti Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) Barbora Peterová.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž doplnil, že ČEZ má jím vyrobenou elektřinu téměř neustále vyprodanou, na denní obchodování je určena jen menší část. "V případě nenadálých událostí tedy elektřinu na trzích nakoupíme. Není to nic výjimečného," dodal.

Druhý blok naposledy obnovil výrobu po plánované odstávce 31. července. Odstávka se tehdy protáhla na 104 dnů kvůli netěsnosti parogenerátoru. Plného výkonu dosáhl druhý blok po ukončení odstávky 2. srpna. Stalo se tak po 20 dnech, kdy nepracoval žádný blok.

Příčina nesouvisí s tropickými teplotami

"Tentokrát se poškodila jedna ze šesti průchodek, přes které je vyváděna z generátoru vyrobená elektřina. Aktuálně probíhá odtlakování generátoru a následně dojde k výměně průchodky," popsal Sviták. "Příčinu závady zjišťujeme, rozhodně ale nesouvisí s nynějšími tropickými teplotami," doplnil.

Podle předběžného harmonogramu druhý blok obnoví výrobu elektřiny začátkem příštího týdne. Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. V reaktoru je již palivo vyměněno, nyní odborníci zkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Blok má obnovit výrobu elektřiny do konce srpna.

Výkon druhého bloku má být díky novým rotorům, které byly do turbíny instalovány v době předchozí odstávky, o dvě procenta vyšší. Nově tak turbogenerátor může pracovat na výkonu 1078 MWe. První blok modernizací turbíny prošel v loňském roce.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Letos zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy