Do Liberce chce letos přijet dvanáct tisíc technařů, město chystá přísnější vyhlášku

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2019 14:58
V Libereckém kraji se zřejmě připravuje na přelom dubna a května další velká technoparty. Zatímco loňské Czarotek Free Party se podle odhadů policie zúčastnilo kolem sedmi tisíc lidí, ta letošní by měla být ještě větší. Zájem o údajnou Czarotek MEGA Free Party už prostřednictvím sociálních sítí projevilo dvanáct tisíc lidí. Policie, starostové i Liberecký kraj jsou v pohotovosti, Liberec připravuje novou, přísnější vyhlášku.
Loňská technoparty u Liberce.
Loňská technoparty u Liberce. | Foto: ČTK

Ministerstvo vnitra připravilo vzorovou vyhlášku pro města a obce, podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) ji v nejbližší době zveřejní.

"Měla by vytvořit daleko lepší právní postavení pro další regulaci a umožňuje městu určit, kde takové akce nemohou být nebo naopak, kde být mohou," řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Výrazně by také měla zpřísnit postihy, za porušení vyhlášky bude možné uložit pokuty v řádech statisíců korun. Liberečtí zastupitelé budou novou vyhlášku schvalovat už 28. února.

Loni na přelomu dubna a května Czarotek pět dní obtěžoval hlukem obyvatele blízkého i vzdálené okolí. Podle odhadů policie se ho zúčastnilo kolem sedm tisíc lidí a 25 hudebních systémů. Akce se konala u Krásné Studánky na soukromém pozemku se souhlasem majitele. Obešla se bez vážnějších deliktů a policie neměla důvod zasáhnout.

Organizátoři se dopustili jen přestupků proti veřejnému pořádku, když akci včas neohlásili a nedodrželi noční klid. Liberec má sice vyhlášku pro případ podobných akcí, problémem ale bylo, že se týká jen veřejných prostranství a policie tak nemohla zasáhnout. To by měla nová vyhláška změnit.

Podle Zámečníka radnice vytipovala zhruba 40 soukromých lokalit kolem Krásné Studánky, kde by se akce mohla konat. Na zbylém katastru města je jich podle primátora stovka. S majiteli chce město jednat. Hejtman Půta se ale domnívá, že svolávání akce na sociálních sítích může být jen zastíracím manévrem, který má od skutečného místa konání odvést pozornost.

"Doporučíme obcím na našem území, které se obávají podobné akce, aby na svých zastupitelstvech projednali novou vyhlášku, která by jim měla pomoci regulovat takové akce a připravujeme i seminář," dodal hejtman.

"Nám nejde o nic jiného, než aby organizátor podobné akce, které se účastní tisíce lidí, a obtěžuje další tisíce lidí v okolí, měl tolik slušnosti a pokusil se domluvit nějaké podmínky, nějaká pravidla, za kterých taková akce může proběhnout. To, že se sem lidi z půl Evropy přijedou bavit a obtěžují tisíce lidí v okolí, za slušnou spolupráci nepovažuji. Věřím, že se nám podaří je od pořádání podobné akce u nás v kraji odradit," dodal Půta.

Podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka policie sbírá informace a vyhodnocuje je. "Doufám, že policie nebude v podobné situaci, jako byla v roce loňském. Jsme připraveni a máme dostatek sil a prostředků k řešení, dostáváme se ale na hranu právních norem. Doufáme, že vzorová vyhláška ministerstva vnitra bude akceptována ze strany obcí a policii pomůže tyto situace řešit o něco jednodušeji," řekl.

Před rokem policie v podstatě dohlížela na pořádek, bezpečnost a dopravu, monitorovala, zda se na místě neobchoduje s drogami. Opatření stálo 850 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy