Také televizor ukáže, jak zatěžuje účty za elektřinu

Pavel Baroch
26. 10. 2011 21:07
Na konci roku se změní energetické štítky u elektrospotřebičů
Foto: Tomáš Kunc

Praha - Energetickými štítky, které snadno orientují zákazníky o elektrické náročnosti praček, ledniček nebo myček nádobí, budou nyní povinně vybaveny také televizory.

Brusel nachystal na konec letošního roku změny v této energeticko-spotřebitelské pomůcce, upravil vzhled některých štítků, rozšířil seznam spotřebičů i jejich využití na internetu.

Štítky jsou jedním z nástrojů, jak dosáhnout evropského plánu snížit do roku 2020 spotřebu energií o pětinu oproti roku 1990. V evropských domácnostech se totiž spotřebuje zhruba 25 procent veškeré elektřiny a odběr proudu navíc roste.

"Energetické štítky se ukázaly jako velmi funkční mechanismus, jak spotřebu naopak snižovat," řekl Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie Seven.

Přibývá výrobků v kategorii A

Zatímco v roce 2004 se nejvyšší energetická třída A a A+ v zemích střední a východní Evropy podílela na prodeji všech chladniček a praček ze zhruba 60 procent, o tři roky později to už bylo z 90 až 95 procent. U některých spotřebičů už není možné koupit "horší" výrobek než ve třídě A.

Podívejte se, jak se změní energetické štítky:

To je také jeden z důvodů, proč se změnily evropské předpisy pro štítkování, které zavádějí kategorii A+, A++ a A+++, které zatím byly uváděny některými výrobci dobrovolně.

Energetické štítky i na internetu

Právě u těchto spotřebičů spolu s pračkami, sušičkami a myčkami se mění podoba štítků, budou na nich pozměněné informace. Například u praček a myček už nebude uváděna spotřeba energie a vody na jedno praní, respektive mytí, ale bude tam údaj o celkové roční spotřebě.

Ze štítku rovněž zmizí informace v národních jazycích, nově budou všechny údaje vyjádřeny pomocí obrázků. Zavádí se i nová metodika na určování příslušných energetických kategorií a štítky budou muset mít i elektrospotřebiče v internetových obchodech.

Foto: AEG

Na jaře příštího roku se bude muset energetická třída objevovat i v reklamě, pokud inzerent uvede cenu nebo spotřebu výrobku.

Co se může prodávat

S používáním energetických štítků souvisí evropská směrnice o ekodesignu, jejímž prostřednictvím Brusel stanovuje minimální účinnost vybraných spotřebičů.

Z této směrnice například vyplývá, že od července 2012 bude možné uvádět na trh jen chladničky a mrazničky s minimální energetickou třídou A+, i když obchodníci budou moci doprodat i staré zásoby s nižší účinností.

Už nyní jsou ovšem v obchodech ledničky nebo mrazák ve třídě A+++. Výrobek této kategorii je přitom až o 60 procent účinnější než ve třídě A.

Drahá stará pračka

Pražská energetika ve spolupráci s dalšími organizacemi vypočítala, o kolik peněz domácnost ročně zaplatí na elektřině více, pokud používá starou ledničku, mrazák, pračku nebo myčku nádobí.

Foto: Petr Vyoral

Pokud například pere rodina prádlo v pračce z roku 1995, zaplatí oproti pračce z roku 2010 o bezmála tisíc korun více. U pračky z roku 2000 je pak účet za proud vyšší o zhruba 660 korun. Ještě o něco více pak zaplatí u staré ledničky.

Jak rychle se peníze vrátí

Právě lednička je v domácnosti největším "žroutem" elektřiny, protože je obvykle puštěná 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Výměna starého za nový se u velkých spotřebičů také nejvíc vyplatí. "Návratnost této investice je zhruba pět až sedm let," řekl Aktuálně.cz Juraj Krivošík, ředitel Střediska pro efektivní využívání energie Seven. U pračky a dalších spotřebičů je pak návratnost vyšší.

Nejrychleji se ovšem vrátí peníze při výměně klasických žárovek za kompaktní zářivky. U některých typů je to už do jednoho roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy