Televize změnily program: Půjde Odcházení i Občan Havel

ČTK ČTK
18. 12. 2011 18:10
Havlovo úmrtí masivně reflektují česká i světová média
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zpráva o úmrtí dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla byla ústředním tématem nedělního zpravodajství všech tuzemských hlavních médií i internetových serverů, změní i večerní program hlavních televizních kanálů.

Česká televize například zkrátila diskusní pořad Otázky Václava Moravce a spustila na programech ČT1 a ČT24 mimořádné vysílání.

Program upravil kvůli úmrtí prvního polistopadového prezidenta tehdejšího Československa a následně i České republiky také Český rozhlas. Na své stanici Radiožurnál vysílá nepřetržitě až do půlnoci zvláštní program věnovaný Václavu Havlovi.

ČT: Odcházení

Česká televize změnila dnešní večerní program na ČT1 a ČT2. Od 20:00 na ČT1 odvysílá premiéru filmové podoby divadelní hry Odcházení, kterou Václav Havel napsal a zároveň jako svůj filmový debut režíroval.

Následovat bude mimo jiné dokument z cyklu GEN Václav Havel očima Ondřeje Trojana a záznam koncertu pořádaného z Havlovy iniciativy ke 20. výročí politických změn v Československu v prostorách Pražské křižovatky.

Na ČT2 budou od 18:00 součástí programu záznamy Havlových divadelních her nebo Havlovi věnované dokumenty.

Nova: Občan Havel

Televize Nova oznámila, že od 20:00 odvysílá dokument Občan Havel a od 22:20 bude následovat speciální vydání pořadu Střepiny. Televize Prima od 19:30 zařadí do programu hodinový vzpomínkový diskusní pořad Pocta Václavu Havlovi.

Smrt Václava Havla se v neděli odpoledne stala i diskusním tématem číslo jedna na sociálních sítích. Komentáře vyjadřující úctu a obdiv k českému dramatikovi a politikovi, citáty z jeho děl a proslovů přibývaly na Twitteru po stovkách za všech koutů světa. Obdobně tomu je i na stránkách Facebooku, kam lidé umísťují odkazy na zprávy o úmrtí Václava Havla, a následně vyjadřují v diskusích soustrast rodině. Komentáři plnými soustrasti a obdivu je zaplaven i facebookový profil Václava Havla.

Úmrtí Havla dokonce vedlo ke změnám jednoho z nejsledovanějších zpravodajských serverů, britské stanice BBC. Ta změnila vzhled svých zpravodajských stránek, svoji klasickou červenou barvu upravila na černou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy