Tečka za odchody lékařů, vláda schválila memorandum

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
23. 2. 2011 14:28
Kabinet posvětil nové tarifní tabulky, díky kterým se lékařům zvýší mzdy
Foto: Petr Protivánek

Praha - Vláda udělala poslední krok v řešení krize s rebelujícími lékaři, kteří hrozili, že k 1. březnu odejdou z nemocnic.

Ve středu schválila nové tarify pro doktory a potvrdila tím memorandum. Na něm se minulý týden dohodnul ministr zdravotnictví Leoš Heger s lékařskými odbory.

Podle smlouvy získají nemocniční lékaři nové platové tabulky, které jim mají zajistit přilepšení o 5000 až 8000 korun měsíčně.

"Domnívám se, že situace bude do konce týdne naprosto normalizována," zdůraznil Heger. Pokud by v některé z nemocnic přesto nastal nedostatek lékařů, není už podle něj problém přesměrovat pacienty do okolních plně funkčních zařízení.

Nemocnice sice letos nemohou počítat jako v jiných letech s růstem plateb od zdravotních pojišťoven a nebudou mít pokrytou ani inflaci, ale mohou provést jen 95 procent péče a dostanou zaplaceno sto procent. Z pětiprocentního rozdílu pokryjí inflaci a ještě jim něco zbude na platy.

"Čekáme, že se nemocnice budou v této situaci chovat racionálně. A řadu věcí, které dnes dělají během hospitalizace, přesunou do ambulancí, ať do nemocničních nebo terénních," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle něj do úterního večera stáhlo výpověď ve fakultních nemocnicích zhruba dvě třetiny lékařů. "Nejvíce jich zůstává nestaženo v Brně a v Hradci Králové, kde čekají na definitivní potvrzení memoranda vládou," dodal Heger.

K výzvě Děkujeme, odcházíme se podáním výpovědí připojilo více než 3800 lékařů. Po dlouhých vyjednáváních mezi ministrem a odbory se obě strany nakonec dohodly na kompromisním memorandu, které společně podepsaly 17. února.

Šéf lékařských odborů Martin Engel vyzval v pondělí protestující lékaři, aby začali stahovat podané výpovědi. On sám se však na své místo ve vinohradské nemocnici nevrátí. Vedení si za něj našlo náhradu a vzít zpět jej nechce.

Engel v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že dostal zhruba 30 pracovních nabídek. Klidně by prý s celou rodinou mohl začít pracovat na Maltě. Lídr lékařských odborů si dá po 1. březnu pár dní volna a pak se rozhodne. Chce ale dál pracovat ve zdravotnictví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy