Tajně nahrál i ministra. Udělal bych to znovu, říká

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 1. 2011 14:05
Rozhovor s Liborem Michálkem, který rozpoutal korupční aféru a rozhoupal vládní loď
Libor Michálek: A co jsem tedy měl dělat?
Libor Michálek: A co jsem tedy měl dělat? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní aktér prosincové "korupční aféry Drobil" Libor Michálek ničeho nelituje.

I když čelí mnoha negativním reakcím, skryté náhravky, které vyvolaly podezření ze skrytého financování ODS a které málem potopily Nečasovu vládu, by si prý pořídil v podobném případě znovu.

"Mě ty reakce nepřekvapují, takže toto neřeším. Dalo se asi čekat, že budou útočit," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz měsíc poté, co aféra propukla.

Hlavní důkazy, které pro svá tvrzení Michálek má, jsou nahrávky rozhovorů s ministerským poradcem Martinem Knetigem a poté i s tehdejším ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem, který kvůli aféře rezignoval.

Ještě v prosinci vzal poradce Knetig vše na sebe a tvrdil, že Pavel Drobil o ničem, co je na nahrávkách, nevěděl. Michálek je přesvědčen o opaku. Nahrávky a výpovědi teď zkoumá policie.

Chtěl jsem agenta z BIS

A.cz: Převažují spíš ty pozitivní, nebo negativní reakce?

Určitě ty pozitivní.

A.cz: Co vám kritici vyčítají nejvíc? Proč jste se neobrátil na policii?

Reakce premiéra Nečase mě zklamala. Ale už o tom nemluvme, říká v rozhovoru Michálek
Reakce premiéra Nečase mě zklamala. Ale už o tom nemluvme, říká v rozhovoru Michálek | Foto: Ludvík Hradilek

Já jsem chtěl, aby do toho nejdřív byla zapojena BIS. Aby to nebylo jen tvrzení proti tvrzení. A ti, kteří říkají, "měl jste jít na polici", nedávají odpověď na to, jak by asi policie zajistila důkazy, když by se nikdo nedostal na uzavřené jednání a důkazy v písemné podobě nebyly.

A.cz: Nebyla v tom i vaše výrazná nedůvěra v policii?

Ne, primární nedůvěra tam nebyla. Opravdu jsem spoléhal na to, že bude nasazen nějaký profík z BISky a ten zajistí důkazy.

A.cz: Ale jak by "profík z BISky" šel s vámi na uzavřené jednání?

On by tehdy musel mít roli mého tajemníka - jako tajemníka ředitele Státního fondu životního prostředí. Knetig věděl o tom, že já postupně oslovuji lidi, kteří do fondu teprve přicházejí. Takže si dovedu představit, že kdybych mu představil pana XY jako toho, kterému plně důvěřuji, mohl by tam takový agent být.

Jinak to nešlo

A.cz: Nakonec jste se do toho pustil úplně sám. Stále pokládáte za čisté používat skryté nahrávání?

V rámci možností si moc nedovedu představit jiný způsob. Já si nenahrával zaměstnance fondu. Knetig byl poradce ministra, pak to byl advokát z advokátní kanceláře - a pak Drobil. Ale to byla taková poslední kapka.

A.cz: Neměla by ale podle vás být tedy nějaká instance, instituce, kam se obrátit v takových případech - třeba i jen pro právní pomoc?

Exministr Pavel Drobil. Po aféře rezignoval, vysokou funkci v ODS drží dál.
Exministr Pavel Drobil. Po aféře rezignoval, vysokou funkci v ODS drží dál. | Foto: Ludvík Hradilek

Obávám se, že je to všechno o lidech. I kdyby se nakrásně taková instituce vymyslela, ale měla nedůvěryhodné obsazení, dopadlo by to stejně. Spíš jde o to zlepšit práci služeb, které dneska jsou. Když se BIS točí kolem Sazky, proč by nemohla být na fondu životního prostředí?

A.cz: Kdy přišel impuls ty nahrávky zveřejnit?

Potřeboval jsem určitou pojistku. Kdyby třeba policie neudělala nic a já byl odvolán, chtěl jsem, aby ty nahrávky byly i někde jinde. A pak jsem potřeboval techniku do míst, kde byla rušička. První pokusy byly ty amatérské s mobilem, ale rozhovory třeba s panem Drobilem už byly tady s technikou od novinářů.

Oni to zkoumají

A.cz: Už jste vypovídal na polici, předal jste nahrávky. Bere je policie jako průkazné?

Oni se nevyjadřují. Klíčové zůstávají svědecké výpovědi a nahrávky jsou podpůrný nástroj.

A.cz: A věříte, že policie nebude mít tendenci to zamést pod koberec?

Můj dojem je, že to zkoumá opravdu do detailů.

A.cz: V té kauze vystupujete jen jako svědek, nebo jako jeden z vyšetřovaných?

Samozřejmě se policie zajímá, proč jsem oznámil nebo některé informace třeba až toho 13. 12. Ale pokud jsem informován, všechny tyto výslechy probíhají ve fázi před zahájením trestního řízení.

Jenom se to chystalo

A.cz: Exministr Drobil vytáhl trumf, o kterém jsme také psali: že kontrola ve fondu nenašla žádné pochybení...

Je pravda, že státní fond neporušil metodiku. Ale ukládání peněz v bankách přesně naplňovalo znaky nepřímého úplatkářství. Třeba peníze do J&T Banky ve výši 2,28 miliardy odešly přesně v souladu se všemi parametry. Ale vedení fondu chtělo, aby to bylo maximálně 35 procent jen z těch peněz, které se mohou ukládat v komerčních bankách. A Knetig tlačil na to, aby těch 35 procent bylo z celé částky fondu, tedy z 22 miliard. Aby dostal do té J&T 8 miliard. To se mu vlastně podařilo. Paradoxně to může být trestný čin ze strany Knetiga, i když státní fond nic neporušil.

Prezident Václav Klaus jmenoval v pondělí Drobilova nástupce Tomáše Chalupu.
Prezident Václav Klaus jmenoval v pondělí Drobilova nástupce Tomáše Chalupu. | Foto: Jan Langer

A.cz: Když se tedy podíváme na vaše zkušenosti: utíká tímto způsobem z fondu hodně peněz?

Ona nevznikla možnost, aby to utíkalo. Řada věcí byla jen ve fázi přípravy. Knetig chtěl, aby v rámci finančního poradenství byl zapojen externí poradce. On si sliboval, že výběrové řízení, které bude pro rok 2011, bude to hlavní terno, ze kterého bude možné něco dostat. Ale podle informací od Knetiga tyto mechanismy už byly osvědčené z jiných firem, ve kterých se pohyboval - třeba Lesy České republiky.

Neublížilo mi to

A.cz: Co vy teď momentálně děláte?

Finančního poradce, zaměstnance fondu.

2

A.cz: Ministr Chalupa už řekl, že vypíše na šéfa fondu životního prostředí výběrové řízení. Platí, že se přihlásíte do výběrového prostředí?

Pokud mě tedy nesrazí auto.

A.cz: Máte takové obavy?

Ne, to ne.

A.cz: Zdá se vám, že se po té kauze zvýšila, nebo snížila vaše cena na pracovním trhu?

Myslím, že mně neublížila.

A.cz: Ale už jsem slyšel i větu: to je hrůza, jeden blázen tady běhá a každého si nahrává...

Ale to je nepravdivá informace. Já jsem si vlastně nahrával pouze Knetiga, protože chtěl věci řídit a ovládat a v konečném důsledku nemít žádnou odpovědnost. 

Libor Michálek. Jeho odhalení téměř vedlo k pádu vlády.
Libor Michálek. Jeho odhalení téměř vedlo k pádu vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Nečas mě zklamal

A.cz: Když se za tou kauzou ohlédnete: co vás nejvíc překvapilo?

Asi reakce pana Nečase. Nepostavil se k tomu čelem, bylo to zklamání. Pak se za nějaké výroky omluvil, takže o tom už nechci mluvit.

A.cz: Nemohlo to být tak, že Pavel Drobil skutečně o tom nevěděl a pan Knetig jednal za jeho zády?

Já si myslím, že o tom věděl.

A.cz: Jako že by se ty peníze měly vyvést pro ODS?

Komunikace probíhala z 90 procent pouze s Knetigem. Jednou mě ministr pozval, ale dal jasný signál "běžte se bavit spolu s Knetigem a já chci vědět jenom výsledek". A za této situace nedokážete posoudit, jestli to, co ten Knetig po vás chce, jsou všechno požadavky pana Drobila, nebo některé z nich jsou a některé si tam už přidává Knetig, protože chce, abych zaměstnal jako poradce jeho kámoše. Mě třeba byly posílány kopie nějakých sms, které Knetig posílal Drobilovi. Z toho dovozuji, že musel Drobil o něčem vědět.

Krátkozrakost ODS

A.cz: Takže vy jste si jist, že v tom není nevinně?

Musel o tom vědět, že tam probíhá několik netransparentních věcí. Drobil sám se účastnil těch jednání v hostinci U modrého orla při zapnuté rušičce. A Knetigovi dokonce jednou přenechal řízení uzavřené porady.

A.cz: Jak se díváte na to, že ODS Pavla Drobila zatím podpořila?

Připadá mi to neuvěřitelně krátkozraké. Kdyby chtěli postupovat profesionálně, tak řeknou, že budou tyto věci rozhodovat poté, co bude skončeno trestní řízení. A že se třeba do té doby pozastavuje výkon té funkce.

 

Právě se děje

Další zprávy