Tajný spis rozvědky vedený na Josefa Masopusta

Tajný spis rozvědky vedený na Josefa Masopusta
Osobní dotazník majora Josefa Masopusta, hráče pražské Dukly, člena KSČ. Zkoumal se jeho detailní životopis, včetně příbuzných.
Tady celý příběh začíná. Podplukovník Svoboda zjistil, že Masopust chce přestoupit do Belgie. A napadlo ho, že by tam mohl získávat agenturní informace "o novém působišti NATO".
"Jeví se jako politicky vyspělý soudruh," píše o Masopustovi ve svém posudku major Tesař. Typický kádrový posudek, ve spisu je jich přiloženo hned několik, tento je reprezentativní.
Tady spis referuje o první schůzce rozvědky s Masopustem. Zatím si ho agenti jen tzv. typovali a lehce naťukávali, jestli by byl ochoten udělat NĚCO pro tehdejší zřízení.
Foto: Obrazová sekce
Dan Poláček Obrazová sekce, Dan Poláček
28. 5. 2012 14:32

Osobní svazek "Slalomář", který vedla Zpravodajská správa Generálního štábu na fotbalistu Josefa Masopusta, objevil deník Aktuálně.cz v Archivu bezpečnostních složek. Publikujeme zde jeho značnou část.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy