Tatra porušila smlouvu s armádou. Dostane pokutu

Pavel Baroch
16. 1. 2008 15:35
Rakouský Steyr o zakázku na transportéry přišel
Foto: Tatra.as

Praha - Představitelé ministerstva obrany museli vysvětlovat poslancům, proč nevypověděli společnosti Tatra smlouvu na dodávku nových nákladních vozidel, když stejně jako rakouská zbrojovka Steyr nedodržela smlouvu s armádou a nedodala požadované stroje v domluveném termínu.

Rakušanům armáda vypověděla kontrakt v prosinci jen pár dní poté, co vypršel termín na dodání prvních ze 199 transportérů za bezmála 21 miliard korun.

Tatra už "přetáhla" termín o 47 dní, ale armáda žádný z celkem 556 náklaďáků za 2,6 miliardy korun dosud nemá. A v tuto chvíli ani neví, kdy je dostane. Ministerstvy obrany o dodání prvních 27 strojů s Tatrovkou teprve vyjednává.

Kopřivnická automobilka za nedodržení smlouvy zatím nedostala ani pokutu. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka se jí ale nevyhne. Až nové náklaďáky armáda převezme, vypočítá pokutu podle počtu dní, o kolik bude termín překročen. Tak to určuje i smlouva mezi vojskem a Tatrou.

Veřejnosti se Pandur 8x8 poprvé představil v akci na sobotním Dni pozemního vojska Bahna 2006 ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice na Brdech.
Veřejnosti se Pandur 8x8 poprvé představil v akci na sobotním Dni pozemního vojska Bahna 2006 ve vojenském výcvikovém prostoru Strašice na Brdech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tatrovka závady odstranila

O rozdíl mezi armádními smlouvami s Tatrou a se Steyrem se při jednání sněmovního výboru pro obranu zajímal například jeho předseda Jan Vidím.

"Rozdíly ve smlouvách existují, i v chování obou dodavatelů," řekl náměstek ministerstva obrany Jaroslav Kopřiva. Vysvětlil, že smlouva se Steyrem ukládá ministerstvu vypovědět smlouvu poměrně brzy po překročení dohodnutého termínu, v případě Tatry je tento paragraf mnohem benevolentnější.

Mnohem zásadnější je ovšem podle Kopřivy rozdíl v tom, jak oba podniky odstranily nedostatky na svých výrobcích. Nová armádní tatrovka už je na rozdíl od transportérů takřka bez závad, takže první stroje mohly koncem listopadu do vojskových zkoušek, při nichž auta například překonávají vodní překážku.

Při vojskových zkouškách, které skončí na konci ledna, se sice objevilo několik závad, například prasklá pneumatika nebo porouchaná klimatizace, podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka nejde o nic závažného.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek | Foto: Ludvík Hradilek

"Zatím máme pouze dílčí závěry," upozornil Picek, podle něhož zkoušky tatrovek vyhodnotí experti v únoru.

Výhoda pro Rakušany?

Poslance Jiřího Čepelku zajímalo, jestli odlišný přístup v případě transportérů a nákladních aut nemůže rakouské zbrojovce Steyr pomoci zvítězit v případné arbitráži s Českou republikou.

"Domnívám se, že nikoliv," odpověděl náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva. Dodal, že obě smlouvy - s vídeňskou zbrojovkou i kopřivnickou automobilkou - jsou v mnoha ohledech odlišné.

Potřebuje armáda 199 obrněných transporérů?

Poslanci se ale nedozvěděli nic o tom, jak hodlá ministerstvo obrany dál postupovat po vypovězení smlouvy na nákup nových transportérů.

Česká armáda si totiž pro bojové verze transportéru vybrala dálkově ovládanou věž Rafael RCSW-30. To přispívá k bezpečnosti posádky.
Česká armáda si totiž pro bojové verze transportéru vybrala dálkově ovládanou věž Rafael RCSW-30. To přispívá k bezpečnosti posádky. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

První náměstek ministryně obrany Martin Barták pouze zopakoval, že jeho úřad v těchto dnech připravuje zprávu pro vládu, která bude hotova do konce ledna. A až ji kabinet projedná, přijde s ní i do sněmovního výboru pro obranu.

Bez konkrétní odpovědi zůstal i dotaz, jestli česká armáda skutečně potřebuje 199 kolových obrněných transportérů. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl, že se k tomu blíže vyjádří až po jednání vlády o transportérech.

"Číslo 199 to ale není," řekl pouze Picek. Uvedl ještě, že armáda nové transportéry potřebuje, i když do zahraničních misí s nimi nepočítá.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy