Od 13 let je na hudební univerzitě ve Vídni. V Budějovicích roste houslový talent

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 3. 2020 20:40
Když bylo houslistovi Romanu Červinkovi 13 let, úspěšně zvládl zkoušky na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, tedy Vysokou školu múzických umění ve Vídni. Nyní je o rok starší a navštěvuje druhým rokem zdejší přípravný program pro talentované děti. Loni se také probojoval do sedmičky vítězů soutěže Zlatý oříšek.
Mladý budějovický houslista Roman Červinka.
Mladý budějovický houslista Roman Červinka. | Foto: Zlatý oříšek

"Přijímací zkoušky dělají s normálními studenty. Hodnotí se především úroveň hry. Byl dobře připravený, takže zhruba ze sta dětí byl na přijímačkách bodově čtvrtý. Přijali ho do přípravného programu, protože ještě nemá věk na to, aby ho mohli přijmout na univerzitu," vysvětluje jeho maminka, houslistka Jihočeské komorní filharmonie Lilija Červinková.

Geny jsou tedy jasné, zvláště když Lilija dodává, že její manžel, Martin Červinka, je koncertním mistrem orchestru Jihočeského divadla, tedy vedoucím prvních houslí a spojovacím článkem mezi dirigentem a orchestrem.

Nyní dojíždí do Vídně jednou týdně, příští rok už mu zde kromě hry na housle přibude i teorie a bude muset dojíždět častěji. Čekají ho také přijímací zkoušky na budějovickou konzervatoř, kde ho bude učit přímo maminka a bude toto studium střídat s vídeňskou univerzitou. "Potřebuje udělat maturitu, aby ho mohli přijmout do řádného ročníku."  

Roman už má zkušenost s orchestrem ve švýcarském Bielu, účastnil se také mistrovských kurzů profesora Zakhara Brona, jenž patří mezi nejlepší houslové pedagogy současnosti. Je také laureátem Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky 2017 a Mezinárodní soutěžní přehlídky ve hře na housle k poctě Mistra Váši Příhody 2017. Čtyřikrát v řadě dostal ocenění Talent roku Jihočeského kraje (2015-2018).

"Nejvíce si ale cením toho, že jsem se stal laureátem na mezinárodní soutěži Leonida Kogana v Bruselu. A také toho, že mě nyní čeká sólový koncert s Jihočeskou filharmonií a Václavem Hudečkem." Na dotaz, zda se na dubnový koncert těší, nebo z něho má spíše strach, odpovídá: "Asi obojí dohromady. Tedy ne že bych se přímo bál, ale nevím, co od toho mohu čekat."

Poznali se na Hudečkových kurzech v Luhačovicích. "Když se chystal jeho společný koncert s Jihočeskou filharmonií a přemýšlelo se, jakou bude mít dramaturgii, pan Hudeček říkal, že ví, že tu mají v Budějovicích Romana, takže si zahraje s ním," líčí maminka.

Už si také zkusil menší roli v opeře Dalibor v Jihočeském divadle. Využil své hry na housle a vystoupil v roli malého Dalibora, jenž se zjevuje hlavní postavě jako jeho špatné svědomí. "Také rád zpívám, ale to jsem teď musel omezit, protože se mi mění hlas," usmívá se.

Ve škole hodně často chybí, jak stále pendluje po soutěžích, koncertech a hodinách ve Vídni. Podle maminky mu to ale vedení toleruje. "Berou to tak, že Roman reprezentuje České Budějovice, že se nikde neulejvá," říká maminka.

Roman by jednou rád nastoupil do nějakého věhlasného orchestru. "Anebo chci vystupovat jako sólista, ale to je zase trošku dál, no."

Video: Tak hraje mimořádný mladý houslista z Českých Budějovic

Houslistovi Romanu Červinkovi je 14 let, už druhým rokem navštěvuje hudební univerzitu ve Vídni. | Video: Zlatý oříšek
 

Právě se děje

před 22 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy