Tamiflu nemusí zabrat. Dánsko hlásí první takový případ

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 7. 2009 20:30
Ožívají obavy z toho, co bude, pokud Tamiflu na virus chřipky nezabere
Foto: Reuters

Praha - Co se bude dít, když lék Tamiflu na pasečí chřipku nezabere? Tahle otázka po měsících znovu ožívá. V Dánsku se dnes totiž jeden takový případ objevil.

"Dalo se očekávat, že kmen v určité chvíli projeví rezistenci vůči Tamiflu," uvedl dánský ústav pro séra. Pacient přesto cítí dobře, další případy zatím nikdo z lékařů nezjistil.

Přesto se něco takového nestalo poprvé.

Loni umírali Japonci

Už před dvěma lety, když vrcholila hysterie z ptačí chřipky, umřelo několik desítek lidí, kteří Tamiflu užívali. Bylo to v Japonsku. V tisku se hovořilo dokonce o 54 obětech.

Špatné zprávy hlásily i další země. Například norští vědci zjistili, že Tamiflu proti chřipkovému viru neúčinkuje dokonce v sedmi z deseti případů.

Podle americké CDC (Centrum kontroly chorob a  prevence) vykazovalo odolnost na Tamiflu více než 98 procent zkoumaných případů ve Spojených státech a Kanadě.

O rezistenci viru informovaly také odborné časopisy - například New England Journal of Medicine a časopis Nature. Obavy nakonec potvrdila i Evropská unie. Lék Tamiflu by v Unii nezabral nejméně ve dvaceti procentech případů.

"Při častém užívání skutečně hrozí, že léky přestanou zabírat. Můžeme tak přijít o lék, který by měl pomoci v případě pandemie," potvrdil tehdy deníku Aktuálně.cz imunolog Roman Prymula. Právě v Japonsku brali lidé lék proti ptačí chřipce preventivně.

Obavy? Není důvod, tvrdí výrobce 

Podle ministerstva zdravotnictví i podle výrobce léku ale důvod k obavám není.

"Situaci celosvětově monitorujeme, takže jsme se také dozvěděli o jednom případu, který se vyskytl u jednoho člověka v Dánsku, kde bylo údajně Tamiflu proti H1N1 rezistentní," řekl Jiří Pešina, mluvčí společnosti Roche, která Tamiflu vyrábí.

Tamiflu

Co je Tamiflu?

  • léčivý přípravek s účinnou látkou oseltamivir
  • právě látku osemtamivir neumí lidské tělo podle studie oxfordských vědců (zveřejněno např. v časopise Environmental Health Perspectives) zcela zpracovat
  • je k dostání ve formě tvrdých tobolek a ve formě rozpustného prášku

Na co se Tamiflu používá?

  • k léčbě nebo prevenci chřipky u dospělých a dětí starších jednoho roku
  • není to náhrada očkování proti chřipce
  • pouze na lékařský předpis.

Jak se Tamiflu používá?

  • léčba chřipky musí začít během 2 dnů od prvních příznaků
  • také preventivní podávání Tamiflu musí začít v průběhu 2 dnů od kontaktu s osobou trpící chřipkou.

 

Riziko, že virus chřipky zmutuje a na lék vyzraje, tu podle něj samozřejmě vždycky bude. Stejně jako si může vytvořit bakterie rezistenci na antibiotikum, může se obrnit také virus proti antivirotiku.

"Ten člověk ale dostával Tamiflu v preventivním režimu, takže je otázka, jestli ho dostával správně, jestli například nepil alkohol. Jak se říká: Pije jako Dán," hájil Tamiflu Pešina.

Studie, které vyšly v časopisech, podle něj pojednávaly pouze o určitém typu sezónní chřipky, která v loňském roce řádila v severských zemích. "Ten dnešní klon je jiný, i když je to stejný podtyp," řekl. Tamiflu podle něj u většiny sledovaných případů prozatím funguje.

Kromě Tamiflu nakoupí Česko i Relenzu 

Podobnou odpověď poslal deníku Aktuálně.cz i mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Informace o tom, že by u dvaceti procent případů lék nezabral, jsou podle něj naprosto zavádějící. Pokud se rezistence někde projevila, bylo to jen u dětí v Japonsku.

"Jednalo se o standardní sezónní chřipku. Hlavním důvodem bylo časté užívání přípravku Tamiflu. Situace s rezistencí v Evropě bude výrazně lepší," napsal Sršeň.

Přesto ministerstvo nakoupí kromě Tamiflu také druhé antivirotikum - Relenzu. Tu uschová pro pět procent české populace.

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veroniky Petlákové pak sice odborníci podobné případy objevili, všechno to ale byli lidé, kteří prodělali jen lehkou chřipku bez větších komplikací.

Pokud u někoho lék přestane působit, bude to podle ní hlavně u dětí nebo u lidí, jejichž tělo si méně pružně tvoří protilátky. 

Oficiálně 66 tisíc nemocných, ve skutečnosti milion

Na celém světě se takzvanou prasečí neboli mexickou chřipkou prozatím nakazilo 66 tisíc lidí. Na starém kontinentu nahlásila nejvíc nemocných Velká Británie - vir tu lékaři objevili u 3600 lidí. Česko má prozatím deset případů. Všichni nakažení si virus dovezli ze zahraničí.

Podle Jiřího Pešiny z Roche jde ale jen o oficiální čísla. "Studie odhadují, že nakažených bude daleko víc, jen v Americe například kolem milionu. Ne všichni jsou ale laboratorně vyšetřeni, takže se o nich neví," připomněl.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta pak hrozí, že to s prasečí chřipkou může dopadnout úplně stejně jako s její španělskou kolegyní po první světové válce. "Přijde druhá vlna a ta teprve udeří celou svou silou," řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Při pandemii španělské chřipky v letech 1918 a 1919 přitom zemřelo padesát milionů lidí.

 

 

Právě se děje

Další zprávy