Technika není jen pro kluky, povzbuzuje dívky sdružení

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
15. 10. 2013 15:27
Gender Studies se snaží změnit stereotypy při výběru povolání
Děti ze Základní školy Letohradská při exkurzi v rámci Girl´s day.
Děti ze Základní školy Letohradská při exkurzi v rámci Girl´s day. | Foto: Gábina Kontra

Praha - Nezisková organizace Gender Studies uspořádala v pátek první kariérní den pro dívky v České republice. Tzv. Girl´s Days mají za cíl zvýšit zájem dívek a žen o technické obory.

"V současné době, kdy je nedostatek specializovaných pracovních sil v technických oborech, se zbytečně plýtvá potenciálem dívek, tedy téměř poloviny populačního ročníku, protože je tradiční role a přetrvávající společenské stereotypy vedou k výběru tradičních povolání," uvedla tisková mluvčí organizace Anna Kotková.

Situaci potvrzuje také Genderová ročenka školství, kterou každoročně vydává ministerstvo školství. Zatímco chlapci si pro své středoškolské studium vybírají nejčastěji strojírenské, elektrotechnické či stavební obory, dívky nejčastěji chodí na střední školy zaměřené humanitně.

V žebříčku ženských povolání pak vede administrativní pracovnice či ošetřovatelka.

Osobní zkušenost jako efektivní nástroj

To by chtěla organizace, zabývající se dlouhodobě rovným postavením mužů a žen ve společnosti, změnit. Vybrala si pro to 11. říjen, který před dvěma lety vyhlásila OSN za Mezinárodní den dívek, aby připomenula jejich práva a specifické problémy.

"Letošním tématem jsou 'inovace ve vzdělávání dívek', kam patří i aktivity, které mají dívkám přiblížit přírodní a technické vědy," dodává Kotková.

V Česku se tak děti ze základní školy Letohradská v Praze podívaly do společnosti Avast nebo Telefónica O2. Vyslechnout si mohly například zkušenosti od Martiny Navrátilové z Telefónicy.

Ta dívkám přiblížila roli ženy v profesi typicky vnímané jako mužské. Podle Jitky Kolářové, projektové manažerky, jsou osobní příklady nejefektivnější.

V pořadí druhý Girl´s Day bude Gender Studies pořádat 25. dubna 2014, v den, kdy stejná akce probíhá v mnoha zemích po celém světě, například v Rakousku, Německu a USA.

Nejnovější údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že přes neustálé snahy o zrovnoprávnění postavení mužů a žen na pracovním trhu berou ženy nižší plat ve všech odvětvích, a to průměrně o pět tisíc.

Také v české politice působí méně žen než mužů. Z celkového počtu kandidujících tvoří pouze necelých 27 procent ženy. Nejznámější je Miroslava Němcová, současná předsedkyně Poslanecké sněmovny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy