Technika není jen pro kluky, povzbuzuje dívky sdružení

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
15. 10. 2013 15:27
Gender Studies se snaží změnit stereotypy při výběru povolání
Děti ze Základní školy Letohradská při exkurzi v rámci Girl´s day.
Děti ze Základní školy Letohradská při exkurzi v rámci Girl´s day. | Foto: Gábina Kontra

Praha - Nezisková organizace Gender Studies uspořádala v pátek první kariérní den pro dívky v České republice. Tzv. Girl´s Days mají za cíl zvýšit zájem dívek a žen o technické obory.

"V současné době, kdy je nedostatek specializovaných pracovních sil v technických oborech, se zbytečně plýtvá potenciálem dívek, tedy téměř poloviny populačního ročníku, protože je tradiční role a přetrvávající společenské stereotypy vedou k výběru tradičních povolání," uvedla tisková mluvčí organizace Anna Kotková.

Situaci potvrzuje také Genderová ročenka školství, kterou každoročně vydává ministerstvo školství. Zatímco chlapci si pro své středoškolské studium vybírají nejčastěji strojírenské, elektrotechnické či stavební obory, dívky nejčastěji chodí na střední školy zaměřené humanitně.

V žebříčku ženských povolání pak vede administrativní pracovnice či ošetřovatelka.

Osobní zkušenost jako efektivní nástroj

To by chtěla organizace, zabývající se dlouhodobě rovným postavením mužů a žen ve společnosti, změnit. Vybrala si pro to 11. říjen, který před dvěma lety vyhlásila OSN za Mezinárodní den dívek, aby připomenula jejich práva a specifické problémy.

"Letošním tématem jsou 'inovace ve vzdělávání dívek', kam patří i aktivity, které mají dívkám přiblížit přírodní a technické vědy," dodává Kotková.

V Česku se tak děti ze základní školy Letohradská v Praze podívaly do společnosti Avast nebo Telefónica O2. Vyslechnout si mohly například zkušenosti od Martiny Navrátilové z Telefónicy.

Ta dívkám přiblížila roli ženy v profesi typicky vnímané jako mužské. Podle Jitky Kolářové, projektové manažerky, jsou osobní příklady nejefektivnější.

V pořadí druhý Girl´s Day bude Gender Studies pořádat 25. dubna 2014, v den, kdy stejná akce probíhá v mnoha zemích po celém světě, například v Rakousku, Německu a USA.

Nejnovější údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že přes neustálé snahy o zrovnoprávnění postavení mužů a žen na pracovním trhu berou ženy nižší plat ve všech odvětvích, a to průměrně o pět tisíc.

Také v české politice působí méně žen než mužů. Z celkového počtu kandidujících tvoří pouze necelých 27 procent ženy. Nejznámější je Miroslava Němcová, současná předsedkyně Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

Další zprávy