Tálibán mu ustřelil kus kosti. Místo amputace teď český veterán bude opět běhat

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
12. 10. 2015 17:53
Už rok a půl čeká bývalý výsadkář Josef Brychta na to, až bude moci chodit bez berlí. Při misi v Afghánistánu, kde zemřelo i pět jeho kamarádů, utrpěl zranění, se kterým se čeští lékaři doposud nesetkali. Střela mu roztříštila holenní kost a roztrhla nohu. I když se nejdřív zdálo, že Brychta bude dalším veteránem, kterému lékaři uříznou nohu nebo ruku, jeho příběh možná skončí dobře. Díky nadaci pro pomoc veteránům Regi Base se dostal k přednímu americkému odborníkovi, který ho ujistil, že čeští lékaři postupovali správně. Brychta tak nejenže bude znovu normálně chodit, ale možná i běhat.
Josef Brychta.
Josef Brychta. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Do Afghánistánu odjel desátník Josef Brychta loni na jaře, na začátku "lovecké sezony", kdy se ozbrojenci Tálibánu pravidelně stahují ke spojeneckým základnám. Tu největší z nich, Bagrám, měl hlídat i se svými kolegy ze 43. výsadkového praporu.

V provincii Parwan byli jen chvíli a pro Brychtu mise, o niž dlouho usiloval, hned skončila. "Krátká zastávka, rychlé nastřelení. Jako kdybyste vystřelil do vzduchu. Nic víc to nebylo. Prásk, jedna rána a už jel celý ten kolotoč," popisuje s odstupem roku a půl naprosto bez emocí Josef Brychta patrolu, která mu naprosto změnila život. Právě ta jediná rána mu úplně roztříštila holenní kost a roztrhla nohu.

Zranění vypadalo natolik vážně, že se Brychta, ve vojenské hantýrce "síelesák", tedy voják vycvičený pro poskytování první pomoci v boji, smiřoval s tím, že mu nohu amputují. Nestalo se. Po několika nutných operacích ho vojenský letoun přepravil zpátky do Česka a zraněného vojáka se ujali doktoři v Ústřední vojenské nemocnici.

Po dalších složitých zákrocích ale nastaly komplikace – do zranění se mu dostala infekce, která se navíc neustále vracela, a Brychta tak v nemocnici s malými přestávkami ležel až do loňského srpna.

Radši mi tu nohu uřízněte…

Když konečně bakterie ustoupila, doktoři usoudili, že je možné provést takzvanou spongioplastiku - léčbu vlastní kostní tkání. "Po třech měsících se mělo ukázat, že kost buď začne prorůstat, nebo zmizí. Ale ona ani neprorůstala, ani nemizela," popisuje dnes už bývalý výsadkář, co následovalo.

I kvůli tomu se lékaři ke konci loňského roku rozhodli, že chybějící kost Brychtovi nahradí titanovou tyčkou. Operace byla naplánována za měsíc, do té doby měla být noha v sádře. Brychta ale nakonec šel na sál až po téměř čtvrt roce. "Celou tu dobu jsem měl v podstatě gumovou nohu. Na té druhé jsem si tak mezitím uhnal zánět Achillovy šlachy, trpělo koleno," popisuje urostlý sedmatřicátník.

‎S tím, jak se zranění nezlepšovalo, šel dolů i psychický stav. Brychta dokonce začal uvažovat nad tím, čeho se na samém začátku bál - nad amputací. "V nemocnici vedle mě leželo několik lidí s uřezanýma nohama a fungovali. Tak už jsem říkal 'To chci taky, nebudu další tři roky chodit o berlích'," popisuje.

Josef Brychta.
Josef Brychta. | Foto: Jakub Plíhal

Lékaři ho nicméně ujišťovali, že to není potřeba. V červnu konečně Brychtovi do nohy vzpěru voperovali, ale kost okolo ní ne a ne srůstat. Během toho už ale probíhala spolupráce s nadačním fondem Regi Base. O tom Brychta, asi jako každý voják, věděl skrze příběh Jiřího Schamse alias Regiho.

Jak sám říká, nebyl žádný "speciál" a v armádě je navíc spousta lidí, kteří utrpí zranění, někdy i podobně vážná jako Brychta, a fondu se ze stejných důvodů neozvou. Shodou okolností se ale spojil s jedním ze zakladatelů fondu Hynkem Čechem, který mu slíbil pomoc. "Je mi jedno, jestli je to desátník nebo plukovník, pro mě je to voják," říká Čech s tím, že fond nabízí pomoc všem veteránům, kteří opustili řady vojska, nikoliv jen někdejším členům elitních jednotek.

Žádná amputace, budete běhat

Po rozhovoru s Brychtou se Čech obrátil na americkou ambasádu, přes kterou před lety řešil i léčbu "Regiho". Američané mu doporučili špičkového ortopeda z floridské nemocnice J. Deana Colea. "Připravily se podklady, přeložila se kompletní zdravotní dokumentace, poslaly se rentgeny a pan Cole navrhl, že by pana Brychtu operoval,“ rekapituluje.

Došlo ale k paradoxní situaci. Zatímco v případě "Regiho" pojišťovna souhlasila s úhradou nákladů na léčení a převoz do Ameriky ztroskotal na negativním stanovisku ředitele střešovické nemocnice, tentokrát to bylo přesně naopak. Přes kladný přístup lékařů, armády i podporu ministerstva obrany vojenská pojišťovna zhruba pětimilionovou operaci zaplatit odmítla.

Fond nicméně řekl, že vyšetření ve Spojených státech zaplatí, spolu s Brychtou do Ameriky letěl i doktor Petr Vašek, který Brychtu operoval ve Střešovicích. Cestu navíc značně usnadnila cesta premiéra Bohuslava Sobotky, který se v USA účastnil bezpečnostních summitů a souhlasil s tím, aby se zraněný voják "svezl" s delegací. Brychta tak do Orlanda namísto běžnou linkou doletěl vládním speciálem.

"Pan doktor Vašek odprezentoval dosavadní léčbu a doktor Cole půl hodiny seděl, poslouchal a pak se nahnul a řekl 'Fantastic job'," popisuje následné setkání lékařů Čech. Americký ortoped k úlevě jak Vaška, tak i samotného Brychty potvrdil, že čeští lékaři postupovali správně. Díky svým zkušenostem Vaškovi doporučil, jak by měl dál postupovat. Kromě toho i nabídl, že je kdykoliv k dispozici pro případné další konzultace.

Zraněného vojáka tak za několik týdnů čeká finální operace kosti a několik plastických operací. Pokud dodrží všechna doporučení lékařů, měl by Brychta v dohledné době nejen chodit, ale dokonce i běhat. Na armádu nezanevřel, ale ví, že už se do jejích řad nevrátí. "Že tam nějaké následky budou, to je jasné, ale chci normálně žít. Ne že budu mít sako plné metálů a budu bydlet na ubytovně," říká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy