Tečka za CzechTekem: Žena odškodné za zlomený loket nedostane, zásah byl podle soudu přiměřený

ČTK ČTK
28. 11. 2016 13:30
Jako čtrnáctileté jí policisté zlomili loket při zásahu na technoparty CzechTek, kterou v létě 2005 rozehnala silou policie. Dívka se domáhala odškodnění bezmála čtvrt milionu korun. Nejvyšší soud ale její dovolání zamítl. Policisté podle něj nezakročili přímo proti dívce, ale proti davu, kterého byla součástí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

BrnoNejvyšší soud (NS) zamítl dovolání ženy, která jako čtrnáctiletá utrpěla zlomeninu lokte při policejním zásahu proti technoparty CzechTek. Od státu žádala odškodnění 243 tisíc korun. Podle NS však lze zásah považovat v tomto konkrétním případě za přiměřený, zjistila ČTK z rozsudku. Policisté 30. července 2005 nedaleko Mlýnce na Tachovsku silou rozehnali akci, které se účastnilo asi 5000 lidí.

Žena v žalobě tvrdila, že policie proti ní vůbec neměla použít sílu, protože byla tehdy mladistvá. Justice ale zdůraznila, že policisté neměli důvod předpokládat, že na akci jako je CzechTek bude čtrnáctiletá dívka, která navíc vypadala starší.

"Donucovací prostředky nebyly použity přímo proti dovolatelce, ale proti davu osob, jenž se dopouštěl protiprávního jednání, v jehož důsledku docházelo k větším škodám na majetku, přičemž dovolatelka byla součástí tohoto davu," stojí v rozsudku.

Policisté podle NS chybovali, když jejich výzva k upuštění od protiprávního jednání neobsahovala výstrahu, že použijí donucovací prostředky. NS ale poukázal na to, že týž den už policisté sílu použili. "Dovolatelce tak muselo být zřejmé, že v případě neuposlechnutí další výzvy policie užije donucovací prostředky opětovně," napsali soudci NS. Ze strany policie v daném konkrétním případě šlo o zákrok přiměřený, uzavřel soud. V řízení se neprokázalo ženino tvrzení, že ji jeden z policistů srazil štítem k zemi.

Na pronajatý pozemek u obce Mlýnec se první účastníci začali sjíždět 29. července 2005. Do druhého dne se počet návštěvníků technoparty zvýšil na tisíce. Majitelé okolních pozemků, po kterých technaři na pronajaté místo přijížděli, na ně podali trestní oznámení. Státní zástupce se soudním znalcem dospěli k názoru, že účastníci se dopouštějí poškozování cizí věci.

Policie zasáhla a technoparty násilím ukončila. Tisícovka policistů použila slzný plyn, pendreky, výbušky a vodní děla. Zraněno bylo 35 účastníků technoparty a 47 policistů.

Násilné ukončení akce vyvolalo v létě 2005 vlnu protestů. Postup policie vyšetřovala inspekce. Většinu oznámení ale odložila – buď kvůli přílišné obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů. V lednu 2009 Nejvyšší státní zastupitelství prošetřování zásahu ukončilo s tím, že policisté postupovali v souladu se zákonem. Podle ombudsmana Otakara Motejla muži zákona nevyužili všechny možnosti, jak situaci řešit bez použití síly.

Zásahem na CzechTeku a jeho následky se zabývaly i soudy. Několik technařů bylo obviněno z útoku na policisty, soudy je však většinou podle dostupných údajů osvobodily, případně uložily podmínku nebo bylo řízení zastaveno. Několik zraněných účastníků se u soudů domáhalo satisfakce v rámci civilního sporu. Dva z nich, Pavel Kuchař a Ondřej Holous, kteří tvrdili, že je policisté napadli a vhodili jim do auta dýmovnice, získali u soudu nárok na odškodnění v celkové výši 100 tisíc korun a ministerstvo vnitra se jim muselo omluvit.

 

Právě se děje

Další zprávy