Taxislužby bojují o tři A. Vítězí stará "áčka"

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 2. 2010 14:30
Tradiční společnost AAA Radiotaxi vyhrála soud s konkurencí
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Tvrdý konkurenční boj pražských taxikářů se ze "štaflů" přenesl do soudních síní. Pražský městský soud dnes rozhodl spor o užívání tří písmen AAA na taxících brázdících hlavní město. Nadále je smí používat jen největší provozovatel taxislužeb, společnost AAA Radiotaxi.

Na slavném názvu, který vznikl už na počátku devadesátých let, aby společnost byla vepředu ve Zlatých stránkách, se chtěla přiživit nová taxislužba a svoje s.r.o. pojmenovala AAA Taxi. Název musí změnit. Nařídil jí to soud.

"Žalovaný je povinen změnit obchodní firmu, aby neobsahovala tři po sobě jdoucí písmena "a"," rozhodl senát Městského soudu v Praze pod vedením Jaromíra Jirsy. Nepravé AAA musí navíc zaplatit zadostiučinění 200 000 korun.

Soud: "Áčka" jsou notoricky známá

Podle Jirsy je pojmenování taxislužby názvem s kombinací písmen AAA nekalá soutěž. "Na barvě vozů nezáleží. Nic nebránilo společnosti pojmenovat se například BBB taxi. Pojmenování AAA taxi má zákazníka vést k dojmu, že používá známou společnost AAA. V hlavním města notoricky známá "áčka"," dodal Jirsa v odůvodnění.

Původní AAA Radiotaxi funguje jako dispečink a logo AAA propůjčuje dvanácti stům "svých" taxikářů. U soudu si společnost stěžovala, že AAA Taxi jezdí za přemrštěné ceny, a kazí tak starým áčkům pověst.

Spor míří o instanci výš

Pokaženou pověst má podle rozhodnutí soudu alespoň částečně napravit otištění podstatných částí rozsudku ve významných denících. To soud firmě nařídil.

Rozsudek ale ještě není pravomocný a společnost AAA Taxi se hodlá bránit. "Rozhodně podáme odvolání k Vrchnímu soudu v Praze," potvrdila Aktuálně.cz právní zástupkyně AAA Taxi Klára Slámová. U soudu argumentovala tím, že název společnosti bez problémů zapsal rejstříkový soud. "Navíc zákon o silniční dopravě nám přímo nařizuje firmu na autech mít, tak za to nemůžeme být trestáni," domnívá se Slámová. 

Spor mezi oběma firmami se vyhrotil v minulých dnech, kdy se podle informací médií snažily vozy společnosti AAA Taxi nabírat klienty před ruzyňským letištěm, ačkoli letiště má smlouvu s AAA Radiotaxi. 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy