Takhle malý Měsíc už letos neuvidíte. V sobotu nastává mikroúplněk

hrz hrz
13. 9. 2019 21:28
Úplněk nastane jen 15 hodin po průchodu Měsíce nejvzdálenějším bodem jeho mírně protáhlé eliptické dráhy, půjde o nejmenší úplněk letošního roku.
Superúplněk a mikroúplněk roku 2018.
Superúplněk a mikroúplněk roku 2018. | Foto: Petr Horálek

V  pátek 13. září v 17:34 bude Měsíc od Země nejdál, 406 377 km. V sobotu 14. září v 6:33 SELČ nastane úplněk. Jelikož k němu dojde 15 hodin po průchodu Měsíce nejvzdálenějším bodem jeho mírně protáhlé eliptické dráhy, půjde o nejmenší úplněk letošního roku.

Měsíc obíhá Zemi po eliptické dráze a tak je občas na své dráze blíž (přízemí) a občas dál (odzemí). Když se přízemí sejde s úplňkem, jedná se o velký úplněk, nebo superúplněk.

"Úplněk v odzemí, někdy též tzv. mikroúplněk, nastává, když se Měsíc octne na své eliptické dráze nejdál od Země a zároveň prochází fází úplňku v řádu hodin od průchodu odzemím," vysvětluje astrofotograf Petr Horálek.  Opakem je tzv. superúplněk, kdy se Měsíc v době úplňku nachází v oblasti přízemí.

"Rozdíl těchto vzdáleností je zhruba 50 300 km, což superúplněk činí asi o 14 procent větší a 30 procent jasnější než mikroúplněk," dodává Horálek a vypočítává, že v každém roce nastane aspoň jeden "super" a jeden "mikro" úplněk, přičemž je dělí 6 až 7 lunací (tedy zhruba 6 až 7 měsíců). Letošní "superúplněk" nastal 19. února 2019.

Jak astrofotograf upozorňuje, tak i když je rozdíl obou úplňků na fotografiích na první pohled znatelný, při úhlové velikosti Měsíce na obloze je podle jeho slov asi takový, jako je tloušťka zápalky, na kterou se díváme z natažené paže. "Zkrátka pouhým okem si takové změny nevšimneme, pokud o tom nejsme dopředu informováni. Nemáme navíc možnost si oba úplňky posadit pěkně vedle sebe," uzavírá Petr Horálek.

Měsíc je jediný známý přirozený satelit Země. Jedná se po Slunci o druhý nejjasnější objekt na obloze. Kolem Země oběhne přibližně za 29,5 dne a během tohoto jeho putování se stále mění úhel mezi Zemí, Měsícem a Sluncem. Proto můžeme pozorovat různé fáze Měsíce: nov, první čtvrť (vypadá jako písmeno D a říká se, že dorůstá), úplněk a poslední čtvrť (připomíná písmeno C a tzv. "couvá").

Průměrná vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 km, jeho rovníkový průměr činí zhruba 3476 km, je tedy přibližně 3,7krát menší než naše planeta. K Zemi se přivrací stále stejnou polokoulí (přivrácená strana).  Až 91 procent odvrácené strany Měsíce zůstává pozemšťanům skryta.

 

Právě se děje

Další zprávy