reklama
 
 

Tečka za odchody lékařů, vláda schválila memorandum

23. 2. 2011 14:28
Kabinet posvětil nové tarifní tabulky, díky kterým se lékařům zvýší mzdy

Praha - Vláda udělala poslední krok v řešení krize s rebelujícími lékaři, kteří hrozili, že k 1. březnu odejdou z nemocnic.

Ve středu schválila nové tarify pro doktory a potvrdila tím memorandum. Na něm se minulý týden dohodnul ministr zdravotnictví Leoš Heger s lékařskými odbory.

Podle smlouvy získají nemocniční lékaři nové platové tabulky, které jim mají zajistit přilepšení o 5000 až 8000 korun měsíčně.

"Domnívám se, že situace bude do konce týdne naprosto normalizována," zdůraznil Heger. Pokud by v některé z nemocnic přesto nastal nedostatek lékařů, není už podle něj problém přesměrovat pacienty do okolních plně funkčních zařízení.

Nemocnice sice letos nemohou počítat jako v jiných letech s růstem plateb od zdravotních pojišťoven a nebudou mít pokrytou ani inflaci, ale mohou provést jen 95 procent péče a dostanou zaplaceno sto procent. Z pětiprocentního rozdílu pokryjí inflaci a ještě jim něco zbude na platy.

"Čekáme, že se nemocnice budou v této situaci chovat racionálně. A řadu věcí, které dnes dělají během hospitalizace, přesunou do ambulancí, ať do nemocničních nebo terénních," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle něj do úterního večera stáhlo výpověď ve fakultních nemocnicích zhruba dvě třetiny lékařů. "Nejvíce jich zůstává nestaženo v Brně a v Hradci Králové, kde čekají na definitivní potvrzení memoranda vládou," dodal Heger.

K výzvě Děkujeme, odcházíme se podáním výpovědí připojilo více než 3800 lékařů. Po dlouhých vyjednáváních mezi ministrem a odbory se obě strany nakonec dohodly na kompromisním memorandu, které společně podepsaly 17. února.

Šéf lékařských odborů Martin Engel vyzval v pondělí protestující lékaři, aby začali stahovat podané výpovědi. On sám se však na své místo ve vinohradské nemocnici nevrátí. Vedení si za něj našlo náhradu a vzít zpět jej nechce.

Engel v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že dostal zhruba 30 pracovních nabídek. Klidně by prý s celou rodinou mohl začít pracovat na Maltě. Lídr lékařských odborů si dá po 1. březnu pár dní volna a pak se rozhodne. Chce ale dál pracovat ve zdravotnictví.

autoři: Domácí, Radek Nohl | 23. 2. 2011 14:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama