Tamiflu? V české lékárně dvakrát dražší než jinde v EU

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 9. 2009 8:15
Česko platí za Tamiflu z pojištění téměř dvakrát více než některé jiné státy Evropy.
Foto: Reuters

Praha - Česko dává za každou krabičku léku Tamiflu až dvakrát více peněz než některé jiné státy Evropské unie.

Jak vyplývá ze seznamu cen, který získal deník Aktuálně.cz, lék proti chřipce se levněji nakupuje třeba v lékárnách ve Francii, Portugalsku, Řecku, Kypru nebo ve Švédsku. V Estonsku či Rumunsku se výrobci vyplácí částka dokonce téměř dvakrát nižší.

Podobně je to i s druhým antivirotikem - Relenzou. Méně se za lék platí alespoň v osmi evropských zemích.

Ceny má na svědomí úřad

Za příliš vysokou cenou stojí úřady a způsob, jakým tuto částku stanoví.

Za úhradu může Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má léky na starosti. Stačilo, aby úřad splnil svou zákonnou povinnost, a české zdravotnictví mohlo za Tamiflu platit daleko méně.

Tamiflu

Kolik stojí Tamiflu?

  • Česko - 480,50 Kč.
  • Švédsko - 393,39 Kč, Řecko - 457,62 Kč, Rumunsko - 320,63 Kč, Portugalsko - 477,03 Kč, Kypr - 463,33 Kč, Francie - 466,85 Kč, Estonsko - 310,17 Kč, Bulharsko - 335,49 Kč.
  • Preventivně by se měl lék užívat na vrcholu epidemie po dobu šesti týdnů.

Co je Tamiflu?

  • Lék vyvinutý na léčení chřipky, tedy na boj proti virům.
  • Brání šíření viru z buňky tak, že zablokuje enzym neuraminidázu.
  • Vir pak nemůže pokračovat do jiné buňky, ve které by se opět namnožil.
  • Proto je potřeba lék užít v prvních 48 hodinách, později je organismus virem zaplavený.

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv a firma Roche

 

Zákon o veřejném zdravotním pojištění totiž říká, že SÚKL musí každý rok přezkoumat a opravit ceny a úhrady u všech léků.

Změna by se měla týkat naprosto všech přípravků, které smí čeští lékaři předepisovat pacientům a které alespoň zčásti hradí pojišťovna. To znamená i dvou antivirotik - léků, které se používají při léčbě chřipky.

Neudělal to. Podle mluvčí úřadu Veroniky Petlákové z toho důvodu, že neměl žádné podklady z minulých let. Systém je totiž poměrně nový, začal platit teprve v lednu loňského roku.

Úředníci si proto nevědí rady a nestíhají.

Nezasáhlo ani ministerstvo

Maximální cenu se mohlo podle některých odborníků pokusit snížit i ministerstvo zdravotnictví.

"Příliš vysoká cena antivirotika je důsledek nesmyslné metodiky stanovení této ceny. Ministerstvo, ač si je toho vědomo, přesto změnu této metodiky nevčlenilo do balíčku úsporných opatření. Nechápu, proč," upozornil například makroekonom Jindřich Graf.

Ministerstvo ale nesouhlasí. Nedávno podle mluvčího Vlastimila Sršně navrhlo, aby se plošně snížily ceny všech léků na českém trhu o pět procent. Do budoucna také plánuje zkrátit lhůty správních řízení, ve kterých se ceny a úhrady stanoví.

Pravidelná revize cen a úhrad léků totiž podle Grafa obyčejně sniží náklady na léky až o čtvrtinu.

V lékárnách až dvakrát dražší

Dokud se ale praxi nepodaří změnit, bude Česko stále za lék Tamiflu platit 480,50 korun. V některých lékárnách dokonce stále ještě leží Tamiflu nakoupené před listopadem loňského za cenu vyšší než Kč 700 korun. Přitom například v Estonsku za stejný lék dávají 310,17 korun a ve Švédsku 390,69 korun.

Tyto ceny ale neplatí pro zásoby, které si státy dělají pro pandemické plány. "V těchto případech je cena celosvětově stejná, a to patnáct euro za balení Tamiflu," upozornil Jiří Pešina, mluvčí švýcarské společnosti Roche, která lék na chřipku vyrábí.

Léky do zásoby pro případ pandemie se nehradí z pojištění, vlády je nakupují ze státního rozpočtu.

Foto: Aktuálně.cz

Levnější Tamiflu ale dostanou podle pandemického plánu pouze pracovníci oborů, které jsou nezbytné pro chod státu - například zdravotníci, policisté, hasiči či pracovníci dopravy. Celkem jde asi o dva miliony lidí. "Přesný postup v této oblasti se ale teprve definuje a upřesňuje," podotkl mluvčí ministerstva Sršeň.

Ostatní lidé budou užívat Tamiflu za ceny "komerční", to znamená za 480,50 korun za balení po deseti tabletách.

Lidé, kteří by chtěli v době pandemie chřipky nasadit pilulky jako obranu proti hrozící prasečí chřipce, by je přitom museli brát na vrcholu epidemie po dobu šesti týdnů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy