Plán: Z Úsvitu přímé demokracie má být Úsvit národních zájmů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 4. 2015 15:20
Bezpartijní poslanci zvolení za Úsvit zakládají novou stranu Národní zájmy. Ve hře je i spojení s rozpadajícím se Úsvitem.
Hnutí Úsvit
Hnutí Úsvit | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Poslanci zvolení na kandidátce hnutí Úsvit, kteří nejsou členy žádné politické strany, chystají založení vlastní partaje. Chtějí ji pojmenovat Národní zájmy.

"Ano, je to tak. Jde zatím o pracovní název," potvrdila zákulisní informaci poslankyně Jana Hnyková.

Ve hře je i varianta, že se nově vzniklá strana později propojí s Úsvitem. Také pro toto případné spojenectví už je vymyšlen název - Úsvit národních zájmů. "Uvidíme, jak se to vyvine. Zatím o všem teprve vyjednáváme," dodala Hnyková s tím, že termín vzniku nové partaje zatím není jistý.

Podle předsedy Úsvitu Okamury, s nímž se většina z celkových devíti členů strany rozhádala, je vše předem připravené. "Už si v nové straně i rozdělují posty," řekl Okamura.

V poslaneckém klubu Úsvitu je v tuto chvíli sedm lidí, kteří nepatří k žádné politické straně. Ne všichni se však chtějí k Národním zájmům přidat. "Zůstávám bezpartijní a nehodlám na tom nic měnit," uvedl například poslanec Karel Pražák.

Kromě nich jsou v klubu ještě dva členové Věcí veřejných a dva členové Úsvitu. Zbylí dva poslanci Úsvitu - Tomio Okamura a Radim Fiala - byli z klubu minulý týden vyloučeni.

Podle bezpartijních poslanců, kteří plánují založení vlastní strany, s nimi Okamura nekomunikuje a stěžují si také na jeho xenofobní výroky, které podle nich poškozují celý klub. Také jim vadí, že nevidí do finančních operací strany, na jejíž kandidátce byli zvoleni.

Nová "platforma"

Právě kvůli financím se devítičlenné hnutí Úsvit rozhádalo a členové na sebe navzájem podávají trestní oznámení. Celostátní konference před několika týdny schválila vytvoření nové platformy, v rámci které by hnutí spolupracovalo s jinými stranami a která by "hájila národní zájmy".

Tou by mohl být právě Úsvit národních zájmů. Kromě vznikající partaje nezávislých poslanců by se do ní mohly zapojit i Věci veřejné, OK strana Jiřího Janečka či Hnutí pro sport exministra Josefa Dobeše.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy