Tak se slaví Václav a česká státnost

Ondřej Besperát, ČTK
28. 9. 2006 14:00
FOTOREPORTÁŽ - Svátek svatého Václava. Jak významný den pro katolickou církev i český stát tráví lidé? Podívejte se na fotoreportáž Aktuálně.cz.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Už před osmou hodinou zněl z kůru kostela svatého Václava v Mníšku pod Brdy svatováclavský chorál. Kostelní sbor zkoušel na ranní mši.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mše byla pro farnost velmi významná - kostel svatého Václava včera slavil 250. výročí svého vysvěcení. "Máme tu program po celý týden a dříve jsme to výročí připomínali až na nedělní bohoslužbě, " vysvětloval farář Robert Cieszkowski, proč byl kostel zaplněn jen zpola.

Na mši
Na mši | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zdaleka ne pro všechny byl včerejšek dnem volna. Zatímco z kostela zněly zpěvy, podnikatelka za kostelem rozložila své zelinářství. Jako každý jiný den. Za sklad zboží jí slouží místnost ve zdi kostelního hřbitova.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Oficiální církevní oslavy probíhaly ve Staré Boleslavi. Na národní svatováclavskou pouť přišlo několik tisíc lidí. Mši u oltáře na Mariánském náměstí sloužili církevní hodnostáři. Kardinál Miroslav Vlk přinesl relikvii, lebku světce.

Mše se zúčastnil i premiér Mirek Topolánek. Poté se sešel s kardinálem Vlkem. Stará Boleslav, město spojované se zavražděním knížete Václava v 10. století, je v římskokatolickém pojetí jedním z nejstarších a nejvýznamnějších poutních míst v českých zemích. Svatý Václav je považován za duchovního otce české státnosti.

Zatímco byl Topolánek v Boleslavi, procházeli se vilou českých premiérů návštěvníci. Kramářova vila se otevřela pro veřejnost teprve podruhé od roku 1948. Příležitosti využily během dne téměř tři tisíce lidí. Už před devátou hodinou stála u vchodu fronta zájemců.

Až stometrová fronta zvědavců
Až stometrová fronta zvědavců | Foto: ČTK

Vůbec poprvé mohli lidé vidět i soukromé prostory předsedy vlády. Dům vystavěný na staré baště má přes 50 místností - pro potřeby premiéra a jeho rodiny je připraven pětipokojový byt, ostatní prostory slouží k reprezentačním účelům. Vnitřní výzdobu ovlivnila ruská manželka prvního československého premiéra Karla Kramáře Naděžda, která vtiskla interiérům až byzantský charakter.

Tady pracuje premiér
Tady pracuje premiér | Foto: ČTK

Den otevřených dveří měli také v Berouně. Stavební společnosti Jež a Syner pozvaly obyvatele k prohlídce rozestavěného akvaparku. Vstřícnost začínala už na parkovišti - návštěvníkům bylo odpuštěno platit parkovací poplatek.

Státní svátek 28. září jako by oslavoval i parkovací automat u rozestavěného aquaparku v Berouně. Zdejší obyvatelé se 28. září přišli podívat na Den otevřených dveří v budoucím koupališti. Zájem o prohlídku byl veliký.
Státní svátek 28. září jako by oslavoval i parkovací automat u rozestavěného aquaparku v Berouně. Zdejší obyvatelé se 28. září přišli podívat na Den otevřených dveří v budoucím koupališti. Zájem o prohlídku byl veliký. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zájem o prohlídku byl veliký. Protože se procházelo staveništěm, museli mít návštěvníci na hlavách ochranné přilby. U vstupu se také každý musel zapsat, že vstupuje na vlastní riziko.

Tobogánem za půl roku
Tobogánem za půl roku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Návštěvníci ale neviděli žádnou vodu, jenom beton. Vodní svět by měl být v Berouně otevřen v dubnu 2007. Ponese název Tipsport laguna.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Z Tipsport baru Nagano na náměstí Sítná v Kladně vyšli před druhou hodinou chlapci a dívky v černých bundách a pevných botách. Do Kladna se u příležitosti Dne české státnosti sjelo asi 150 příznivců krajní pravice. Ohlášenou demonstraci uspořádala Vlastenecká fronta.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nacionalisté rozvinuli státní vlajky a vyrazili v trojřadu na pochod městem. S hlasitým skandováním hesel například "Nic než národ" nebo "Čechy Čechům" prošli po pěší zóně na centrální náměstí Starosty Pavla.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Před třetí hodinou zazněly na náměstí hlavní projevy a oficiální část akce skončila. Účastníci demonstrace se pak postupně začali přesouvat z náměstí do jedné z kladenských restaurací. Po cestě skondovali heslo "Antifa", a burcovali tak k odezvě anarchisty.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Každou z bočních ulic hlídali těžkoodění policisté. Přesto až pozdě zakročili při menší rvačce. Na pěší zóně se střetly asi patnáctičlenná skupina anarchistů s dvacítkou nacionalistů. Policie zadržela tři lidi a obvinila je z výtržnictví.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Recesi věnovali svátek svatého Václava v Českých Budějovicích. Největší železniční pohlednici s nejvyšším počtem železničních razítek pokřtili dnes v Domě u Beránka milovníci starých vlaků a nostalgie vůbec. Na rubu fotografie nazvané Ostře sledované lokálky aneb Pocta Bohumilu Hrabalovi, na níž výpravčí s výrazem blaženého šílence razítkuje dívčí pozadí, dnes otiskli 138 razítek s železniční tematikou.

Razítkování pak nebralo konce, protože Češi podle zkušenosti členů pošumavského železničního spolku razítka milují, asi to v nás zůstalo jako odkaz byrokracie bývalého Rakouska-Uherska. Drážní nostalgici vybalili svou sbírku razítek, největší zájem byl o "štempl" s upozorněním Přísně tajné - před přečtením spálit, kterým si přítomné dámy zdobily své dekolty.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy