Tejc chce měnit zákon o restitucích, bojí se úniků do ciziny

ČTK ČTK
13. 4. 2015 16:47
Poslancův návrh předpokládá, že církevní restituce by mohl řešit jen občan České republiky. V opačném případě by ministerstvo kultury určilo někoho, kdo by nakládání s majetkem kontroloval.
Jeroným Tejc.
Jeroným Tejc. | Foto: Aktuálně.cz

Brno/Praha - Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) chce navrhnout změnu zákona o církevních restitucích, která by zamezila případnému vyvedení navráceného majetku do ciziny prostřednictvím církví, jež tvoří cizinci.

Existuje totiž důvodná obava, že tyto církve nebudou s majetkem od státu vždy nakládat ve prospěch českých občanů, řekl v Brně Tejc.

Předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola se staví k jeho iniciativě spíše skepticky, zdrženlivý je taky poslanec ANO Radek Vondráček.

Jen občan České republiky

Tejcův návrh předpokládá, že statutárním orgánem církví dotčených restitucemi by měl být občan České republiky. V opačném případě by ministerstvo kultury určilo někoho, kdo by nakládání s majetkem kontroloval.

"Tento určený člověk by nahlížel do účetních dokladů a pokud by zjistil pochybnost, mohl by podat žalobu na neplatnost právního jednání," řekl Tejc.

Návrh nejprve projedná se sociálními demokraty, koncem května ho chce předložit Sněmovně.

"Počkáme na návrh"

"Obecně je pro nás záležitost s církevními restitucemi uzavřená," řekl Mihola. Případná další debata bude podle něho možná až nad konkrétním návrhem. Na něj chce počkat i Vondráček.

"Napadá mě spousta obtíží, které by to mohlo přinést," řekl o Tejcově námětu Vondráček, jenž byl v týmu ČSSD a ANO, který s církvemi v minulosti vyjednával neúspěšně o změnách v restitucích.

Jak probíhá vydávání restitucí

Církve podávaly výzvy do 2. ledna 2014. Státní pozemkový úřad jako povinná osoba eviduje 3 361 výzev, ve kterých je žádáno o 67 783 pozemků a 420 staveb. Dalších 2 180 výzev k 47 433 pozemkům a 1392 stavbám evidují Lesy ČR.

Povinné osoby mají podle zákona 6 měsíců na uzavření dohody o vydání nemovitosti.  SPÚ zatím uzavřel 1238 dohod k 14 tisícům pozemků, z toho je 781 dohod schválených, což představuje 8 290 pozemků. Schválených dohod, které uzavřely Lesy ČR, je 441, jimi je vydáváno 5 799 pozemků.

Po uzavření dohody mají krajské pozemkové úřady 1 měsíc na schválení této dohody v rámci správního řízení. Až dosud bylo schváleno 781 dohod, které uzavřel Státní pozemkový úřad jako povinná osoba. V případě, že v zákonem stanovené lhůtě není dohoda uzavřena, mají církve půl roku na to, aby vyzvaly k zahájení správního řízení o vydání. V něm musí SPÚ rozhodnout ve lhůtě 6 měsíců až 1 rok.

Advokát a sociální demokrat Zdeněk Koudelka upozornil na to, že vyvedení majetku by se mohlo týkat například území bývalých Sudet, odkud byli odsunuti po roce 1945 Němci včetně duchovních a řeholníků, ale také třeba Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.

Pochybnosti o účelovosti

"Generální řád v Římě poslal dlouholetého opata Lukáše Evžena Martince na roční dovolenou. Správa kláštera proto připadla skupině polských členů a oficiálním správcem se stal Španěl Juan Provecho stojící v čele pražských augustiniánů," řekl Koudelka.

Podle něj nový polský farář rozpustil ekonomickou radu, jejímž byl Koudelka členem a která měla sledovat hospodaření opatství.

Opatství v restitucích žádá o navrácení majetku za stovky milionů korun v podobě 3000 hektarů lesa a Svatotomášského dvora v centru Brna.

"Vznikají tedy pochybnosti, zda změny ve vedení opatství nejsou účelové, a také podezření, že jde o tunelování domácích církevních restitucí," řekl Koudelka.

Provecho: dovolená je běžná

Juan Provecho něco takového odmítá. "Je běžné, že dlouholetí opati dostávají po mnoha letech ve službách dovolenou. Opat Lukáš Evžen Martinec už o ni v minulosti žádal. Já se řídím jeho pokyny a po jeho návratu se uvidí, zda bude pokračovat, nebo co bude dál," řekl Provecho.

Ve Sněmovně je už déle než rok jiný návrh skupiny sociálnědemokratických poslanců kolem Tejce, který by prodloužil lhůtu pro kontrolu rozhodnutí o vydání majetku v církevních restitucích.

Je ve druhém čtení, které dolní komora přerušila naposledy v prosinci. Od té doby se k projednávání normy, jež postupem času prakticky ztrácí smysl, nevrátila.

Majetek za 75 miliard

Stát se formou restitucí majetkově vypořádává s církvemi. Měl by jim vrátit část původního majetku za 75 miliard korun a vyplatí jim celkem 59 miliard korun za majetek, který už vrátit nelze.

Církve by je měly obdržet do 30 let. Současně se bude snižovat státní dotace církvím až na nulu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy