Tak si vypíchej oči, *** blbá aneb Smrad z Babovřesk

Karel Křesadlo
25. 3. 2013 11:25
Babovřesky se na Facebooku vydaly cestou fekálního marketingu
Foto: babovresky.com

Glosa - Kamil Fila z Respektu se sice stále hádá s Milanem Tesařem z Reflexu o Babovřeskání, ale mnohem zajímavější se zdá kontext, v jakém provádí tvůrci filmu Babovřesky (aneb Z dopisu venkovské drbny) pokusy na lidech v rámci marketingové komunikace.

A zdá se, že stejný princip, který účinně zapůsobil u nenávistné rétoriky kolem prezidentské volby Miloše Zemana, nyní vstupuje do propagace filmu, který sám o sobě nabízí sluníčkové vyprávění přisprostlých vtipů a nepříliš násilného násilí.

Foto: tyinternety.cz

Za produkcí a nastavením propagace filmu Babovřesky stojí Zdeněk Kubík - skutečná předloha jiného filmu Czech Made Man. Sám pojmenoval pravděpodobně v nadsázce svůj přístup jako fekal marketing - ve zkratce řečeno být slyšet vždy a všude i za cenu urážek a populismu.

Zdeněk Kubík je také správcem oficiálního Facebooku Babovřesek s více než 80 tisíci fanoušky. "Nedotčen marketingovými poučkami" začal na Facebooku propagovat film Hranaři (2011), kde komunikoval agresivně a s pomocí rasistických narážek. Jenže tento přístup ještě nepřinesl kýžené výsledky. Jak obšírně a do detailu odhaluje server tyinternety.cz, Kubíkovi se více dařilo s postováním vtipů či rasistických narážek než se statusy spojenými s filmem.

Babovřesky působí jako pokračování Kameňáku říznutého Slunce, senem... Připomínají humor na hranici mezi nepovedeným vtipem a zakopnutím o hrábě. Samotné webové stránky i trailer jednoznačně podtrhují nenásilnou sluníčkovost, kterou se snaží producenti filmem vzbudit.

Čtěte také
Recenze: Babovřesky jsou kruté i nablýskané peklo

Na druhou stranu režisér filmu Zdeněk Troška poskytuje výrazně kritické a mediálně nekorektní rozhovory. Například v rozmluvě s Barborou Tachecí Troška zmínil, že za komunistů bylo lépe, že svobodu sice máme, ale taky můžeme jednoduše chcípnout hlady a že Hitler byl docela fajn chlapík, který udělal pár špatných rozhodnutí.

Na oficiálním Facebooku Babovřesek se vedou řeči o nepřizpůsobivých, s lidmi, kteří s filmem nesouhlasí, si správce hraje jako skutečný macho, jejich příspěvky jsou mazány nebo jsou přispěvatelé vulgárně uráženi. Kubík tím popírá standardní komunikaci na sociálních sítích. Rétorika je jednoznačná: kdo není s námi, jde proti nám.

Foto: tyinternety.cz

Děsivé je na tom to, že se tento přístup ukazuje jako velmi účinný. Lidé, kteří se správcem souhlasí, i ti, kdo nesouhlasí, dále diskutují a stávají se součástí propagace (v podstatě podobně jako tento článek). A sám Troška v jednom rozhovoru přiznal, že kdyby lidé nebyli natolik frustrovaní ze současné společenské situace, návštěvnost Babovřesek by byla mnohem nižší. Celé to připomíná Zemanovu kampaň plnou útočné rétoriky a halasného burácení.

A poděkování na Facebooku Babovřesek všem divákům spojené se vzkazem pro kritiky připomíná nedávný inaugurační projev našeho prezidenta. Zemanovi se v něm totiž podařilo jednoduchým srovnáním médií, neonacistů a mafiánů dosáhnout úplného mediálního pokrytí.

Média to vzala jako výhrůžku a začala se tomu svorně věnovat. Nepamatuji si, že by se někdo tolik zabýval jiným úvodním nic neříkajícím projevem. Hra začala, u Zemana i Kubíka, naplno. Evidentně je jejich přístup úspěšný. Je slibem lepších časů komunikace nejen v "politice", ale i v "kultuře".

Foto: tyinternety.cz

 

Právě se děje

před 36 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 41 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy