Muzeum naučí řemeslníky, jak to dělali pradědečkové

Radek Pecák Radek Pecák
24. 12. 2013 11:30
Pivovar v Plasích vypadá opět jako kdysi. Technické muzeum dokonce na střechu vrátilo komín
Foto: Radek Pecák
Foto: Radek Pecák

Už zhruba za rok a čtvrt začne v bývalém pivovaru a hospodářském dvoře bývalého cisterciáckého kláštera v Plasích na severním Plzeňsku fungovat nová pobočka Národního technického muzea - Centrum stavitelského dědictví. V něm bude muzeum historických stavebních prvků a budou zde i dílny a učebny pro pořádání workshopů a akcí zážitkové turistiky.

"Například budeme ukazovat, jak se dříve takzvaně hasilo vápno," informuje ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. Návštěvníci si také budou moci vlastníma rukama vyrobit cihlu, otesat kámen či sestavit zmenšeninu krovu.

Těsně před začátkem letošních Vánoc skončila rekonstrukce bývalého pivovaru a na jaře by se mělo rozhodnout, jak budou v jeho interiérech vypadat budoucí expozice. Současně se také začnou opravovat objekty bývalého hospodářského dvora.

Foto: Radek Pecák

Součástí rekonstrukce pivovaru bylo i navrácení sladovnického komína na střechu hlavní budovy. "Byl sem přenesen z rušeného objektu sušárny chmele v Hořesedlech na Rakovnicku. Je to úplně stejný typ, jaký tady byl v dobách, kdy se v Plasích vařilo pivo," informuje koordinátor projektu Pavel Kodera.

Pivo se v Plasích přestalo vařit v šedesátých letech a pak byly objekty přestavěny na obchodní velkosklad spotřebního družstva Jednota. Výrobní technologie byly demontovány a přízemní podlaží bylo do výše dvou metrů zasypáno a vybudovány nové podlahy.

To se při rekonstrukci opět odstranilo a díky tomu se v bývalé varně objevily i historické obklady s pivovarskou tématikou a dokonce parní stroj.

Našly se také pivovarské studny a v mlýnici přilehlého klášterního mlýna také barokní krb a kamenný prevét - tedy záchod.

Právě to, že v Plasích lze na řadě míst najít cenné prvky stavitelského umění od románského slohu až po 19. století je jeden z důvodů, proč se Národní technické muzeum pro tuto lokalitu rozhodlo.

Pro odborníky i laickou veřejnost

Foto: Radek Pecák

Protože muzeum chce představovat veřejnosti, jakými technologiemi se v minulosti budovaly domy a vyráběly i jejich součásti, zůstaly například v jedné z místností pivovaru také holé neomítnuté zdi, dokonce jsou leckde na stěnách vidět i odkryté mnoho desetiletí staré takzvané "krabice" (rozvaděče elektrické energie).

Odborníkům bude umožněn i vstup do depozitáře s referenční sbírkou stavebních materiálů, prvků a konstrukcí. K tomu pak bude muzeum pořádat semináře a workshopy. "Už nyní máme navázánu spolupráci s řadou odborných institucí, mezi nimi jsou i stavební fakulty vysokých škol," informuje Kodera.

Projekt Centra stavitelského dědictví je financován z Integrovaného operačního programu za spoluúčasti Strukturálních fondů EU. Náklady jsou téměř 400 milionů korun.

Muzeum do Plasy převeze sbírkové předměty, které jsou v současnosti umístěny v různých depozitářích a velká část bude představena veřejnosti vůbec poprvé.

Ne všechny prostory bývalého pivovaru muzeum využije jen pro své činnosti. "Část bývalých pivovarských sklepů pronajmeme podnikateli, který tu vybuduje minipivovar," dodal Kodera.

Foto: Radek Pecák

"Jsme velice rádi, že Národní technické muzeum přišlo s tímto projektem a že léta chátrající objekty zase najdou smysluplné využití, " sdělil online deníku Aktuálně.cz starosta města Plasy Zdeněk Hanzlíček. Město samo v příštím roce zrekonstruuje prostranství, které k historickému pivovaru a hospodářskému dvoru přiléhá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy